POSAO U PREDSJEDNIŠTVU BiH Anonimna dojava i prolongiranje rezultata

inforadar
Inforadar

Skoro prije pola godine, točnije 4. srpnja 2023.godine, Agencija za državnu službu BiH  je raspisala javni oglas za popunjavanje radnih mjesta rukovodećih državnih službenika u Tajništvu Predsjedništva Bosne i Hercegovine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Preciznije, riječ je o popunjavanju Kabineta generalnog tajnika i njegova dva zamjenika iz reda bošnjačkog i hrvatskog naroda čija su mjesta ostala upražnjena. Natječaj je istekao 25.srpnja 2023.godine a kako saznaje Inforadar, procedura prijema, u listopadu  je naprasno zaustavljena.Tako je Kabinet generalnog sekretara, umjesto 3 člana, trenutno  popunjen samo sa jednim i to srpskim članom koji je i generalni sekretar. To je Zoran Đerić, koji na službenoj stranici nema e-mail adresu, a i danima se ne javlja na službeni broj telefona.

Na istoj stranici Predsjedništva Bosne i Hercegovine, još uvijek su vidljivi sada već bivši zamjenici Dženan Selimbegović koji je ovo radno mjesto, pri kraju mandata  napustio zbog kandidature za načelnika Starog Grada i Igor Planinić kojem je istekao mandat.

inforadar

Kao što smo rekli, natječaj je zatvoren krajem srpnja i prema našim saznanjima iz Predsjedništva BiH na njega se prijavilo više od očekivanog broja  pretendenata na ove rukovodeće pozicije. Samo za kandidata iz bošnjačke kvote prijavio/la se preko 25 kandidata/kinja. Od dobro upućenog izvora  saznajemo i da su neprestano do kabineta i bošnjačkog i hrvatskog člana Predsjedništva, svakodnevno stizale intervencije iz stranačkih centrala.

inforadar

Krajem rujna, nakon godišnjih odmora, izabrana je natječajna komisija i pristupilo se proceduri. Održan je  javni ispit za kandidate kojima je nedostajao obavezni stručni ispit za prijavu. Procedura je takva da se prvo  polaže javni ispit za javne službenike, a potom slijedi provjera stručnog znanja na pismenom i usmenom ispitu pred komisijom.

Međutim, neposredno poslije održanog javnog ispita kojem su pristupila dva kandidata jer su ga ostali prijavljeni na natječaj ranije položili, u Agenciju  za državnu službu BiH stigla je anonimna prijava da su neki kandidati umjesto originalnih dokumenta, priložili falsifikate. Tako je konkursna procedura zaustavljena.

Iz Agencije za državnu službu BiH, za Inforadar ističu da u ovome nema ništa sporno: “Natječajna procedura za popunjavanje radnih mjesta rukovodećih državnih službenika u Sekretarijatu Predsjedništva Bosne i Hercegovine, oglašena pozicija 1/01 Zamjenik generalnog sekretara, dva izvršitelja, nije prekinuta i trenutno je u tijeku.”

inforadar

Ovaj odgovor na adresu Inforadara, stigao je 30. studenog prošle godine, dakle čak skoro pet mjeseci nakon završenog konkursa. Do danas, termin za pismenu provjeru znanja, nije zakazan.

Dakle, u pitanju su rukovodeći državni službenici sa, kako je navedeno u oglasu,  posebnim zadatkom.  Naš izvor dodaje da bi generalnom sekretaru Đeriću odgovaralo da za svoje zamjenike vidi ljude od povjerenja. Komentar od generalnog sekretara o ovom natječaju i utjecaju na izbor kandidata, iako smo ga pokušali u više navrata kontaktirati, nismo uspjeli dobiti.

inforadar

Jedna od takvih je, prema tvrdnjama našeg izvora,  jedna osoba (Ime poznato redakciji)  na visokoj poziciji u  zajedničkoj službi u Parlamentu BiH koja se zbog navodnog odlaska u Predsjedništvo BiH, sa kolegama u Parlamentu počela opraštati još prije dva mjeseca.

