SLUČAJ IZ BRČKOG '31 dijete! Nemoguće je da to netko prije nije primijetio'

Prizori iz Brčkog potresli su javnost – 31 dijete pronađeno je u jednoj kući, odvojeno od roditelja, u nehumanim uvjetima. Vijest o ovom slučaju vjerojatne trgovine djecom, koji je razotkrila hrabra djevojčica potraživši pomoć, izazvala je brojne reakcije ne samo u BiH, nego i na međunarodnoj razini. Ali i otvorila mnoga pitanja.
UNICEF upozorava da ovakvi slučajevi nisu izolirani incidenti, već pokazatelj dubljih društvenih problema, dok sociolozi i psiholozi ističu da su siromaštvo, institucionalna slabost i nedostatak preventivnih mjera ključni faktori koji omogućuju ovakve tragedije.
Pronalazak 31 djeteta, od beba do dvanaestogodišnjaka, bez roditeljske skrbi, ukazuje na alarmantne društvene probleme ove ranjive skupine – od siromaštva i marginalizacije do ozbiljnih kriminalnih mreža koje ih iskorištavaju.
Pitanje koje ostaje jest – kako je moguće da su tolika djeca nestala iz sustava bez da itko reagira?
Zašto institucije nisu reagirale ranije?
Psiholog i komentator iz Banja Luke, Srđan Puhalo, smatra da društvo nesvjesno tolerira ovakve pojave.
''31 dijete! Nemoguće je da to netko prije nije primijetio. Nažalost, kad vidimo nešto tako – gomila djece, zapuštena na ulici i bez roditeljskog staranja ne smatramo neobičnim, to nažalost pripišemo tome da su ona romska djeca, a ne naša. Da je netko vidio u jednoj kući, gomilu plavokose i smeđokose djece, zapuštene i bez nadzora, vjerujem da bi rekao: Stani malo, što se to ovdje događa?'', objašnjava Puhalo za Hercegovina.info.
On dodaje da ovakve slučajeve često opravdavamo stereotipima umjesto da zahtijevamo odgovore.
"Kamo su ta djeca trebala ići, tko stoji iza svega ovoga, tko to organizira, odakle su sva ta djeca pokupljena i na kraju, tko su ljudi koji su im dali djecu? Srećom, sustav je sada reagirao, ali ovo treba istražiti do kraja. Bojim se da ovo nije samo lokalna priča, već šira – na razini regije, pa možda i cijele Europe," zaključuje Puhalo.
Nažalost ovaj događaj nije izolirani incident već simptom šireg problema siromaštva i postojanja kriminalnih mreža koje iskorištavaju ranjive skupine, osobito djecu. Ono što je još zabrinjavajuće jest mogućnost da je ovaj slučaj samo djelić većeg kriminalnog lanca trgovine djecom, koji nije ograničen samo na BiH već potencijalno zahvaća cijelu regiju, pa i Europu.
Trgovina djecom – globalni problem
Osvrćući se na događaje u Brčkom, gdje je uhićeno više osoba zbog sumnje da su sudjelovala u trgovini ljudima, a žrtve su trideset i jedno dijete od 0 do 12 godina, UNICEF je duboko uznemiren i podsjećaju da trećinu identificiranih žrtava trgovine ljudima u svijetu čine djeca.
''UNICEF vjeruje da je broj djece koja su žrtve trgovine ljudima veći nego što pokazuju trenutni podaci. U Bosni i Hercegovini ne postoje sveobuhvatni podaci o trgovini djecom, što predstavlja dodatni teret i za prevenciju i za adekvatan odgovor. Realnost je da se djeca rijetko identificiraju kao žrtve trgovine ljudima. Kada su u pitanja žrtve, a posebno maloljetnici, malo njih prijavljuje slučajeve, zbog straha od trgovaca ljudima, nedostatka informacija o opcijama, nepovjerenja u vlasti, straha od stigme ili vjerojatnoće da će ostati bez ikakvih mjera zaštite i ograničene materijalne podrške. Djeca migranti i izbjeglice, posebno djeca bez roditeljskog staranja, su među najranjivijim skupinama djece'', kazali su za Hercegovina.info iz UNICEF-a.
Puhalo smatra da sada ključnu ulogu trebaju odraditi mediji i nevladine organizacije, oni trebaju biti ti koji će inzistirati da se slučaj iz Brčkog dovede do kraja.
''Ovo je jako zanimljiva tema za medije, a za društvo strašno važna. Ovdje se radi o kršenju ljudskih prava, prava djeteta, o očitoj trgovini djecom, korupciji, kriminalu, sve je tu. Glas medija sada treba biti toliko jaka da natjeramo institucije i sustav da ovu priču dovedu do samoga kraja, da razotkriju sve'', naglašava.
Zabrinjava mogućnost da je ovaj slučaj samo djelić većeg kriminalnog lanca trgovine djecom, koji nije ograničen samo na BiH već potencijalno zahvaća cijelu regiju, pa i Europu. Iako su određene osobe uhićene, ovo ne smije ostati na razini pojedinačnog slučaja, već mora postati povod za puno veću istragu.
Slučaj iz Brčkog mora poslužiti kao alarm za društvo i institucije – ne samo da se pronađu odgovorni i osudi trgovina djecom, već da se osigura bolja zaštita marginaliziranih skupina, unaprijedi sustav zaštite kako bi se spriječilo da se ovakve tragedije ponavljaju.
Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.