SUCI I TUŽITELJI NA RADIONICI 'Kaznena politika u slučajevima organiziranog kriminala i korupcije'

Suci i Tužitelji iz BiH na radionici
Fena

Suci i tužitelji iz Bosne i Hercegovine sudjelovali su u radionici "Kaznena politika u slučajevima organiziranog kriminala i korupcije: domaći i regionalni normativni modeli i sudska praksa".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prisutni su se bavili praktičnim i doktrinarnim aspektima procesuiranja organiziranog kriminala i predmeta korupcije pred pravosuđem BiH, uz podršku eksperata Hajrije Sijerčić-Čolić, profesorice emeritusa za kazeno procesno pravo i Hilme Vučinića, suca i predsjednika Apelacijskog odjeljenja Suda BiH.

U skladu s ključnim prioritetom 7 iz Mišljenja i Analitičkog izvještaja EU o BiH iz 2020. godine, Bosna i Hercegovina tijekom pregovora o pristupanju EU mora unaprijediti i uspostaviti sustavne antikorupcijske mjere i stvoriti pravičnije i pravednije društvo. U ovom procesu, uloga pravosudnih institucija iz cijele zemlje je nezamjenljiva.

"Usprkos napretku, stopa kaznenog gonjenja i osuda za slučajeve organiziranog kriminala i korupcije i dalje je neadekvatna, što je dijelom posljedica neefikasnog rada organa za provođenje zakona i pravosuđa, ali i zbog toga što postojeća kaznena politika nije dovoljno efikasna, odvraćajuća i proporcionalna. Česti su sporazumi o priznanju krivnje, a sankcije su blage zbog prekomjerne primjene olakšavajućih okolnosti bez adekvatnog obrazloženja, pri čemu se zatvorske kazne često uvjetuju ili čak pretvaraju u novčane s malim odvraćajućim efektom", poručio je predstavnik Delegacije EU u BiH Enrico Visentin.

Prema Izvješću Europske komisije o BiH za 2023. godinu, loše funkcioniranje pravosudnog sustava nastavilo je podrivati ostvarivanje prava građana i borbu protiv korupcije i organiziranog kriminala. Napomenuto je da, iako su postojale neke optužnice koje se odnose na korupciju visoke razine, ukupni rezultati u sprečavanju i suzbijanju ostaju beznačajni zbog operativne neefikasnosti i političkog uplitanja. Stoga je radionica obuhvatila razmatranje praktičnih faktora kaznene politike strukturiranih prema standardima tužiteljske istrage i pregovaranja o krivnji.

"Adekvatna kaznena politika u slučajevima organiziranog kriminala i korupcije od suštinskog je značaja za proces pristupanja BiH EU. Usklađivanjem svoje sudske prakse s EU standardima, jačanjem nezavisnosti pravosuđa i osiguranjem dosljednosti i transparentnosti u izricanju kazni, BiH može napraviti značajne korake u rješavanju ovih teških kaznenih djela i napredovanju na putu ka članstvu u EU", rekao je Mika Aalto, lider Komponente 4 EU4Justice projekta i finski tužitelj, priopćeno je iz EU4Justice.

U Izvješću o funkcioniranju Tužiteljstva BiH za 2023. godinu navodi se da policijske agencije širom BiH nisu prijavile niti jedan slučaj korupcije visoke razine ili organiziranog kriminala. Ovo je dugoročni problem koji se odnosi na disfunkcionalnost tužiteljstava u sustavu kaznenog gonjenja u odnosu na agencije za provođenje zakona, usprkos činjenici da su tužiteljstva dužna voditi proaktivnu istragu u otkrivanju kaznenih djela i počinitelja.

"Razmjena različitih sudskih i tužiteljskih praksi i iskustava je vrijedna u određivanju najboljih normativno-praktičnih pristupa. Prioritetno procesuiranje kriminala visokog stupnja, usklađena i dosljedna provedba sudske prakse u cijelom pravosuđu BiH, koja odražava najviše standarde kaznene politike, može se postići samo harmoniziranim i vođenim djelovanjem pravosudnog sustava", kazao je Feđa Fejzagić- tužitelj Tužiteljstva BiH.

Radionica je održana u okviru projekta EU4Justice Faza II, financiranog od strane Europske unije,navodi se u saopćenju.