RAST PROIZVODNJE Rudari spasili energetski sektor u Federaciji od kolapsa

Rudnik Banovići rudari

Rudari u rudnicima Federacije BiH svojim su rastom proizvodnje ove godine spasili "Elektroprivredu BiH" i energetski sektor u ovom entitetu od ozbiljnog kolapsa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovo je za Nezavisne novine izjavio Sinan Husić, predsjednik Saveza sindikata rudnika FBiH, dodajući kako je ova godina bila relativno mirna za rudnike.

"S obzirom na sve s čime smo se suočavali prethodnih godina, ova godina bila je dosta mirnija. Najviše zbog toga što smo u Rudniku Kreka ove godine ostvarili proizvodni rezultat za 200.000 tona više proizvedenog ugljena u odnosu na 2023. godinu. U RMU Đurđevik proizveli smo više ugljena za 150.000 tona, dok smo u RMU Breza premašili planirane proizvodne rezultate za 20 posto. Bilježimo stabilizaciju stanja u svim rudnicima. Pokazalo se da, kad nas ostave na miru i pruže barem minimum podrške, radnici u rudnicima znaju i žele raditi. Da nije bilo ovakvih proizvodnih rezultata, energetski sektor u Federaciji BiH, uz sve postojeće poteškoće, bio bi ozbiljno ugrožen. Rast proizvodnje u rudnicima spasio je 'Elektroprivredu BiH' od ozbiljnog kolapsa. Većina rudnika isplatila je plaće za studeni i sve pripadajuće naknade. Prosječna plaća u rudnicima ugljena u FBiH iznosi oko 1.800 KM, dok su prosječna ukupna primanja oko 2.000 KM. Naš cilj je potpisivanje kolektivnog ugovora na 18 do 24 mjeseca, kojim bi se osigurale veće plaće rudarima," objasnio je Husić.

Zatvaranje rudnika u Zenici

Unatoč uspjesima, Rudnik mrkog ugljena Zenica službeno će biti zatvoren zbog nagomilanih dugovanja.

Ovu odluku najavio je Vedran Lakić, federalni ministar energije, rudarstva i industrije, koji je izjavio da će nova energetska neovisnost biti osigurana kroz nove projekte.

"Gubici RMU Zenica na godišnjoj razini iznose gotovo 20 milijuna KM. U suradnji s federalnim sindikatom i upravom rudnika usuglašena je odluka o zatvaranju ovog rudnika. Zbog nedovoljne proizvodnje ugljena tijekom 2023. godine bili smo primorani uvoziti električnu energiju, unatoč tome što smo godinama bili izvoznici struje na međunarodna tržišta. Od 2009. godine Vlada FBiH uložila je preko 500 milijuna KM u rudnike, ali revizijom je utvrđeno da 117 milijuna KM nije opravdano. Taj iznos ulazi u ukupni dug Elektroprivrede BiH, koji sada iznosi 331 milijun KM," rekao je Lakić.

Husić je potvrdio da je za RMU Zenica izrađen elaborat, koji pokazuje da je zatvaranje rudnika jedina ispravna odluka.

"Zatražili smo da se ispoštuju sve obveze prema radnicima. Također, predložili smo da određena radna snaga iz zatvorenog rudnika bude preusmjerena u druge rudnike ugljena, ako za to postoji interes. U objektima u Zenici nalazi se visokokvalitetna i pouzdana oprema širokog mehaniziranog čela, koja je prijeko potrebna Rudniku Kreka u Tuzli. Planira se izvlačenje te opreme i njeno stavljanje na raspolaganje Rudniku Kreka," naveo je Husić.

Dug od 1,32 milijarde KM, 

Podsjećamo, u sklopu "Elektroprivrede BiH" posluju Rudnici Kreka iz Tuzle, Rudnik mrkog ugljena Kakanj, Rudnik mrkog ugljena Zenica, Rudnik mrkog ugljena Breza, RMU Đurđevik, RMU "Abid Lolić" iz Travnika i Rudnik ugljena Gračanica.

Prema izvještajima Ureda za reviziju institucija FBiH, zaključno s krajem prošle godine, akumulirani dug šest rudnika iznosio je 1,32 milijarde KM, dok za Rudnik Gračanica revizija još nije provedena. Svi rudnici dobili su negativno mišljenje revizora.

Najveći gubitaš su Rudnici Kreka, čiji dug iznosi 583.487.654 KM, dok RMU Zenica ima dugovanja od 303.362.515 KM. Rudnik Kakanj akumulirao je dug od 183.685.463 KM, Rudnik Breza 178.180.807 KM, RMU Đurđevik 53.895.726 KM, dok RMU "Abid Lolić" ima dugovanja od 25.597.233 KM.