POSLJEDICE POPLAVA Smanjuje se ekonomski rast i dižu cijene u BiH

žene, BIH, trgovina, trgovine, rad nedjeljom, U ime obitelji

Godišnji rast realne ekonomske aktivnosti u ovoj godini procijenjen je na 2,4 posto i niži je za 0,2 posto u odnosu na prethodnu projekciju, i to najviše zbog usporavanja ekonomske aktivnosti u posljednjem kvartalu uslijed efekta poplava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U priopćenju Centralne banke BiH navodi se da se zbog poplava očekuje rast cijena transporta, koji će se odraziti i na cijene prehrambenih proizvoda, prenose Nezavisne.

"Očekujemo da će efekti poplava biti izraženi na potencijalni BDP te da će posljedice premašiti trenutne financijske gubitke u izravno pogođenim područjima. Očekujemo umjeren ekonomski rast do kraja projekcijskog horizonta. Procjena kretanja realnog BDP-a za 2025. godinu iznosi 2,6%, a za 2026. godinu 2,8%. Iako se osobna potrošnja značajno usporava zbog demografskih promjena, koje znatno smanjuju radno sposobno stanovništvo, a time i raspoloživi dohodak, i u srednjem roku ona je glavni pokretač ekonomskog rasta. Očekujemo da će osobna potrošnja biti dodatno pod utjecajem usporavanja ekonomske aktivnosti zbog poplava", piše u priopćenju Centralne banke BiH.

Dodali su da u ovoj godini procjenjuju inflaciju od 1,8%, što je za 0,8 postotnih bodova niže u odnosu na krug srednjoročnih projekcija iz travnja ove godine.

"Korekcija je napravljena dijelom zbog službeno objavljenih podataka do rujna 2024. godine, koji ukazuju na stagnaciju cijena u odjeljku režijskih troškova, unatoč povećanjima cijena električne energije, te godišnji pad cijena u odjeljku prijevoza", istaknuli su iz Centralne banke BiH.

Naveli su da najveći doprinos rastu cijena u iduće dvije godine očekuju od administrativnih troškova, odnosno temeljne inflacije, prvenstveno cijena električne energije i prijevoza.

Lančana poskupljenja

"Daljnja poskupljenja električne energije i prijevoza mogu dovesti do lančanih poskupljenja usluga i robe široke potrošnje, uslijed čega bi projekcije inflacije mogle biti revidirane na više", ističe se u priopćenju.

Podsjećamo, u katastrofalnim poplavama koje su pogodile Jablanicu početkom listopada oborinske vode pokrenule su ogromno klizište koje je u potpunosti uništilo nekoliko propusta te je pruga u dužini od 200 metara ostala da visi u zraku.

Gospodarstvo u BiH zbog toga je dosad izgubilo desetke milijuna KM, jer ne mogu prevoziti svoju robu do luke Ploče, a na gubitku je i Javna poduzeća "Željeznice FBiH", iz kojih su ranije rekli da im je dnevni gubitak oko 280.000 KM.

Ekonomist Slaviša Raković smatra da svakako vremenske nepogode, makar bile i na ograničenom području, utječu na efekte privređivanja.

"U ovom slučaju zaista se izdvaja prekid prometa s lukom Ploče, mada još nitko nije izašao s kvalitetnim podacima o negativnim efektima. Mislim da do poskupljenja prometa neće doći, ali je teško procijeniti koliko je izbacivanje Ploča iz igre donijelo negativnih efekata", naglasio je Raković.

Predrag Mlinarević, profesor na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Istočnom Sarajevu, kazao je za "Nezavisne novine" da se utjecaj poplava prvenstveno može promatrati u svjetlu prekida lanaca opskrbe koji utječu na prekid proizvodnje u poduzećima u BiH.

"Stoga, duljina trajanja ovog prekida opskrbe ima izravan utjecaj na bruto domaći proizvod. Što se kretanja cijena tiče, one će više biti determinirane kretanjima cijena hrane i energije na svjetskom tržištu te eventualnog rasta plaća koje ne bi bile praćene poreznim rasterećenjem", istaknuo je Mlinarević.