SINDIKATI KRITIZIRAJU VLADU HNŽ 'Tvrde da nema novca za profesore, a milijune dijele nevladinim udrugama bez kriterija'

Generalni štrajk prosvjetnih djelatnika u Hercegovačko-neretvanskoj županiji
hercegovina.info

Koordinacija sindikata obrazovanja u Hercegovačko-neretvanskoj županiji novim priopćenjem obrušila se na Vladu Hercegovačko-neretvanske županije zbog, kako navode, netransparentnog dijeljenja novca iz proračuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Vlada HNŽ dijeli šakom i kapom javni novac, a istovremeno tvrdi kako 'nema novca' za proračunske korisnike, učitelje, nastavnike, profesore, uposlenike u pravosuđu, zdravstvu i na Sveučilištu.

Način na koji se to prikriva jest da Vlada pošalje detaljnu informaciju o manje bitnim izvješćima i aktivnostima, a one odluke koje istinski zanimaju javno mnijenje se sporadično ili nikako navode u informacijma za javnost. Također se krije i objava u službenom glasilu Vlade. Takve su npr. odluke sa sjednice Vlade od 28. prosinca 2023. i 30. prosinca 2024. kada je Vlada raznoraznim odlukama "ad hoc" podijelila milijune javnog novca raznoraznim bliskim nevladinim udrugama, bliskim pojedincima i tvtkama... Bez ikakve procedure i kriterija. Valjalo bi pronalizirati kako je Vlada u Rebalansu 2024. (usvojen na Skupštini polovinom 12. 2024.) podijelila „suficit“ od 37,6 milijuna  (povećanje proračuna sa 366 na 404 milijuna KM) u nekoliko dana do kraja 2024. godine.

Generalni štrajk prosvjetnih djelatnika u Hercegovačko-neretvanskoj županiji

Također, na 35. sjednici održanoj 15. siječnja 2025. donijela je niz važnih odluka koje se tiču života žitelja HNŽ, ali u izvještaju vrlo općenito i šturo, bez bitnih informacija.

Kada bi javnost mogla imati uvid u bar dvije sjednice već navedene - krajem 2023. i krajem 2024. sve bi bilo kristalno jasno kako se troši javni novac.
Skrivanje javnih informacija koje bi morale biti dostupne javnosti navodi na sumnju za različite oblike korupcije, nezakonitog upravljanja javnim sredstvima ili zlouporabe političke moći.

Bez transparentnosti javnost može sumnjati da je novac raspoređen prema osobama koje su povezane s članovima Vlade, kao što su prijatelji, članovi obitelji ili politički donatori. Premijerka ili ministar mogu odobriti subvencije ili ugovore koje idu tvrtkama koje su u njihovom privatnom vlasništvu ili u vlasništvu njihovih  bliskih suradnika, čime direktno ili indirektno profitiraju.

Skrivanjem trošenja novca od građana Vlada možda želi izbjeći istrage ili nadzor od strane neovisnih tijela, kao što su antikorupcijske agencije, parlament ili pravosudni sustav. Sve ukazuje na to da se ovo radi kako bi se smanjile šanse za razotkrivanje nezakonitih radnji ili nesavjesnog upravljanja sredstvima", stoji u priopćenju sindikalista kojeg potpisuju Josip Milić, Edina Čomić, Goran Miličević i Edin Sarajlić.