SUSRET SINDIKALISTA I DRAGANA ČOVIĆA Na temelju čega predsjednik HDZ-a rješava probleme mostarskog Sveučilišta?

Sindikat SUM-a i Dragan Čović

Predstavnici Sindikata Sveučilišta u Mostaru danas su održali sastanak s Draganom Čovićem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Uzimajući u obzir strateški značaj jedinoga Sveučilišta na hrvatskom jeziku u Bosni i Hercegovini i njegovu ulogu u očuvanju identiteta i konstitutivnosti hrvatskoga naroda u Bosni i Hercegovini predstavnici Sindikata Sveučilišta u Mostaru održali su danas sastanak s Predsjednikom Hrvatskoga narodnoga sabora BiH Draganom Čovićem", stoji u priopćenju sindikalista.

Predstavnici Sindikata upoznali su Predsjednika Čovića s problemima koji opterećuju Sveučilište u Mostaru. Nakon konstruktivnog razgovora dogovorena je žurna izrada prijedloga dinamike rada, te uključivanje Uprave i osnivača Sveučilišta u Mostaru s ciljem rješavanja pravne i financijske stabilnosti Sveučilišta.

Sindikalisti očito nemaju sugovornika u trenutačnom rektoru Zoranu Tomiću koji se na prvi sastanak oglušio, a drugi nije rezultirao ničim konkretnim, da bi na kraju Tomić štrajk upozorenja nazvao licemjernim.

Vatrogasac Čović

Dragan Čović preuzeo je očito posredničku ulogu kako bi zaštitio PR nejač mostarskog Sveučilišta i kako bi još jednom pokazao stranci i svojim biračima da se ipak bez 'tate' ne može.

Posve je nejasno u kojoj ulozi Čović prima sindikaliste osim neprirodnog i, nažalost, utemeljenog političkog strahopoštovanja. Dragan Čović je (samo) predsjednik Hrvatske demokratske zajednice (HDZ). Osim te političke uloge, ujedno je i predsjednik Hrvatskog narodnog sabora (HNS) koji nema nikakvu važnost izvršne vlasti budući da je riječ o HDZ-ovoj udruzi koja si laska svehrvatstvom tako što je dodala, uglavnom, marginalizirane sitne političke stranke.

HDZ za dobrobit školstva ne bi trebao imati utjecaj na Sveučilište u Mostaru, iako je to u praksi dijametralno suprotno što pokazuje i ovaj susret, ali i direktno kadroviranje. Predsjednik najveće i najutjecajnije hrvatske stranke pokazuje da su zapravo vladari Sveučilišta i da mogu raditi što hoće.

Zoran Tomić i Dragan Čović

Osim stranačkih dužnosti, Čovića za politiku veže i mandat izaslanika u državnom Domu naroda koji također nema nikakvu ingerenciju nad Sveučilištem u Mostaru budući da su osnivači Sveučilišta županije s hrvatskim predznakom.

Jasno je Dragan Čović upravlja svim kadrovima koje je stranka postavila, pa tako može (jedini) imati utjecaj na aktualne premijere županija da 'poguraju' Sveučilište, no to je već u startu porazna situacija i može samo dodatno obesmisliti dugoručno funkcioniranje tako bitne institucije, kao što bi trebalo biti mostarsko Sveučilište.

Ako se ubuduće sveučilišna vrhuška bude pitala zašto ih ozbiljni ljudi, roditelji i javnost ne doživljavaju kada proslavljaju dane slobode medija i neovisnosti Sveučilišta ovo je lijep događaj i prilika da ne razbijaju glavu previše.

Poruka Tomiću?

Ovo je na neki način poruka i Zoranu Tomiću koji nevješto, kao stručnjak za komunikaciju, vodi cijelu priču oko bunta među akademskim djelatnicima. Na evidentnu potplaćenost profesora i tehničkog osoblja nije se uhvatio u koštac, odgovarao je ignoriranjem ili cinizmom, vjerojatno računavši da ipak dobar dio profesora, asistenata i osoblja sa Sveučilišta ne smije ili ne bi smjeli progovarati o svom statusu. U međuvremenu je zaboravio da ipak nisu baš svi profesori i ostali djelatnici zaposleni na način na koji se bira rektor.

Vjerujemo da nije zaboravio da mu je mandat do iduće godine, a nastavi li ovako najbolje bi bilo da osim žezla, titulu rektora preda svom stranačkom šefu.

Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.