PREDSJEDNIK UPRAVE PLIVE Vlada HNŽ-a izbacivanjem EU lijekova ugrozila kvalitet liječenja i zdravlje pacijenata
Nakon naša dva članka o Pozitivnoj listi lijekova u HNŽ-u, gdje su gotovo u potpunosti izbačeni Plivini lijekovi s liste, i ne samo Plivini, a ubačeni domaći lijekovi, među kojima i oni iz tvornice sina Ante Kvesića, javili su nam se iz Plive. Sa šezdesetak lijekova, ta je kuća spala na svega 14 njih u HNŽ-u, a zbog čega je mnogim pacijentima nakon više godina korištenja promijenjena terapija, a uvedena ona od koje se često i ne osjećaju dobro.
Mihael Furjan, predsjednik Uprave PLIVE Hrvatska d.o.o. upitan o novoj Pozitivnoj listi lijekova s koje su izgurani, kaže da to nisu očekivali.
„Neugodno smo iznenađeni Odlukom o izmjeni i dopuni odluke o utvrđivanju liste lijekova, koji se propisuju i izdaju na teret sredstava Zavoda zdravstvenog osiguranja HNŽ/K kojom je Vlada Hercegovačko – neretvanske županije protuzakonito izbacila s pozitivne liste lijekova veliki broj proizvođača s teritorija Europske unije te tako onemogućila pacijentima da nastave koristiti propisanu terapiju bez plaćanja, čime se ugrožava kvaliteta liječenja i njihovo zdravlje”, napisao je Furjan u izjavi za Hercegovina.info.
Podsjetio je da Hrvatska pomaže bh. zdravstvo.
“Odluka kojom nadležne institucije narušavaju tržišne principe poslovanja i diskriminiraju slobodu prometa roba i usluga još vise čudi kada se u obzir uzme dugogodišnja suradnja zdravstvenih sustava RH i FBiH, ali i kontinuirana pomoć zdravstvenim ustanovama u FBiH od strane Republike Hrvatske, poput primjerice nedavne donacije mostarskoj bolnici u iznosu od 43 milijuna kuna namijenjene borbi protiv koronavirusa“, zaključuje u odgovoru za Hercegovina.info Furjan.
Sa 62 Plivina lijeka koliko ih je bilo na pozitivnoj listi iz 2017., odnosno 60 koliko je bilo 2020. godine, na Pozitivnoj listi lijekova u HNŽ-u, koju donosi Vlada HNŽ, ostalo je samo 14 Plivinih lijekova.
Stoga su brojni kronični bolesnici, tlakaši, dijabetičari i ostali nakon više desetljeća upotrebe jednog lijeka morali preći na inačice sličnog sastava, bez obzira odgovarale im ili ne.
Ako žele nastaviti koristiti Plivin lijek moraju ga kupovati iz svoga džepa, što mnogi i čine, a što nameće pitanje kome služi zdravstveni sustav HNŽ-a, pacijentima ili pojedincima za dodatno bogaćenje, i zbog čega plaćamo doprinose, a plaćamo i lijekove koje želimo nastaviti piti.
“Koristila sam lijek za dijabetes siofor 500, a suprug je pio Vilpin od Plive. Sad je dobio nešto drugo od čega ima zujanje u ušima, zbog čega je završio i na CUM-u. Da nam barem hoće dati one novce što izdvajamo za zdravstvo pa bi išli privatno”, piše nam jedna od niza čitateljica koje su se javile nakon članka o lijekovima i tvornici u Gornjim Mamićima.
Vlada Hercegovačko – neretvanske županije donijela je dokument „Odluka o izmjeni i dopuni odluke o utvrđivanju liste lijekova koji se propisuju i izdaju na teret sredstava Zavoda zdravstvenog osiguranja HNŽ/K“ (Narodne novine HNŽ/K broj 4/21 od 08.06.2021.).
Dakle, Vlada HNŽ-a na čelu s premijerom Nevenkom Hercegom i ministrom mu zdravstva Goranom Opsenicom srezala broj Plivinih lijekova sa šezdeset na svega četrnaest, te dodala dva lijeka od sina ravnatelja mostarske bolnice Blage Kvesića – Klopidex i Kalijev klorid, pa pacijenti u HNŽ-u imaju na ponudi šumeće tablete iz Gornjih Mamića. Usporedbe radi, ZHŽ na listi ima preko 90, a HBŽ preko stotinu Plivinih lijekova, te njihovi pacijenti nemaju problema koji muče pacijente iz HNŽ-a.
Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.