PO UZORU NA REPUBLIČKU I LOKALNU VLAST Ćosićeve mahinacije sa Zakonom o javnim nabavkama

Ljubiša Ćosić

Netransparentno trošenje javnog novca nije samo karakteristično za Banja Luku, već i za Istočno Sarajevo. Brojni su primjeri, a jedan se odnosi na gradnju memorijalnog kompleksa posvećenog stradalim Srbima Sarajevsko-romanijske regije, piše Capital.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić je po uzoru na izgradnju teniske arene za potrebe “Srpska open” u Banjoj Luci, većinu ovlaštenja oko ovog kompleksa prebacio na boračku organizaciju općine Istočno Novo Sarajevo, a koja je zatim s tvrtkom “Uniotec” sklopila posao vrijedan 2,2 milijuna KM.

Grad Istočno Sarajevo je osigurao novac za realizaciju projekta, a boračka organizacija je preuzela obavezu da izabere izvođača radova i uredi prostor parka i terena, elektro, strojarske i hidrotehničke instalacija kao i ozelenjavanje prostora.

Time je vlast u toj lokalnoj zajednici mimoišla Zakon o javnim nabavkama BiH, što su potvrdili revizori u svom izvješću u kojem je navedeno da su se ovi poslovi morali provesti u okviru tog zakona.

Ljubiša Ćosić

Ćosić je inače ranije priznao da je sve radio kako bi zaobišao javne nabavke, a u tome nije vidio nikakav problem.

Ovo inače nije jedina primjedba koju su revizori uputili gradonačelniku Ljubiši Ćosiću.

Naime, oni su otkrili da su se kod popravke i održavanja službenih vozila nabavke sprovodile kroz više direktnih sporazuma, čime su one dijeljene, što je također nezakonito, prenosi Mapa istraživačkih sadržaja u BiH.

Također, kod isplate regresa za korištenje godišnjeg odmora i pomoći zaposlenima nisu obračunati i uplaćeni porezi i doprinosi od skoro 100.000 KM.

Isto tako Ćosić je donio i odluku kojom je građevinski stroj vrijedan 109.863 KM prenio s Grada na javno poduzeće “Komunalno” s Pala, što nije smio bez odluke Skupštine grada.

Grad Istočno Sarajevo je zbog ovakvih poteza od revizora dobio mišljenje s rezervom i preporuku da usluge i radove tamo gdje se koriste javna sredstva uskladi s gore spomenutim zakonom. To nije jedini primjer, što se vidi iz pisanja medija.

Idejno rješenja za pasarelu se bira dva puta

Da se mu Zakon o javnim nabavkama i nije previše bitan, Ćosić je potvrdio i na drugim projektima.

Naime, Grad Istočno Sarajevo je ove godine raspisao natječaj za izbor idejnog rješenja izgleda pasarele koja bi po okončanju izgradnje trebala spojiti općine Istočna Ilidža i Istočno Novo Sarajevo.

U tom potezu ne bi ništa bilo čudno da tri mjeseca prije objave natječaja Ćosić nije objavio slike za koje je tvrdio da predstavljaju idejno rješenje za tu pasarelu. To je za sobom povlačilo pitanje zbog čega se pokretao natječaja, ako je idejno rješenje izgleda te pasarele spremno.

Ljubiša Ćosić pasarela Istočno Sarajevo

Ćosić je tom prilikom tvrdio da su objavljene fotografije „preliminarni crteži, koje su uradile njegove kolege koje imaju projektantsku kuću, čisto da se pokaže kako bi otprilike mogla izgledati pasarela i okolni prostor “.

Naveo je da je te rendere pro bono pripremila tvrtka “2D plan” iz Istočnog Novog Sarajeva.

Zanimljivo je da je upravo ta tvrtka pobijedila na natječaju.

Pobjeda je na ovom natječaju sa sobom je nosila ugovor za izradu glavnog projekta pasarele za što Grad Istočno Sarajevo planirao oko 76.050 KM.