VIDEO  Preživimo poskupljenja

hrana, siromaštvo, bijeda, javne kuhinje, recesija, Novac, kriza, PDV, analize, sitni kriminal, Džepari, kradljivci, kradljivci, Livno, MUP Hercegbosanske županije, navike, ušteda, Novac, stopa nezaposlenosti, Nezaposlenost mladih, nezaposlenost, BIH,

Nova godina, nova poskupljenja – Ova rečenica postala je prava narodna umotvorina u našoj zemlji. Ni početak 2024. godine nije bio izuzetak, pa su građane Bosne i Hercegovine, već prvog sijećnja 2024. godine, na trafikama dočekale skuplje cigarete. S druge strane, divljanje cijena ostalih proizvoda usporeno je krajem 2023. i početkom 2024. godine, pa su građani, barem kada je riječ o osnovnim životnim namirnicama, mogli nakratko da odahnu. Takvom trendu najviše su doprinijeli pad cijena žitarica i mesa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, cijene pšenice i brašna, ali i energenata u siječnju 2024. bile su dosta niže u odnosu na raniji period, pa su poljoprivrednici, ali i mlinari smatrali da je došlo vrijeme da cijene kruha budu niže.

Sadržaj se učitava...

S tim se nisu složili pekari koji su poručili – pojeftinjenja sigurno neće biti, ali možda bude novog poskupljenja kruha.

Građani, dodatno istanjenih novčanika nakon praznika, nisu bili iznenađeni što nema dogovora o nižoj cijeni kruha. Za njih je već odavno vrijeme između dvije plaće ili mirovine ispunjeno je kalkulacijama i rezovima sa svih strana.

Izazovna godina

Da će godina biti izazovna već na samom početku najavili su i ekonomisti. Građani su i početak 2024. godine dočekali prepušteni sami sebi, ocjena je nevladinog sektora.

Kao nositelji neslužbene titule „mađioničara preživljavanja“, građani su se i u odlazećoj 2024. godini na sve moguće načine dovijali da uštede i pametno kupuju. Oni koji žive u pograničnim područjima, po kruh i mlijeko išli su u susjednu Srbiju ili Hrvatsku. Kako su nam tada rekli, u susjedstvu kupuju i lijekove, a nekada uštede i do 40%.

U to smo se i sami uvjerili u ožujku, kada smo iz Zvornika mostom prešli u Mali Zvornik i pazarili mlijeko kruh i jogurt 50% jeftinije.

Kako je godina odmicala, zabilježen je i rast cijena nekretnina. Ipak, to nije uticalo na potražnju, ali ono što je primijećeno kao trend je da su mnoge novoizgrađene zgrade poluprazne, sa spuštenim roletnama, iako su svi stanovi prodati. Tko ih kupuje?

Sindikalna potrošačka korpa za siječanj iznosila je gotovo 3000 maraka, što je mnogima tromjesečna, a ne mjesečna plaća. Šokantan je podatak da smo prije samo pet godina jeli meso koje je sedam maraka jeftinije. Pili smo pet maraka jeftiniju kavu, a grijali smo se na 70 maraka jeftiniji ugalj.

Oni koji hranu proizvode nisu imali odgovor na pitanje – zašto je cijena sirovine i gotovog proizvoda u tolikoj disproporciji?

Unatoč trendovima u ekonomskim tokovima zemalja Europske unije koji se reflektira kroz pad inflacije i zaustavljanje rasta cijena, u Bosni i Hercegovini logici u ekonomskom smislu nije bilo previše mjesta.

Glavobolje ratarima

S dolaskom proljeća počela je i nova poljoprivredna sezona. Proljetna sjetva donijela je glavobolju ratarima jer, dok su pojedine stavke, poput đubriva, pojeftinile, u travnju je došlo je do poskupljenja kemije i sjemenskog kukuruza.

 I dok su poljoprivrednici pravili računicu, kraj travnja i početak svibnja donio je novi udar na obiteljski budžete, posebno roditeljima maturanata. Poskupjele su maturske proslave, ali i maturske ekskurzije.

Procjene su da je u svibnju ove godine jedan maturant u porodici kućni budžet „koštao“ od 4 do 5 000 maraka.

