RASTERETIT ĆE SE POSLODAVCI? Minimalac ostaje 1.000 KM, oporezivi dio mogao bi biti manji

Nermin Nikšić
klix

Sjednica Ekonomsko-socijalnog vijeća za teritorij Federacije Bosne i Hercegovine održana je danas u Sarajevu. Medijima se obratio predsjednik ESV-a Safudin Čengić, koji je pojasnio detalje današnje sjednice, kazavši da je nova zakazana za sljedeći ponedjeljak, kada će Vlada iznijeti prijedlog i set mjera o tome kako dodatno rasteretiti poslodavce i pronaći povoljno rješenje za sve strane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Svjesni smo da je takva odluka stvorila velike probleme, odnosno novo opterećenje za poslodavce, prenosi N1.

Vlada je preuzela na sebe obvezu da će do sljedeće sjednice ESV-a pripremiti set mjera kroz akte – bilo da je riječ o uredbi, odluci ili nekom drugom pravnom obliku – kojima će se rasteretiti gospodarski subjekti. Zakazali smo sjednicu ESV-a za sljedeći ponedjeljak, kada ćemo imati prijedlog Vlade o kojem ćemo konkretno razgovarati", kazao je Čengić.

Dodaje da su u Vladi svjesni kako će biti teško zadržati postojeće plaće ako se najniža poveća u predloženom omjeru.

"Vlada je svjesna da je nemoguće zadržati postojeće plaće ako se najniža plaća poveća za 60 posto. I to će biti jedna od mjera koju će Vlada predložiti na sljedećoj sjednici.

Konkretno smo razgovarali o svim pitanjima. Plaća od 1.000 KM iznos je koji će poslodavci isplaćivati svojim zaposlenicima. Poslodavci su tražili oslobođenje od dijela obveza plaćanja doprinosa, predložili su da 700 KM bude oporezivo, a 300 KM neoporezivo. To se ne može regulirati ni uredbom ni odlukom Vlade, već isključivo izmjenom Zakona o doprinosima",** dodao je.

"Izmjena zakona"

Čengić je istaknuo da je nužno pokrenuti inicijativu za izmjenu Zakona o doprinosima.

"Zakon propisuje da je poslodavac obvezan obračunati i isplatiti doprinose i poreze na minimalnu plaću. Stoga je potrebno pokrenuti inicijativu za izmjenu Zakona o doprinosima. Svi smo svjesni da se moramo odreći određenih nadležnosti, poboljšati standard zaposlenika i očuvati radna mjesta, ali i ne dovesti u pitanje poslovanje gospodarskih subjekata.

Vlada, zajedno sa stručnim suradnicima, mora izaći s prijedlozima kako to provesti, no najvažnije je da su spremni poduzeti potrebne korake", kazao je Čengić.

Na sjednici im je, dodaje, premijer rekao kako će već u veljači u Parlament biti upućena inicijativa za donošenje seta fiskalnih zakona.

"Ključno je pitanje kako donijeti set fiskalnih zakona. Rečeno nam je da će inicijativa već u veljači biti upućena u Parlament. Bez sustavnog rješenja nema pravog rješenja. Moraju se donijeti fiskalni zakoni kako bi se znalo u kojim uvjetima ćemo poslovati.

Fiskalni zakoni, bez obzira na to kada budu doneseni, stupit će na snagu 1. siječnja 2026. godine.

Poslodavci će iznijeti svoje zahtjeve prema Parlamentu kako bi se olakšalo plaćanje doprinosa, a očekujemo da ni Vlada u tome neće praviti prepreke", kazao je Čengić.

Odluka Vlade od 31. prosinca

Podsjetimo, Vlada Federacije BiH donijela je 31. prosinca 2024. odluku prema kojoj će najniža plaća iznositi 1.000 konvertibilnih maraka, a također je odlučeno da će se ta odluka primjenjivati od 1. siječnja do 31. prosinca 2025.

Time je minimalna plaća u Federaciji od 2025. povećana za 381 konvertibilnu marku.

Vladinom odlukom određeno je da će minimalna plaća u 2025. iznositi 1.000 KM, dok će minimalna primanja biti viša od 1.200 KM, budući da ukupna primanja radnika uključuju osnovnu plaću, topli obrok, naknadu za prijevoz te druge neoporezive isplate.

Najavljeno je i da će Vlada obrtnicima i malim poduzećima isplaćivati subvencije za doprinose, kako bi se očuvala radna mjesta koja su potencijalno ugrožena povećanjem minimalne plaće i primanja.