STANJE NA DALEKOVODIMA Sustav vapi za sanacijom, na računu Elektroprijenosa stoje milijuni, no ništa se ne radi
Mreža dalekovoda i transformatorskih stanica u nadležnosti "Elektroprijenosa BiH" vapi za sanacijom, no unatoč ogromnim sredstvima koja ovo poduzeće ima na računu, svake se godine za investicije u mrežu izdvaja tek mali dio prikupljenog novca. Tako se iznos konstantno povećava jer se neinvestirana sredstva za održavanje i unaprjeđenje prenose u naredne godine.
U 2021. godini "Elektroprijenos BiH" planirao je investirati 288 milijuna maraka, a utrošen je samo jedan milijun. U 2022. godini u dalekovodnu mrežu trebalo je biti uloženo 329 milijuna, a potrošeno je samo 10 milijuna maraka. U 2023. godini planirana je potrošnja od 352 milijuna maraka, dok je investiran tek 31 milijun konvertibilnih maraka, piše BN.
U prethodnoj godini iznos nagomilanih, a neiskorištenih sredstava približio se brojci od pola milijarde maraka, dok dotrajala mreža čeka na obnovu. Posebno je porazno što su na prijenosnoj mreži u Hercegovini još uvijek u funkciji privremena rješenja postavljena tijekom rata, a postoje i ratom oštećeni vodovi koji nikada nisu rekonstruirani. Uzrok ovako niskog ulaganja u investicije su politička neslaganja suvlasnika "Elektroprijenosa BiH", a to su Republika Srpska i Federacija Bosne i Hercegovine.
Na čelo ovog poduzeća nedavno je imenovan Miro Džakula, kadar HDZ-a BiH, koji je godinama rukovodio Upravom za neizravno oporezivanje, gdje također stoje zarobljene stotine milijuna maraka zbog dugogodišnjeg neslaganja oko raspodjele sredstava od cestarina. Zbog toga je teško očekivati drastične promjene u "Elektroprijenosu".
"Budući da često imamo političke sukobe i natezanja, osobito kada je riječ o raspodjeli novca, najveću štetu trpe građani, a često čak i ne znaju koliki iznosi leže na raznim računima, a ne raspodjeljuju se", smatra Damjan Ožegović iz organizacije "Transparency BiH".
U još gorem stanju je distributivna mreža, koja je u nadležnosti zavisnih poduzeća iz sustava Elektroprivrede RS-a, pa građani ovog entiteta često ostaju bez struje čak i pri najmanjoj vremenskoj nepogodi – a ponekad i bez ikakvog razloga – i to po nekoliko dana. Sve to unatoč činjenici da u sklopu računa za struju plaćaju stotine milijuna maraka godišnje na mrežarinu, dok mreža ostaje neodržavana i nesigurna.