Svi naši susjedi imaju Amber Alert, samo BiH još promišlja čija je to nadležnost

Irska policija
PA Images

Federalno ministarstvo unutarnjih poslova i Federalna uprava policije u potpunosti spremni za implementaciju Amber Alert sustava, međutim u BiH će se na isti još čekati, potvrđeno je za Hercegovina.info iz Federalne uprave policije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

BIH kaska, i vječno promišlja o nadležnostima

„Policijski organi nisu jedine institucija koja sudjeluje u uspostavljanju navedenog sustava. Koliko nam je poznato, još uvijek nisu riješena pitanja nadležnosti, odnosno na kojoj razini u državi će biti uspostavljen sustav, niti su riješeni norme, kriteriji i pravilnici koji bi regulirali tu oblast. Nažalost, u ovom trenutku ne možemo tvrditi kada će sustav službeno biti uspostavljen“, naveli su za naš portal iz kabineta direktora FUP-a.

Amber Alert je sustav hitne obavijesti kojeg koriste policijske službe za brzo širenje informacija o nestaloj djeci čiji nestanak može biti povezan s otmicom ili nekom drugom ozbiljnom prijetnjom. Sustav je osmišljen da se odmah obavijesti javnost putem različitih medija, uključujući televiziju, radio i digitalne platforme, kako bi se povećale šanse za brzo lociranje i siguran povratak djeteta. Ime "Amber Alert" dolazi od Amber Hagerman, devetogodišnje djevojčice koja je oteta i ubijena 1996. godine u Teksasu, što je potaknulo stvaranje ovog sustava. Hrvatska ima NENO alarm, što je kratica za Nacionalnu evidenciju nestalih osoba, a prvi put je korišten ove godine, zbog nestale 14-godišnjakinje u Zagrebu. Ona je srećom brzo nađena.

Amber Alert, t. NENO alarm u Hrvatskoj je predstavljen 2022. godine, i tom prilikom je policija izvijestila građane da se radi o hrvatskoj inačici američkog sustava upozorenja Amber Alert za nestalom djecom u Hrvatskoj putem društvenih mreža Facebook i Instagram.

Ako dijete nestane, Ministarstvo unutarnjih poslova će obavijestiti tvrtku Meta, koja će inicirati upozorenje tj. NENO Alarm građanima – korisnicima društvenih mreža Facebook i Instagram – u krugu od 160 kilometara od mjesta u kojem je dijete posljednji put viđeno.

Amber Alert je već uveden u mnogim europskim zemljama, iako svugdje ne nosi isti naziv. Ujedinjeno Kraljevstvo svoj naziva "Child Rescue Alert", Nizozemska koristi sustav poznat kao "Amber Alert Netherlands", koji je vrlo sličan originalnom američkom sustavu, Francuska je implementirala "Alerte Enlèvement", također sličan Amber Alertu, koji se koristi u slučajevima kada postoje dokazi o otmici djeteta, dok Njemačka koristi sustav "Amber Germany" za obavještavanje javnosti o nestalim djecom.

U Europi godišnje nestane 300.000 djece

Ovi sustavi generalno funkcioniraju tako da kada se dijete prijavi nestalim i vjeruje se da je njegova sigurnost ugrožena, vlasti aktiviraju alarm koji se brzo širi putem medija i drugih komunikacijskih kanala kako bi se maksimalno povećale šanse za pronalazak djeteta. Za ovogodišnji Međunarodni dan nestale djece, AMBER Alert Europe, Europski centar za nestalu djecu, u suradnji s nacionalnim institucijama i organizacijama civilnog društva europskih zemalja, najavio je pokretanje svoje kampanje "Check Think Report".

Ta inicijativa, namijenjena roditeljima i skrbnicima, pruža im opsežan vodič korak po korak o tome što učiniti i što očekivati ​​kada im dijete nestane. Kampanja će započeti istovremeno u 16 zemalja i na 14 jezika, a predvode je ministarstva unutarnjih poslova, nacionalne policije i vodeće neprofitne organizacije posvećene zaštiti djece u Europi.

 "Svake godine u Europi nestane 300.000 djece. Kampanja "Provjeri. Promisli. Prijavi."  ključna je prekretnica u našim stalnim naporima da zaštitimo djecu i podržimo obitelji u kriznim vremenima", izjavio je Frank Hoen, predsjednik i osnivač AMBER Alert Europe.