POSLODAVCI UPOZORAVAJU Uredba Vlade Federacije BiH mogla bi rezultirati otkazima i gašenjima poduzeća

Udruga poslodavaca Federacije BiH
Fena

Predstavnici Udruge poslodavaca Federacije BiH danas su u Travniku održali sastanak s predstavnicima poslovne zajednice, na kojem se razgovaralo o aktualnim ekonomskim mjerama i njihovim potencijalnim utjecajima na poslovanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komentirajući uredbu Vlade FBiH o isplati pomoći radnicima zbog povećanih troškova života, predsjednik Udruge poslodavaca Federacije BiH, Adnan Smailbegović, upozorio je na opasnosti donošenja novih mjera bez konzultacija s poslodavcima i sindikatima.

"Današnja diskusija išla je u smjeru da imamo najavljenu uredbu koja nije iskomunicirana, ne znamo njezin sadržaj, a djelomično ga saznajemo iz medija, bez ikakvog socijalnog dijaloga, i s nama i sa sindikatima. Ovo su vrlo ozbiljne teme, i za nas i za sindikate, i najmanje što zaslužujemo je da sjednemo s Vladom, otvorimo ovu temu i pokušamo pronaći rješenje," rekao je Smailbegović nakon sastanka.

Dodao je kako se poslodavci zalažu za transparentnost te se protive donošenju jednostranih odluka.

"Bojimo se da će, ako to bude išlo bez dijaloga, značajan broj poduzeća biti u problemima, da će morati otpuštati radnike te da ćemo imati ozbiljan problem s punjenjem fondova i zadržavanjem radnih mjesta," upozorio je Smailbegović, prenosi Fena.

Prema njegovim riječima, Udruga poslodavaca Federacije BiH ima određene prijedloge koje je predstavila Vladi FBiH.

"Predložili smo nekoliko rješenja koja idu u smjeru omogućavanja isplate dijela neoporezivih naknada, da to bude varijabilno, primjerice 450 KM, s različitim iznosima radnicima kako bi bilo motivirajuće, a da svaka grana posebno, kroz kolektivno pregovaranje, dogovori minimalni obvezujući iznos, jer sve grane nisu u istoj poziciji da isplaćuju," rekao je Smailbegović.

Sastanku je nazočio i Samir Šibonjić, ministar gospodarstva Zeničko-dobojskog kantona, koji se složio da se zakoni ne bi smjeli donositi bez dijaloga.

"Razgovaralo se o uredbi, ali to je razgovor o nečemu što nije poznato ni poduzetnicima ni nama iz kantonalnih vlada. Čuli smo mnoga pitanja na koja, nažalost, nemamo odgovore. Želio bih poručiti ljudima koji donose zakone da to ne rade bez dijaloga, kako bi zakoni koji se donose bili produktivni, jer je gospodarstvo motor svakog društva," rekao je Šibonjić.