RATNI ZLOČINI U SARAJEVU Evo za što se sve točno tereti Fikreta Prevljaka

Fikret Prevljak
Facebook

Sutra u 10 sati na Sudu Bosne i Hercegovine zakazano je ročište na kojem će se razmatrati prijedlog Tužiteljstva BiH za određivanje mjera zabrane osumnjičenom Fikretu Prevljaku, koji je nakon uhićenja danas pušten da se brani sa slobode.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dokumentacija Tužiteljstva BiH

Prema dokumentaciji u koju je Raport imao uvid, Tužiteljstvo BiH predložilo je mjere zabrane umjesto pritvora. Podsjetimo, Prevljak je uhićen nakon što je prekjučer stigao letom iz Istanbula u Sarajevo.

Predložene mjere zabrane Sudu BiH

  • Zabrana napuštanja boravišta, uključujući zabranu napuštanja Bosne i Hercegovine, privremeno oduzimanje putnih isprava te zabranu izdavanja novih. Također, zabrana korištenja osobne iskaznice za prelazak državne granice BiH.
  •  
  • Zabrana sastajanja s određenim osobama i svjedocima navedenim u prijedlogu Tužiteljstva te zabranjen pristup na udaljenosti manjoj od 100 metara i kontaktiranje putem telefona, društvenih mreža ili na bilo koji drugi način.
  •  
  • Naredba osumnjičenom da se tri puta tjedno javlja u najbližu policijsku postaju prema mjestu prebivališta, odnosno u PP Hrasnica.
  •  

Optužbe protiv Fikreta Prevljaka

Prevljak je uhićen zbog sumnje da je počinio ratni zločin protiv civilnog stanovništva na području Hrasnice.

Iskaz Tužiteljstva BiH

Tužiteljstvo BiH, iz hitnih razloga, nakon ispitivanja osumnjičenog Fikreta Prevljaka, zbog sumnje u počinjenje ratnog zločina protiv civilnog stanovništva, izdalo je naredbu o privremenom oduzimanju putnih isprava i osobne iskaznice.

Preuzimanje putne isprave

Sudska policija je 7.11.2024. privremeno oduzela putovnicu osumnjičenom, izdanu od strane DKP Bosne i Hercegovine u Istanbulu te osobnu iskaznicu izdanu od strane MUP KS, Ilidža.

Navodi optužnice

Osumnjičenom se stavlja na teret da je, kao komandant Štaba oružanih snaga Ilidža i 4. motorizirane brigade Armije Republike Bosne i Hercegovine, organizirao zlostavljanje civila srpske nacionalnosti u logoru u ulici Igmanskih partizanskih bataljona te kasnije u podrumskim prostorijama u ulici Alekse Bojovića Brke bb. Sumnjiči se da je omogućio nezakonita zatvaranja, ubojstva, zlostavljanja i prisilni rad, što je protivno Ženevskoj konvenciji.

Nečovječno postupanje i kršenja prava

Tužiteljstvo tvrdi da je Prevljak bio svjestan neljudskih uvjeta u logoru i nije poduzeo potrebne korake za poboljšanje uvjeta, niti je spriječio zatvorenicima uskraćivanje osnovnih prava.