POKLON ILI NEŠTO VIŠE Zašto Vlada Federacije krije ugovor s Cengizom?

Obnova pruge u Donjoj Jablanici
Željeznice FBiH

Željeznice i Vlada Federacije odbijaju Detektoru dostaviti ugovor s turskom kompanijom Cengiz za obnovu pruge u Donjoj Jablanici, iz kojeg bi bilo moguće vidjeti detalje posla, poput cijene i roka za završetak, koji je već nekoliko puta odgađan, dok se gubitak zbog izostanka vlakova povećao na oko 12 milijuna maraka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlasti u Federaciji i državna željeznička kompanija nisu u zakonskom roku, niti nakon višestrukih upita Detektora, dostavile sadržaj ugovora o donaciji s turskom kompanijom Cengiz za obnovu pruge kod Donje Jablanice, uništene u poplavama u listopadu prošle godine. Unatoč brojnim zahtjevima tijekom nekoliko tjedana, ni Vlada ni Željeznice isprva nisu potvrdili ni postojanje takvog ugovora, piše Detektor.ba.

Potom su iz Željeznica odgovorili kako dokument ne mogu učiniti transparentnim jer ga nisu oni potpisali. "Ugovor je sklopljen između Vlade i turske firme o donaciji i to je poklon," rekao je za Detektor Samir Kadrić, savjetnik za informiranje direktora Uprave Željeznica Federacije.

Međutim, iz Ureda za odnose s javnošću Vlade Federacije tvrde kako ta informacija nije u njihovoj nadležnosti te su uputili na Generalni sekretarijat, koji je Detektoru dostavio zaključke, ali ne i sam ugovor.

Bez odgovora premijera Nikšića

Premijer Federacije Nermin Nikšić nije odgovorio na pozive i poruke novinarke Detektora, niti je o tome želio govoriti na konferenciji za novinare Vlade koja je održana u siječnju na drugu temu.

Detektor je od Vlade Federacije, Željeznica te Ministarstva prometa i komunikacija tražio dokumente povezane s obnovom pruge kroz donaciju. Iz Ministarstva su rekli da se ugovor, kojim se definira obnova pruge i prihvaćanje donacija, nalazi u Željeznicama, dok iz Željeznica tvrde kako nisu jedini potpisnici te da je ugovor sklopila Vlada.

Obnova pruge u Donjoj Jablanici

“Ne možemo dostaviti ugovor o doniranim radovima zato što nismo ovlašteni i nismo jedini potpisnici tog ugovora. Nema ništa tajno, ništa spektakularno i ništa što se već ne vidi u praksi. Ono što piše u ugovoru, to se svakodnevno provodi u praksi,” rekao je Kadrić.

Međutim, Vlada Federacije niti Uprava Željeznica nikada nisu javnosti predstavile detalje ugovora o roku i vrijednosti radova niti druge pojedinosti, poput informacija tko jamči kvalitetu materijala, upotrebljivost pruge nakon radova i tko će biti odgovoran, o čemu je Detektor i ranije pisao. Nije poznato je li to definirano ugovorom, kao ni rok za izvođenje radova, koji je nekoliko puta prolongiran, dok gubici Željeznica rastu.

Iz Generalnog tajništva dostavili su zaključak Vlade Federacije od 22. studenog prošle godine, kojim Vlada prihvaća informaciju o Cengizovoj donaciji usluga i radova na sanaciji pruge oštećene u poplavama na dionici pruge Ostrožac – Grabovica, lokacija Komadinovo vrelo.

Na istoj sjednici Vlada je zadužila novu Upravu Željeznica da odmah nakon preuzimanja dužnosti provede sve potrebne aktivnosti kako bi prihvatila i realizirala donaciju. Raniji zaključci od 20. studenog, kojima su bila zadužena Federalno ministarstvo financija i Federalno ministarstvo prometa i komunikacija da osiguraju sredstva za popravak šteta na željeznici, stavljeni su izvan snage dva dana nakon usvajanja, kada je Cengiz dostavio pismo namjere o donaciji.

