SEBIJA NA FACEBOOKU 'Tko će odgovarati za klevete i laži? Poredajte se'
Nakon što je Tužiteljstvo Kantona Sarajevo danas odlučilo da neće provoditi istragu protiv Sebije Izetbegović i ostalih jer je, kako su naveli, detaljnim provjerama i analizama utvrđeno da respiratori na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu nemaju veze sa smrću pacijenata tijekom pandemije koronavirusa, oglasila se i Izetbegović, koja je u tom periodu bila generalna direktorica ove zdravstvene ustanove.
Izetbegović je na početku podsjetila na, kako je navela, herojsku borbu zaposlenika KCUS-a tijekom pandemije, navodeći da su bili heroji na prvoj liniji, prenosi N1.
„Moje kolegice i kolege, medicinske sestre i tehničari, kao i nemedicinski radnici, nesebično su se trudili pomoći bolesnima (izuzimam one koji su pobjegli na lažna bolovanja, a bilo ih je). Svi doktori koji su bili sa mnom u Kriznom štabu KCUS-a (nekim čudom samo ja nisam) razboljeli su se i razvili slike srednje teških, ali i teških oblika COVID-19, vraćali su se na posao čim bi ozdravili i oporavili se. To su bili pravi junaci. Nije se odustajalo od borbe za pacijente ni kad se jasno vidjelo da nema spasa“, navela je Izetbegović.
Zatim je dodala da na KCUS-u nisu postojale „crne sobe“ u koje su, u mnogim bogatijim zemljama, smještali najteže bolesnike.
„Nismo imali dobnu granicu starijih osoba koja bi upućivala na to da nikako ne dajemo kisik, kao u nekim razvijenijim zemljama. Davali smo i osigurali kisik svima, ali i sve raspoložive lijekove i medicinska sredstva, sve u cilju dobrobiti bolesnih. Pomagali smo svakom pacijentu s puno empatije. Gotovo punu godinu dana samo je KCUS primao i liječio oboljele od COVID-19. Primali smo i sve onkološke pacijente za zračenje i kemoterapiju, dijalizne pacijente, hitne hirurške pacijente, kateterizacije i stentove… jer to nije moglo čekati“, rekla je.
Naglasila je da su zaposlenici KCUS-a zaslužili najveće poštovanje, a nikako uvrede i blaćenja koja su, kako kaže, konstruirana od strane određenih medija.
„Zaposlenici KCUS-a zaslužili su najveću nagradu za predanost i posvećenost radu s pacijentima, osobito anesteziolozi i infektolozi sa pripadajućim osobljem. Čast mi je bila raditi s takvim ljudima i opet bih sve ponovila, usprkos gnusnim lažima, klevetama, pozivima na linč i prijetnjama kojima sam bila izložena. Lagali su narod, unosili smutnju i paniku, tvrdili da respiratori ubijaju i hladno lagali da imaju podatke o tome“, istaknula je Izetbegović.
Dalje je dodala da nijedan pacijent nije umro na respiratoru ACM 812.
„A samo Bog zna koliko je ljudi umrlo, njihovom krivicom, bojeći se da dođu u KCUS na liječenje. Bog zna koliko je bolesnih stradalo jer ustanove nisu smjele prihvatiti respiratore pa su pacijenti transportirani bez adekvatne oksigenacije i gubili dragocjeno vrijeme, mučeći se bez kisika. Tko će odgovarati za unošenje panike i širenje lažnih vijesti tijekom pandemije? Je li to kazneno djelo? Jest! Tko će odgovarati za klevete i laži? Poredajte se“, poručila je na kraju Izetbegović.
Podsjetimo, danas je Tužiteljstvo KS objavilo da su postupajuće tužiteljice Tužiteljstva KS donijele odluku da se istraga neće provoditi protiv Sebije Izetbegović, Amele Katica Mulalić, Senite Beharić, Ilijasa Aslanija, Edibe Čelić Spužić, Aide Ćorić, Selme Bavčić, Fadila Novalića, Vjekoslava Mandića, Anisa Ajdinovića i Nijaza Uzunovića koji su prijavljeni u vezi s načinom primjene respiratora u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu.
„Ovakva odluka uslijedila je nakon što je prikupljeno više od 10 tisuća materijalnih dokaza od 15 različitih institucija, uključujući dvije međunarodne zamolnice i zahtjev za pravnu pomoć od Tužiteljstva BiH. Saslušano je više od 50 svjedoka, urađena su četiri uviđaja, od toga dva u Posebnom respiratornom centru KCUS-a“, navodi se u priopćenju Tužiteljstva KS.
U konačnici, Tužiteljstvo KS utvrdilo je da se upotreba respiratora ne može povezati s pogoršanjem zdravlja ili smrću bilo kojeg pacijenta. U navedenom predmetu određene radnje dokazivanja pod nadzorom postupajućih tužiteljica izvodili su istražitelji Državne agencije za istrage i zaštitu.
Inače, na ovu tužiteljsku odluku, podnositelji prijave imaju pravo pritužbe Uredu glavne kantonalne tužiteljice, stoji u priopćenju Tužiteljstva KS.