SVE OČI UPRTE NA PLAĆU ZA SIJEČANJ Ide minimalna plaća, no što će biti s onima koji primaju više od minimalca?
Ne stišavaju se reakcije o vladinoj Uredbi kojom je odlučeno da najniža plaća u Federaciji od 1. siječnja bude 1.000 maraka. Čelnici vlade su za srijedu najavili press-konferenciju na kojoj će pojasniti ovu jednostranu odluku.
U međuvremenu raste zabrinutost poduzetnika i struke jer ovaj minimalac za sobom povlači još mnogo novca do kojeg poslodavci teško mogu doći. U Federalni parlament je stigla inicijativa za održavanje hitne tematske sjednice o fiskalnoj reformi, koju je pokrenuo zastupnik Almedin Aliefendić.
Predsjedatelj doma Dragan Mioković je za Hayat rekao kako se hitna sjednica ne može sazivati bez potpisa 20 zastupnika. Naglasio je da je otvoren za razgovor o bilo kojoj temi, ali samo u skladu s poslovnikom, piše Indikator.
Osim zabrinutosti za gospodarske subjekte i radna mjesta, sve se više psotavlja i pitanje šta će biti s onima koji trenutno primaju više od minimalca. Već sada povećanje traže i drugi zaposlenici.
"Naravno da ćemo tražiti povećanje svih ostalih plaća, povećanjem minimalne plaće digao se prag. Tražit ćemo da onaj relativni omjer između plaća najniže i najviše kakav je bio prije donošenja odluke o najnižoj plaći ostane i danas“, poručuje Kenan Mujkanović, predsjednik Sindikata metalaca ZDK-a.
"Minimalna plaća će biti jednaka kao plata uposlenika koji ima znatno složenije poslove. Mi moramo voditi računa o tome i svaki od poslodavaca mora povećati plaće i drugim zaposlenicima i to će imati značajan utjecaj na ukupne troškove poslovanja", napominje Safudin Čengić, predsjednik Ekonomsko-socijalnog vijeća FBiH.
"Sad će najveći broj plaća biti isplaćen u razini minimalne plaće. Vi sad imate situaciju da odnos minimalne i prosječne plaće bit će negdje 77 posto minimalna u odnosnu na prosječnu. EU direktiva kaže da bi taj odnos trebao biti 50 posto", ističe za Federalnu TV Aziz Šunje, profesor na Ekonomskom fakultetu UNSA.
Rashode će, po svemu sudeći, poslodavci nadoknaditi povećanjem cijena robe i usluga. Tako će opet najveću cijenu platiti građani - umirovljenici, nezaposleni, korisnici socijalne pomoći.
Istovremeno, direktor Javne ustanove Penzionerski dom sa stacionarom Zeničko-dobojske županije i novoizabrani vijećnik u Općinskom vijeću Žepča, s liste Hrvatskog demokratskog saveza (HDS), Damir Jukić, pokrenuo je potpisivanje petcije o minimalnoj plaći i doprinosima u Federaciji Bosne i Hercegovine.
Peticiju je moguće potpisati na stranici “Peticijaonline.com”, a u obrazloženju za pokretanje navodi se kako njeni potpisnici od Vlade FBiH traže da “pod hitno pokrene zakonske izmjene kojima će se smanjiti ukupna stopa doprinosa po zaposlenom radniku”.