POD JEDNIM UVJETOM Solarni paneli mogu na kuće i zgrade u HNŽ bez građevinske dozvole

Solarni paneli na kućama i zgradama u HNŽ

Vlada Hercegovačko-neretvanske županije usvojila je Nacrt zakona o upravljanju i održavanju zajedničkih dijelova zgrada, čiji je cilj unaprijediti zakonodavni okvir za upravljanje stambenim objektima, a zanimljivost u novom zakonu koji danas treba odobriti Skupština HNŽ je i novost da se solarni paneli mogu staviti na kuću bez građevinske dozvole.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Odobrenje za građenje nije potrebno ni za postavljanje solarnih panela/elektrana na krovu građevine čija površina ne prelazi površinu krova, ukoliko je za građevinu izdata upotrebna dozvola", stoji u prijedlogu novog zakona koji će na snagu stupiti osmog dana od dana objavljivanja u Službenim novinama HNŽ.

Solari MOstar

Nacrt zakona pripremilo je Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja, a usvojen je kako bi se ispravili nedostaci prethodnog zakona te uskladio sa Zakonom o stvarnim pravima FBiH.

Skupština Hercegovačko-neretvanskog kantona usvojit će Zakon koji detaljno regulira upravljanje i održavanje zajedničkih dijelova i uređaja zgrada. Zakon definira prava i obveze etažnih vlasnika, ulogu upravitelja, vrste održavanja zgrada te uvodi kaznene odredbe za nepoštivanje zakonskih odredbi.

Osnovne odredbe

Etažno vlasništvo: Etažni vlasnici imaju zajedničko pravo vlasništva nad zajedničkim dijelovima zgrade i zemljištem na kojem je zgrada izgrađena.

Upravitelj: Upravljanje zgradom povjerava se fizičkom ili pravnom licu registriranom za ovu djelatnost, uz obvezu upravitelja da vodi računa o zajedničkim dijelovima i uređajima zgrade.

Zajednički dijelovi i uređaji

Zajednički dijelovi obuhvaćaju konstrukcijske elemente, zajedničke prostorije, instalacije i uređaje, poput stubišta, liftova, krova, ventilacijskih sustava i drugih zajedničkih infrastrukturnih elemenata.

Održavanje zgrada

Redovno održavanje: Održavanje čistoće, plaćanje troškova električne energije, krečenje zajedničkih prostorija, popravci krova, fasade i slični radovi.

Nužni popravci: Radovi za sprječavanje opasnosti po zdravlje i imovinu, poput sanacije dimnjaka ili nosivih zidova.

  1. Hitni popravci: Intervencije poput sanacije puknuća cijevi ili kvarova na instalacijama.

solari solarna elektrana

Prava i obveze etažnih vlasnika

  • Etažni vlasnici su dužni sudjelovati u troškovima održavanja i osigurati nesmetan ulaz u svoje stanove radi otklanjanja kvarova koji utječu na cijelu zgradu.

Svaki vlasnik obvezan je ponašati se u skladu s međuvlasničkim ugovorom i ne ometati druge u korištenju zajedničkih dijelova.

Uloga upravitelja

Upravitelj obavlja:

Redovno i hitno održavanje

Vođenje evidencije etažnih vlasnika

Upravljanje zajedničkom rezervom za troškove popravaka i poboljšanja

Izvještavanje etažnih vlasnika o stanju zgrade.

Solarni paneli

Naknada za upravljanje i održavanje

Etažni vlasnici plaćaju naknadu srazmjerno veličini svojih posebnih dijelova zgrade.

Dio naknade služi za redovno održavanje, a ostatak se koristi za zajedničku rezervu.

Kazne

Kazne za etažne vlasnike, predstavnike i upravitelje propisane su u rasponu od 200 KM do 5.000 KM za nepoštivanje zakonskih odredbi. Zakon stupa na snagu osam dana nakon objave u „Službenim novinama HNŽ“, a prethodni Zakon iz 2006. prestaje važiti.

  •  

Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.