PROBLEMI NAKON SANKCIJA Kasne plaće i doprinosi u zdravstvenim ustanovama u RS-u

UKC RS
Ilustracija/UKC RS

Iako vlast u Republici Srpskoj priznaje kako su okolnosti u kojima se našla RS nakon uvođenja američkih sankcija izvanredne, i dalje se tvrdi da je situacija financijski stabilna. No, izgledno je da se plaća samo što se mora, a obećanjima kupuju vrijeme i socijalni mir. Iako dočekane olako, problemi zbog ekonomskih sankcija polako kucaju na vrata, piše N1.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vijest da su zbog nedostatka novca u proračunu RS počeli ispaštati radnici, prije svih prosvjetni, požurila je demantirati ministrica financija RS, Zora Vidović. Zagubljenih 70.000 maraka – pronađeno u Modriči.

''I onda su oni tragajući našli da neka škola iz Modriče, nije dobro obračunala, tj. unijela je sredstva, ali nije unijela broj žiro računa na koji trebaju ići sredstva, a to je račun poreza i doprinosa'', kaže Vidović.

Neuplaćeni doprinosi za zdravstvo i naknade za prijevoz prosvjetnim radnicima – informacija je to koja je stigla iz Sindikata obrazovanja RS. Nekoliko sati kasnije, stiže druga.

''Mi za sada apsolutno dobivamo plaće sasvim redovno. Uplaćeni su svi doprinosi i sve naknade su praktično ovih dana završene i uplaćene u skladu s propisima'', rekao je Dragan Gnjatić, predsjednik Sindikata obrazovanja, znanosti i kulture RS.

Dok u sindikatu tvrde da nastavnici i profesori nemaju razlog za strah, vapaj pristiže od predstavnika zdravstvenog sektora. Zbog kašnjenja doprinosa i plata – ogorčeni.

''Ova situacija ozbiljno utječe na osobnu financijsku stabilnost radnika i kvalitetu zdravstvenih usluga koje pružamo pacijentima. Fond se suočava sa kroničnim nedostatkom sredstava, što ga prisiljava na dodatna zaduživanja'', poručuju iz Samostalnog sindikata radnika u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Republike Srpske.

Da ovo nisu jedini sektori koji su u problemu, vrlo često glasna je i oporba.

''Kasne isplate poljoprivrednicima, rečeno im je da se strpe, znači svi odozdo po redu naplate čekaju, a neko nepisano pravilo je da bi se održao socijalni mir je da se mora održati pravovremenost isplate mirovina, policije i prosvjete'', kaže Jelena Trivić, predsjednica NF.

No, upravo isplata obveze koja ne bi trebala biti upitna – mirovina – glavni je temelj stabilnosti za predsjednika RS Milorada Dodika, pa danima unazad na javnim pojavljivanjima, imajući potrebu da umiri javnost, ponavlja:

''Evo rok za isplatu mirovina je deseti u mjesecu, ja vjerujem da će oni već osmog imati situaciju da će početi isplata mirovina.''

O čemu je građane obavijestio i Fond za mirovinsko i invalidsko osiguranje RS da je isplata počela osmog u mjesecu. Novac za umirovljenike – pronađen. No, hoće li, kada i gdje vlast pronaći planirani iznos zaduženja, od čega je 810 milijuna na inozemnom tržištu, još uvijek nije poznato.