Tajništvo Vlade nije Detektoru dostavio ugovore s drugim firmama uključenim u obnovu.

Vršitelj dužnosti generalnog direktora Željeznica, Mirza Hadžibegić, početkom prosinca je rekao da je Cengiz donirao projektnu dokumentaciju i građevinske radove na rekonstrukciji, Građevinski fakultet Sveučilišta u Sarajevu pružio je usluge revizije projektne dokumentacije, Institut IGH Mostar usluge nadzora nad izvođenjem, a odvjetnička kancelarija Gagula besplatnu pravnu pomoć u stvaranju pravnog okvira za provedbu projekta.

Dekan Građevinskog fakulteta, Samir Dolarević, kaže kako se Fakultet uključio u projekt tek nakon upita Željeznica te potvrdio da su spremni napraviti reviziju projekta bez naknade. „Revizija je izvršena i dostavljena u dogovorenom roku. Ustanovljeno je da je projektna dokumentacija izrađena u skladu s važećim propisima iz oblasti građevinarstva i da nema tehničkih prepreka za realizaciju radova predviđenih projektom,“ rekao je Dolarević.

Od Ministarstva prometa i komunikacija Detektor je zatražio dostavu odluka i ugovora sklopljenih s Cengizom. Jedini odgovor koji je stigao bilo je objašnjenje kako su Željeznice sklopile ugovor, te se zbog toga „ugovor kojim se definira obnova pruge i prihvaćanje donacija nalazi u ovom javnom poduzeću“. Dostavili su Cengizovo pismo namjere Ministarstvu i odluke Vlade koje je dostavio i Tajništvu.

Damjan Ožegović iz Transparency Internationala ističe kako Zakon o slobodi pristupa informacijama jasno nalaže da svaka informacija pod kontrolom javnog organa predstavlja značajno javno dobro od vrijednosti i da se mora ustupiti javnosti.

„Bilo koja informacija koju posjeduje neki javni organ, u ovom slučaju bilo da je riječ o Vladi ili Ministarstvu, neovisno o tome tko je potpisnik, mora biti dostupna,“ kaže Ožegović.

Željeznice ne mogu tvrditi da odbijaju dostaviti ugovor, čak i ako nisu potpisnici, nego su obvezne upit proslijediti onome tko ga je potpisao, dodaje Ožegović. Transparency je ranije dobivao sudske presude kojima su slični ugovori učinjeni javnima.

„Oni moraju odobriti informacije jer te informacije ne mogu biti tajne. Kroz javne organe građani su potpisnici svih ugovora,“ naglašava Ožegović.

Cengiz je odgovorio na zahtjev za dostavu ugovora, ali nije dostavio sam ugovor. Umjesto toga, uputili su na Vladu Federacije i druge entitetske institucije. Uprava ove kompanije održala je 16. siječnja sastanak s premijerom Nikšićem, koji je rekao da je njihova suradnja „od prvog dana zasnovana na povjerenju i razumijevanju“.

Ovaj sastanak nije bio najavljen medijima. Član Uprave Cengiza, Asim Cengiz, izjavio je kako su „socijalno odgovorna kompanija“ te da su prisutni u BiH još od 2012. godine, kada je Nikšić bio premijer u svom prvom mandatu.

„Vaša hrabrost da vjerujete našoj kompaniji bila je ključna za naš daljnji rad ovdje. To povjerenje nikada ne zaboravljamo,“ rekao je Cengiz Nikšiću.

Još uvijek nije odgovoreno ni na pitanje tko je odlučivao o sposobnosti kompanija za popravak pruge. Kada se provodi proces javne nabave, komisija ocjenjuje ima li neka firma dovoljno iskustva i znanja za obavljanje posla predviđenog natječajem.