Kada je u pitanju zamjenik iz reda hrvatskog naroda, saznajemo da je budući kandidat najvjerojatnije osoba  koja će biti delegirana iz Kabineta Željka Komšića, a koja zadovoljava uvjete natječaja. Zanimljivo je da su posebni uvjeti u natječaju  za ovakvo radno mjesto bili ispod očekivanja, a to su: VSS fakultet društvenih ili tehničkih znanosti; najmanje pet (5) godina radnog iskustva u struci; tri (3) godine na rukovodećim poslovima; položen stručni upravni ispit.

inforadar

Inače, prema Pravilniku, zamjenik generalnog sekretara pomaže generalnom sekretaru u radu, obavlja poslove i zadatke koje mu povjere generalni sekretar i članovi Predsjedništva, koordinira rad organizacijskih jedinica u Sekretarijatu, u suradnji s generalnim sekretarom raspoređuje poslove i zadatke na organizacijske jedinice i mijenja generalnog sekretara u slučaju njegovog odsustva ili spriječenosti, te obavlja i druge poslove koje odrede generalni sekretar i Predsjedništvo. Zamjenik generalnog sekretara za svoj rad odgovara generalnom sekretaru i članovima Predsjedništva.U međuvremenu, u cijeli proces se uključilo Ministarstvo pravde BiH iz kojeg su nam potvrdili da je sve zaustavljeno zbog anonimne prijave, te da je njihov Upravni inspektorat kako su istakli: “izvršio neposredne inspekcijske nadzore u Agenciji za državnu službu BiH i Tajništvu Predsjedništva BiH, te tom prilikom nije utvrdio nepravilnosti u pogledu primjene propisa koji su predmet kontrole Upravnog inspektorata.”

Također, dodali su da u ovakvom slučaju, u skladu sa zakonom “određene navode iz anonimne prijave u vezi natječaja koji nije okončan, može cijeniti Povjerenstvo za izbor u postupku javnog natječaja ili druga nadležna tijela u odgovarajućim postupcima, ukoliko se steknu uvjeti za pokretanje istih, a ne inspekcijsko tijelo.”

Prema riječima našeg izvora poznati su “anonimni” doušnici i riječ je o čistom nepotizmu u ovoj instituciji BiH. U više navrata, pokušali smo doći do Povjerenstva ili Komisije za izbor da odgovore na naša pitanja:

Kako je moguće da je skoro pola godine Kabinet generalnog sekretara Predsjedništva BiH, nepopunjen ?

Što je razlog prekinute natječajne procedure?

U kakvoj vezi su budući rukovodeći državni službenici sa aktualnim dužnosnicima Predsjedništva BiH?

Prema našim informacijama, iz Parlamenta BiH dolazi nova zamjenica generalnog sekretara. Prema tvrdnjama našeg izvora ta osoba je sama nagovještavala odlazak na novo radno mjesto iako nije završena natječajna procedura. Da li je to nepotizam? Odgovore iz kabineta Denisa Bećirovića i Željka Komšića, te Kabineta generalnog sekretara, čekamo puna dva mjeseca.

Iz svega ovoga otvara se pitanje da li je u pitanju stranačko ili interesno uhljebljenje sa prestižnom osnovnom plaćom od preko 3.300 KM i statusom rukovodećeg državnog službenika sa posebnim zadatkom?

Dodaju li se tu ostali dodaci, u pitanju je plaća blizu 4.000 KM koja nije namjenjena običnom smrtniku. Mediji su i ranije pisali o utjecajima pri zaposlenju u ovoj instituciji i državnoj službi:

https://cin.ba/posao-u-predsjednistvu-bih-konkurs-bez-iznenadenja/

https://ba.voanews.com/a/1493800.html

Očito je da kabineti članova Predsjedništva BiH igraju na kartu dobivanja vremena tvrdi naš izvor, te dodaje da s druge strane to odgovara i generalnom sekretaru Đeriću u čijim rukama je već pola godine administrativno-tehnička i stručna služba Predsjedništva Bosne i Hercegovine, a to znači ugovori, javne nabavke, kamioni, avioni.

inforadar