Realnost građana naše zemlje postala je to da za hranu izdvajaju najveći dio onoga što zarade, kažu ekonomisti. U takvim uvjetima, čak i one osnovne stvari postaju luksuz, poput ispijanja kave u ugostiteljskim objektima, čija je cijena porasla u svibnju 2024. godine.

Početak ljeta donio je i najave o novom rastu cijena goriva i poskupljenju električne energije. To je zabrinulo građane jer, poučeni ranijim iskustvom, znaju da rast cijena goriva i struje znači i lančani rast cijena svih ostalih proizvoda. Zaštitnici prava potrošača smatraju da je poskupljenje energenata samo izgovor za nova poskupljenja.

A onda je, u srpnju mjesecu, došla i žetva teškom mukom zasijane pšenice. I dok je pšenica bila nikad jeftinija, o pojeftinjenju kruha ponovo nije bilo govora. Vekna kruha od pola kilograma skoro dvije marke, kilogram pšenice 35 feninga. Takvo je stanje bilo krajem srpnja.

Skoro cijelo ljeto smjenjivali su se narančasti i crveni meteoalarm zbog nesnosnih vrućina, a to je značilo i novi udar na kućni budžet, zbog povećane potrošnje električne energije. Iz svih elektroprivrednih poduzeća istaknuli su da je ovog ljeta potrošnja struje dosegla rekorde, što je posljedično značilo veće račune za struju.

Neizvjesna jesen

Iz vrelog ljeta u neizvjesniju jesen. Posljedice suše i ekstremnih temperatura odrazile su se na više cijene povrća. Početkom rujna neke vrste povrća, poput mahune i bijelog luka, bile su skuplje čak i od mesa. Na tržnicama u Sarajevu, Banja Luci i Bijeljini najjeftiniji su bili kupus, krumpir i paprika, dok je najviše novca trebalo izdvojiti za bijeli luk, čiji je kilogram od 8 do 10 maraka. Iznenađujuće je visoka i cijena mahune, koja je početkom jeseni koštala i do 12 maraka.

A razdoblje ekstremnih suša nije utjecao samo na proizvodnju povrća, nego i na proizvodnju meda, koja je u nekim područjima pala i za 40%. Iako su pčelari u listopadu nastojali da ne podižu cijenu meda, tegla meda u pojedinim dijelovima zemlje već u listopadu koštala je 30 maraka. Bez obzira na poskupljenje, građani se meda nisu odrekli.

U posljednjih pet godina prosječna plaća u Bosni i Hercegovini porasla je za 25 posto, dok su cijene životnih namirnica porasle za 50%. Nekada je deset maraka bilo dovoljno za pristojnu kupovinu, a početkom studenog 2024. godine situacija je potpuno drugačija.

Tijekom 2024. godine u konstantnom porastu bila je i cijena čokolade, koja je doživjela svoj vrhunac krajem studenog. Čokolada je za godinu dana poskupjela za više od 35 %.

Sindikalna potrošačka košara koju je Savez samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine izračunao za studeni 2024. iznosi 3.107 maraka. Pokrivenost potrošačke korpe prosječnom plaćom je ispod 50 posto, a građani kažu da je stvarno stanje još i teže od onoga što prikazuju brojke.

A prosinac je donio novi val poskupljenja. U prosincu su skočile cijene ulja na policama marketa, ali i cijene povrća. U jedinoj rafineriji ulja u Bosni i Hercegovini kažu da razlog za posljednju korekciju cijena leži u nedostatku domaće sirovine, ali i kretanjima na svjetskom tržištu.

Za kraj prosinca građanima Republike Srpske je, kao novogodišnja čestitka, stigla najava poskupljenja struje već od prvog siječnja 2025. godine. Kada je riječ o računima krajnjih kupaca,  iz Regulatorne komisije za energetiku Republike Srpske kažu da će cijene će biti povećane od pet do 8,5 posto, u zavisnosti od potrošnje.

Posljednji udarac u ovoj godini u vidu poskupljenja grijanja za 20% od početka naredne godine stigao je i za  građane Tuzle, koji su ogorčeni posljednjom odlukom.

O lagodnom životu bez svakodnevnih poskupljenja stanovnici Bosne i Hercegovine mogu samo sanjati. Svaki mjesec odlazeće godine donosio je neko novo poskupljenje ili trošak, a ako je suditi prema najavama, ništa bolje neće biti ni u novoj, 2025. godini.