Obnova pruge u Donjoj Jablanici

Vrijedni natječaji u BiH

Kompanija Cengiz dosad je dobivala vrijedne natječaje za izgradnju autoceste kroz BiH. Trenutno čekaju odluku Autocesta Federacije o tome jesu li izabrani kao pobjednici na natječaju vrijednom 1,1 milijardu maraka za izgradnju tunela kroz planinu Prenj.

Za odvjetnika s iskustvom u javnim nabavama, Sanela Nezirića, ova donacija je zanimljiva za promatranje u odnosu na buduće natječaje u kojima će Cengiz sudjelovati.

„Je li itko vjeruje da je Cengiz dao pet milijuna maraka tek tako, poklonio nešto? Kompanija koja treba graditi autocestu. Ništa nije besplatno,“ kaže on i dodaje kako je ovo očit primjer nepravilnosti u zemlji u kojoj netko nije imao hrabrosti provesti postupak.

„I onda su se dosjetili, donirat će to kompanija koja dobiva milijunske iznose na natječajima,“ zaključuje on.

Na terenu u Jablanici nalaze se i strojevi firme Inžinjering Jelah. No, njihovi radnici kažu da ne mogu govoriti o detaljima, dok su iz sjedišta kompanije također poručili da ne mogu davati izjave.

„Najbolja adresa su Cengiz ili Željeznice, mi smo ovdje podizvođač radova,“ odgovorili su kratko.

Vlada Federacije nije tražila mišljenje Federalnog pravobraniteljstva o prihvaćanju donacije, potvrdilo je Pravobraniteljstvo za Detektor. U odgovoru koji potpisuje pravobranitelj Jakov Dujić navodi se kako Pravobraniteljstvo, koje je uobičajeni pravni zastupnik Vladi, nije nadležno davati mišljenja o donacijama.

Kritike Vladi Federacije

Vlada i Željeznice također nisu davale precizne odgovore o roku za završetak radova, koji najviše ovise o vremenskim uvjetima. Drugu fazu radova – izradu elemenata gornjeg stroja i elektrifikacije pruge – izvodit će Željeznice.

„Ono što vam mogu reći jest da mi, Željeznice, možemo preuzeti posjed onog trenutka kada nas Cengiz obavijesti da su završeni radovi iz prve faze, a to je donji i gornji sloj. Tek kad dobijemo uporabnu dozvolu, možemo uspostaviti redovan promet,“ kaže Kadrić.

Ni iz Odjela za odnose s javnošću Željeznica u pismenom odgovoru nisu naveli precizan datum završetka radova.

„Točan rok završetka radova ovisi o vremenskim uvjetima, pa je u ovom trenutku teško dati takvu informaciju. Ako vremenske prilike budu povoljne, planiramo sve navedene radove završiti u što kraćem roku te aktivirati promet tijekom veljače,“ naveli su u odgovoru Detektoru.

Za Nezirića je sporno i nepostojanje jasnog roka za izvođenje radova, koji bi trebao biti definiran ugovorom.

„To je privatna kompanija. Mogu oni radove odgađati koliko žele, to se i radi, a gubici su svaki dan sve veći,“ kaže Nezirić.

Ministrica prometa i komunikacija, Andrijana Katić, u ponedjeljak je izjavila da će građevinski radovi biti gotovi „kroz osam dana,“ a da očekuje kako će ukupni radovi biti završeni do kraja siječnja.

Na sjednici Zastupničkog doma Federalnog parlamenta održanoj 27. studenog prošle godine, Nikšić je rekao da će radovi biti gotovi „kroz dvadesetak dana.“

Zvaničnici su potom davali izjave da će pruga biti gotova do kraja godine. Sljedeći probijeni rok bio je 10. siječnja, a novi je postavljen za kraj siječnja.

Državni ministar prometa i komunikacija, Edin Forto, prilikom posjete gradilištu izjavio je kako ne zna hoće li biti odgovornosti zašto rekonstrukcija pruge nije počela odmah.

„Voljeli bismo vidjeti neki sudski epilog,“ rekao je Forto.