SHOPPING PREKO GRANICE Što to Dalmatinci kupuju u Hercegovini?

Trgovina
Facebook

Već odavno se ne ide u shopping u BiH kao nekad. Nema više navale Dalmatinaca u nekadašnjim shopping mekama u susjedstvu poput razvikanih Sovića, piše Slobodna Dalmacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cijene su i ovdje drastično porasle, posebno prehrambenih artikala i robe široke potrošnje, ali se još uvijek može uštedjeti ako se ode po gorivo i cigarete preko granice.

Najnovije poskupljenje goriva na benzinskim crpkama u BiH, koje se dogodilo upravo ovih dana, smanjilo je razliku u cijeni u odnosu na benzinske crpke u Hrvatskoj, ipak Dalmatinci posebno oni koji žive uz granicu, često tankiraju gorivo upravo u Hercegovini, jer im je i tako jeftinije negoli u Hrvatskoj.

Cijena dizela nakon poskupljenja u BiH je 1.28 eura, što je samo jeftinije za 14 centi. Preračunato u kune, ušteda na spremniku od pedeset litara bila bi oko 7 eura.

Cijena goriva euro super 95 u BiH je 1.24 eura dok je u Hrvatskoj 1.50 eura. Razlika je 26 centi, pa se na rezervoaru od 50 litara može uštedjeti i do 13 eura.

I auto plin je povoljniji u Hercegovini, gdje litra košta 0.70 eura, dok je u Hrvatskoj 0.86 eura. Jedino se, piše Slobodna Dalmacija, ne isplati preko granice ići po loživo ulje koje je nakon najnovijeg poskupljenja skuplje nego u Hrvatskoj. U Hrvatskoj je litra tako 0.99 eura, dok je u BiH 1.09 eura.

Prema najavama Uprave za indirektno oporezivanje BiH očekuje se poskupljenje cigareta zbog povećanja trošarine i to za oko šest centi po kutiji.

Međutim, unatoč poskupljenju, cigarete su preko granice ipak jeftinije i povoljnije. Lucky Strike Gold u Hercegovini je 3.48 eura, dok je u Hrvatskoj 4.50 eura.

Rothmans Blue je 3.01 eura, u Hrvatskoj je 4.10 eura kutija. Eve Mystique Slims u BiH je 3.22 eura dok je LD Red 3.00 eura, što je jeftinije za oko 0.50 eura po kutiji negoli u hrvatskim trgovinama.

Prije se u Hercegovini kupovalo ulje, mlijeko, šećer, a danas je to benzin, jer su ove osnovne životne namirnice jeftinije u velikim trgovačkim centrima, koji svojim akcijama sve češće provlače i kupce iz Hercegovine.

Danas tako svjedočimo posve novom trendu. Dakle, Dalmatinci u Hercegovinu idu po gorivo, a Hercegovci dolaze u Dalmaciju po robu široke potrošnje u ovdašnje brojne trgovačke centre, gdje mogu ostvariti i povrat poreza na granici. Naime, svaka njihova kupovina je za 25 posto jeftinija, koliko im vrate PDV-a na granici kada s kupljenom robom izlaze iz Republike Hrvatske.