SOLARI Škola u BiH postala energetski samoodrživa
Rješenje je u obnovljivim izvorima energije. Solarni paneli postavljeni su na krovu Elektrotehničke škole u Tuzli. Solarni paneli će proizvoditi električnu energiju za potrebe škole i služiti kao učilo za učenike koji su prva generacija novog zanimanja, javlja N1.
BiH ima obavezu da do 2030. godine osigura 37 % energije iz obnovljivih izvora, dok je trenutno taj postotak zanemariv. Osim većeg angažmana nadležnih institucija, potrebni su i stručnjaci poput instalatera fotonaponskih sistema.
"Praktična nastava je vrlo zanimljiva. Profesori se trude da nam što bolje objasne. Imali smo nekoliko prilika vidjeti kako se postavljaju solarni paneli, a profesor nam je detaljno objasnio postupak," rekao je Vedad Odobašić, učenik Elektrotehničke škole Tuzla.
"Napravili smo novi znanstveno-nastavni program, opremili kabinet, izradili udžbenike i ove godine upisali prvu generaciju u ovoj školi, u Srednjoj tehničkoj školi u Živinicama i u Industrijskoj školi u Zenici. To je jezgra koja će širiti znanja dalje," kazao je Fuad Imamović, projektni menadžer Caritasa Švicarska u BiH.
Škola već dugo ima pasivni kolektor za toplu vodu. Tuzlanski učenici sada će stjecati praktična znanja na krovu djelomično pokrivenom solarnim panelima koji će osigurati dio električne energije za zgradu.
"Instalacija solarne elektrane na krovu naše škole iznimno je važan projekt, napravljen po green sustavu. Snaga joj je 10 kWh, što je važno za našu školu jer smo energetski samoodrživa institucija," izjavila je Admira Uzunić, ravnateljica Elektrotehničke škole Tuzla.
Jasmina Omerdić, profesorica Elektrotehničke škole Tuzla, izrazila je nadu da će nadležni uskoro završiti podzakonske akte.
"Time bismo mogli postati prosumeri i višak električne energije, koji će sigurno biti prisutan tijekom ljetnih dana, moći prodati i iskoristiti za troškove zimi kroz tu razmjenu," rekla je Omerdić.
Sve ove aktivnosti idu u pravcu energetske tranzicije, koja u BiH napreduje vrlo sporo. Građani i poduzetnici su zainteresirani, no zakonodavna regulativa još uvijek nije potpuno definirana.
"Promoviramo građansku energiju i to ćemo u narednom razdoblju još intenzivnije raditi s ciljem da građani što prije postave fotonaponske sustave na svoje krovove, da ovi naši učenici imaju posla, da nam svima okruženje bude kvalitetnije, da smanjimo zagađenje i omogućimo tranziciju prema obnovljivim izvorima energije," rekla je Džemila Agić, iz Centra za ekologiju i energiju Tuzla.
Energetska tranzicija
Ova investicija iznosila je 22.000 KM. Kad su u pitanju domaćinstva, za proizvodnju jednog kW s krova potrebno je izdvojiti 800 eura. Kuće trebaju od 4 do 10 kW, no najavljene su subvencije. Planira se proširenje solarnih elektrana u Tž u budućnosti.
"Vlada TŽ odlučila je instalirati solarne panele na svim obrazovnim ustanovama. Donijeli smo nekoliko zaključaka o tome i trenutno surađujemo s domaćim i inozemnim partnerima koji imaju značajno iskustvo u ovom području," rekao je Ahmed Omerović, ministar obrazovanja TŽ.
Dok se ne obrazuje prva generacija instalatera, u ovom kantonu radi se na obrazovanju odraslih i prekvalifikaciji radne snage. Energetska tranzicija je neumoljiva, i što prije počnemo, to bolje, poručuju stručnjaci.