PRIJETNJE, MITO, ZLATO, LUKSUZAN STAN Optužnica protiv šefice Uprave za neizravno oporezivanje otkriva šokantne detalje

Šefica Grupe za sprečavanje krijumčarenja Uprave za neizravno oporezivanje BiH, Jelena Majstorović, u potvrđenoj optužnici pred Sudom BiH tereti se da je, noseći crnu uniformu institucije, nenajavljeno i bez naloga kontrolirala prodavaonice te njihovim vlasnicima stvarala atmosferu pritiska i straha, sve s ciljem da od njih iznudi novac i druge darove, doznaje portal CAPITAL.
Ovo je, između ostalog, navedeno u optužnici protiv Majstorović i petorice njezinih suradnika Radenka Popovića, Steve Savića, Vladimira Puzića, Vladimira Đurđevića i Dž. E., protiv kojega se vodi odvojeni kazneni postupak u čije je dijelove CAPITAL imao uvid.
U optužnici se ističe da je Majstorović u više navrata zahtijevala i primala novac kako ne bi provodila porezne kontrole u prodavaonicama, no ukupni iznosi po osobi ne prelaze 8.000 KM.
Poznata šefica osumnjičena je za vođenje organizirane skupine, odnosno za udruživanje radi činjenja kaznenih djela, zlouporabu položaja ili ovlasti te krivotvorenje isprava.
Navodi se da je dovodila vlasnike prodavaonica u zabludu u pogledu postojanja zakonske osnove za postupanje, kao i njihove odgovornosti za prekršaje ili kaznena djela.
"Koristeći njihovo neznanje, stvarajući atmosferu straha i pritiska te upućujući prijetnje kako bi sebi pribavili korist, svjesno su provodili nezakonite radnje pretresa, izravno kršeći prava drugih prava na poštovanje privatnog i obiteljskog života, te su primali darove i krivotvorili službene isprave, postupajući po nalogu Majstorović", stoji u optužnici.
Majstorović je od 2017. godine obavljala poslove višeg suradnika i višeg stručnog suradnika u Grupi za sprečavanje krijumčarenja i prekršaja, a od 2018. godine postala je šefica. U skupini su s njom bili i ostali osumnjičenici.
U optužnici se navodi da su zahtijevali i primali darove, uglavnom novac u iznosima od oko 500 eura, kako ne bi poduzimali službene radnje koje su im bile u opisu posla.
Mediji su ranije izvještavali o njihovom oduzimanju 1.733 grama zlata iz zlatarnice "Silver shop Atlantis" u Bihaću, nakon čega su Upravi za neizravno oporezivanje prijavili da se radilo o znatno manjoj količini – 1.012,8 grama.
Tvrdilo se da je više od 700 grama zlata "nestalo" na putu od rokovnika do službenog zapisnika.
Međutim, u optužnici protiv njih navedena je znatno manja količina.
Također, još jedna zanimljivost odnosi se na iznose novca koje su navodno nezakonito stekli, a o kojima se ranije intenzivno spekuliralo u javnosti, prema optužnici, oni sada ne prelaze 8.000 KM po osobi.
Majstorović je nakon uhićenja suspendirana i prima 70 % plaće umjesto 2.375 KM, njezina je neto plaća sada 1.662 KM.
Nedavno je oglasila prodaju luksuznog stana u centru Banje Luke vrijednog 500.000 maraka, o čemu je CAPITAL također pisao.
Podsjetimo, u UNO BiH zaposlena je od veljače 2013. godine. Deset godina ranije dobila je otkaz u NLB banci u Prnjavoru, koja ju je tužila za kazneno djelo zbog kojeg je 2005. godine osuđena na uvjetnu kaznu.
Ta je kazna 2016. izbrisana iz evidencije tri godine nakon što je započela rad u UNO, iako ondje ne bi smjela biti zaposlena ako je prethodno bila kazneno osuđivana.
Od 2020. godine bila je šefica Grupe za sprječavanje krijumčarenja u Regionalnom centru Banja Luka, nakon što ju je unaprijedio tadašnji direktor UNO-a, Miro Džakula.
Tužiteljstvo BiH podiglo je optužnicu protiv Majstorović i ostalih 17. veljače ove godine, a potvrđena je 7. ožujka.