REFORMA BH GASA Ovo je novi prijedlog zbog Južne interkonekcije, podružnica bi trebala biti u Mostaru
Sve je izglednije da će kompromis oko projekta plinovoda Južna interkonekcija značiti promjene i u javnoj kompaniji BH-Gas. Te promjene moraju biti legalizirane, što bi trebalo značiti izmjenu Statuta BH-Gasa.
Klix je u posjedu pripremljene odluke o izmjenama i dopunama Statuta kojim se uređuje rad ove kompanije u vlasništvu Federacije Bosne i Hercegovine. Pripremljenom odlukom bi se promijenilo nekoliko statutarnih odredbi.
Naime, u Članu 4. bi se dodala stavka da se pod izvršavanjem privredne djelatnosti, koja ima javni karakter u ostvarivanju utvrđene energetske politike u sektoru plina, smatra i priključivanje na transportni sistem pravnih osoba koja su dobila energetsku suglasnost operatora transportnog sustava, tj. BH-Gasa, o priključenju na plinski sustav.
Pitanje podružnica
Sljedeća namjeravana promjena je ona kojom se zadovoljavaju uvjeti HDZ-a. U dijelu Statuta, kojim se tretira djelatnost ove kompanije, dodao bi se potpuno novi član kojim se obavezuje na osnivanje podružnica BH-Gasa, što postojeći Statut ne prepoznaje. Predloženi član je definiran ovako:
"Društvo posluje kao jedna cjelina, a može se osnivati podružnice izvan sjedišta (u Sarajevu). Podružnice se osnivaju odlukom Uprave, uz prethodnu suglasnost Nadzornog odbora, kojom se regulira djelatnost podružnice i obujam ovlasti u pravnom prometu. Podružnice su poslovne jedinice koje nemaju svojstvo pravne osobe, ali mogu obavljati poslove u okviru djelatnosti Društva i preuzimati obaveze u ime i za račun Društva. Podružnice se upisuju u registar društava u nadležnom sudu kod kojeg je upisano Društvo. Podružnice imaju rukovoditelja kojeg imenuje Nadzorni odbor na prijedlog Uprave Društva".
Dakle, prethodno opisanim bi se omogućilo formiranje podružnice i u Mostaru, a koja bi bila odgovorna za Južnu interkonekciju.
Premijer FBiH Nermin Nikšić (SDP) je prije tri mjeseca u Dnevniku D Federalne Televizije (FTV) izjavio da BH-Gas može imati podružnicu u Mostaru, ali da neće biti formiranja novog plinskog operatora. HDZ je prvobitno inzistirao na osnivanju potpuno nove kompanije koja bi se bavila samo Južnom interkonekcijom, a čije sjedište bi bilo u Hercegovini.
Promjene u sastavu Uprave i upravljanje projektima
U Članu 45. važećeg Statuta je definirano da Upravu BH-Gasa čine direktor i jedan izvršni direktor dok je predloženim dopunama navedenog člana istaknuto da Upravu, osim navedenih, čini i direktor za razvoj interkonekcija.
Uvođenje direktora za razvoj interkonekcije se može tumačiti kao nastojanje nadležnih da poboljšaju rad BH-Gasa, ali i kao i sredstvo za uspostavljanje veće političke kontrole nad ovom kompanijom jer su vladajuće stranke uglavnom birale svoje kadrove za direktore javnih kompanija.
I predložena dopuna Člana 48. se također može tumačiti na prethodno navedeni način. Naime, trenutno je navedenim članom utvrđeno da direktor BH-Gasa organizira proces rada, rukovodi radom i poslovanjem. No, predloženo je da se doda stavka da Uprava može posebnom odlukom formirati jedan ili više projektnih timova za implementaciju projekata.
Namjera je i ta da se u potpunosti izbriše Član 57. kojim član Uprave ima pravo rasporeda na drugo radno mjesto u BH-Gasu, u skladu sa svojom stručnom spremom, ako njegova funkcija prestane istekom mandata, sporazumno, ostavkom, razrješenjem, nastupanjem smetnji za izvršavanje funkcije Uprave, izmjenom Statuta kojom se ukida mjesto člana Uprave i zbog drugih razloga objektivne prirode.
Podsjećamo, američki veleposlanik Michael Murphy, koji je žestoko kritizirao HDZ i njegovog predsjednika Dragana Čovića zbog odnosa prema Južnoj interkonekciji, ranije ovog tjedna je ugostio premijera Nikšića i tom prilikom najavio reforme u BH-Gasu.
Murphy je naglasio da je s Nikšićem razgovarao o tome da se "ekspeditivno" odobre reforme u BH-Gasu.
Zastupnički dom Parlamenta FBiH je nešto ranije usvojio Zakon o Južnoj interkonekciji, a da bi ovaj zakon stupio na snagu, potrebno je da ga usvoji i Dom naroda Parlamenta FBiH.