POKAZALA REVIZORSKA IZVJEŠĆA Služba za zapošljavanje HNŽ isplaćivala regres do 2.500 maraka, preko 5.000 osoba bez zdravstvenog osiguranja
Revizorski inspektori u Hercegovini su u dvije Službe za zapošljavanje (HNŽ i ŽZH) otkrili niz nepravilnosti u poslovanju, dali preporuke, ali i otkrili stvari za koje većina javnosti ne zna kao npr. da se za regres isplaćivalo od 850 do 2500 maraka.
Direktor Službe za zapošljavanje Hercegovačko-neretvanske županije u veljači prošle godine u jeku korona pandemije potpisao je Odluku da se regres isplati uz plaću za veljaču prema neto plaćama zaposlenika, odnosno da se isplati 70% plaće u odnosu na prethodni mjesec. Revizori su utvrdili na temelju dokumentacije da su isplaćeni regresi u rasponu od 847 maraka pa sve do 2.563 maraka. Uz to, smatraju kako nije primjereno vršiti isplate regresa u neto iznosu koji je veći od zakonski utvrđenog neoporezivog iznosa budući da se Služba za zapošljavanje financira najvećim dijelom iz uplate doprinosa za zapošljavanje.
Susjedna Služba, ona iz Županije Zapadnohercegovačke mogla je samo sanjati ova primanja. Slično kao i navedena u HNŽ sa sjedištem u Mostaru, Služba za zapošljavanje Županije Zapadnohercegovačke svakom zaposleniku isplatila je podjednako i to u iznosu od 487 maraka, što je skoro duplo manje od najmanje isplaćenog regresa u HNŽ.
Istaknuta i otvorena pitanja za Službu u HNŽ.
Također, inspekcijskim uvidom utvrđeno je da Služba za zapošljavanje ne posjeduje dokumentaciju o vlasništvu za pet poslovnih prostora koje koristi i koji su evidentirani u poslovnim knjigama u okviru građevinskih objekata ukupne sadašnje vrijednosti 431.749 KM, kao ni za poslovni prostor evidentiran na sredstvima izvan upotrebe, koji ne koristi, sadašnje vrijednosti u iznosu od 568.910 KM.
Od 29.811 nezaposlenih osoba na području Hercegovačko-neretvanske županije u prosincu 2021. godine njih 5.418 nije imalo plaćeno zdravstveno osiguranje Službe i mogućnost dobivanja zdravstvene legitimacije. Navedeno je posljedica primjene Zakona o zdravstvenom osiguranju i Zakona o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih osoba, koji propisuju rokove u kojima se nezaposlene osobe moraju prijavljivati nadležnim službama za zapošljavanje nakon prestanka radnog odnosa ili gubljenja statusa učenika ili redovnog studenta i sl., s ciljem
ostvarivanja propisanih prava.
Slični problemi i nepravilnosti su uočene u Županiji Zapadnohercegovačkoj gdje su revizori istaknuli konkretne primjere oko poslovnih prostora, knjigovodstvenog usklađivanja te zdravstvene legitimacije građana.
Služba ŽZH ne posjeduje dokumentaciju o vlasništvu za poslovni prostor koji koristi i koji je iskazan u poslovnim knjigama u iznosu od 48.469 KM sadašnje
vrijednosti.
Godišnjim popisom nisu obuhvaćene obaveze, niti je izvršeno usklađivanje knjigovodstvenog sa stvarnim stanjem obaveza, što nije u skladu s odredbama Zakona o računovodstvu i reviziji u FBiH.
Od 10.852 nezaposlene osobe na području Županije Zapadnohercegovačke na 31. 12. 2021. godine, njih 2.078 nije imalo plaćeno zdravstveno osiguranje i mogućnost dobivanja zdravstvene legitimacije. Navedeno je najvećim dijelom posljedica primjene Zakona o zdravstvenom osiguranju i člana Zakona o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih osoba, koji propisuju rokove u kojima se nezaposlene osobe moraju prijavljivati nadležnim službama za zapošljavanje nakon prestanka radnog odnosa ili gubljenja statusa učenika ili redovnog studenta i sl., s ciljem
ostvarivanja propisanih prava.
Izvješće neovisnog revizora daje se na osnovu provedene financijske revizije koja obuhvaća reviziju financijskih izvješća i reviziju usklađenosti aktivnosti, financijskih transakcija i informacija s relevantnim zakonima i drugim propisima. Izvješće Službe za zapošljavanje HNŽ, ali i one u ŽZH potpisuju generalni revizor Dževad Nekić te njegov pomoćnik Dragan Kolobarić.
Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.