RANG LISTA VOJNE SNAGE Kako kotiraju BiH i zemlje regije?

Tenk vojska
Ilustracija

Stranica Global Firepower svake godine objavljuje godišnje izvješće i rang listu 140 nacionalnih oružanih snaga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Konačna rang lista Global Firepower koristi preko 60 pojedinačnih faktora kako bi odredila ocjenu PowerIndexa (PwrIndx) određene nacije s kategorijama u rasponu od količine vojnih jedinica i financijskog položaja do logistike i geografije, piše Forbes BiH.

SAD predvodi

Listu top pet predvodi SAD s 0,0744 PwrIndx, iza koje je Rusija (0,0788), treća je Kina, četvrta po rangiranju vojne snage je Indija, dok je peta Južna Koreja.

Od zemalja bivše Jugoslavije, Srbija je 63., Hrvatska 74. , Albanija 78., Slovenija 96, Sjeverna Makedonija 112, Crna Gora 127, BiH 132, Kosovo 141.

Srbija trenutačno troši značajna sredstva na nabavku vojne opreme i modernizaciju oružanih snaga. Prema dostupnim podacima, tijekom 2023. godine izdvojeno je oko 9,7 milijardi eura za vojnu opremu, što uključuje i proizvodnju za izvoz.

Srbija je u 2023. godini na obranu potrošila milijardu i 510 milijuna dolara, što je bio i najveći iznos u njenoj povijesti.

“Prateći svjetske trendove u naoružavanju i suvremene sigurnosne izazove, Vojnotehnički institut je tijekom 2024. godine intenzivno radio na razvoju i stvaranju uvjeta za proizvodnju u tvornicama obrambene industrije različitih varijanti bespilotnih zrakoplova među kojima značajno mjesto zauzimaju dronovi samoubojice „Komarac“.

Navedeni dronovi su 2024. godine razvijeni i s njima je započeto opremanje jedinica Vojske Srbije“, naveli su krajem prošle godine na X iz Ministarstva obrane Srbije.

Što mogu komarac 1 i 2

Ovime je Srbija nastavila investicije u naoružanje, o čemu javno govori i predsjednik zemlje Aleksandar Vučić.

Kako pišu mediji u susjedstvu, dron je naoružan minobacačkom minom 60 milimetara koju proizvodi valjevski “Krušik”. Riječ je o konceptu jednosmjernih dronova za uništavanje različitih tipova ciljeva uz malu cijenu koštanja.

“Krušik će sve svoje mine isporučiti, one koje idu na te Komarce, dakle 5.000 onih koji mogu nanijeti ozbiljnu štetu i lako oklopnim vozilima ali i neprijateljskoj pješadiji unosi kaos. Zamislite da imate na kilometar udaljenosti neprijateljske rovove, pošaljete Komarce i s lakoćom ćete osvojiti tu borbenu liniju”, pojasnio je funkcioniranje drona Vučić.

Komarac 2 ima veću glavu i može nanijeti štetu teško oklopljenim vozilima i sredstvima. Ovi dronovi su naoružani bojevom glavom s eksplozivno formiranim projektilom kalibra 105 mm, koja projektilom probija cilj, dok dijelovi projektila i probijenog oklopa djeluju u unutrašnjost cilja s istovremenim povećanjem pritiska zraka.