PLAGIJATOR NABAVLJA SOFTVER PROTIV PLAGIRANJA Za običnu javnu nabavku Sveučilišta izdvojena interventna sredstva

Rektor Tomić Borjana Krišto
FENA

Predsjedateljica Vijeća ministara BiH Borjana Krišto (HDZ BiH) izdvojila je iz interventne proračunske rezerve Proračuna institucija BiH 10.000 KM za "Sveučilište u Mostaru" kao pomoć za nabavu softvera za otkrivanje plagijarizma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako se na prvi pogled čini da je ova odluka samo jedna od mnogih u posljednjim tjednima i mjesecima, kad je riječ o interventnom izdvajanja iz proračunske rezerve institucija BiH, portal Fokus otkriva da je Krišto, koja potpisuje navedenu odluku, iskorištavanjem "interventnih sredstava" institucija BiH zapravo podržala provođenje obične javne nabave Sveučilišta u Mostaru!?

Kao što sam naziv "interventna sredstva" sugerira, izdvajanje ovih proračunskih sredstava koristi se za hitne i nepredviđene slučajeve, poput pomoći stanovništvu pogođenom poplavama ili za liječenje teško bolesnih građana i njihovih članova obitelji.

Ugovor je potpisan

Je li hitan i nepredviđen slučaj podrška provedbi javne nabave Sveučilišta u Mostaru? Naime, prema informacijama portala Fokus, Sveučilište u Mostaru je 18. lipnja odabralo najpovoljnijeg ponuditelja u postupku javne nabave softvera za otkrivanje plagijarizma, koji će se koristiti za SUM provjeru ocjenskih i znanstvenih radova.

Ugovor vrijedan 16.000 KM (bez PDV-a) dodijeljen je tvrtki NEXIS d.o.o. iz Sarajeva. Ukupna cijena ugovora, uključujući PDV, iznosi 18.720 KM. Zanimljivo je da je NEXIS na ovom natječaju bio jedini ponuditelj.

Predsjedateljica Krišto donijela je odluku kojom država praktički sufinancira više od 50% iznosa za nabavu softvera još 29. listopada, no odluka je tek sada objavljena u Službenom glasniku BiH. Prema odluci, Sveučilište se obvezuje dostaviti izvješće o utrošku sredstava u roku od šest mjeseci od njihove dodjele.

Plagijarizam na Sveučilištu u Mostaru

Kada je riječ o plagijarizmu, zanimljivo je da je rektor Sveučilišta u Mostaru, Zoran Tomić, koji je ujedno jedan od osnivača HDZ-a BiH i Mladeži HDZ-a BiH (još od 1991. godine), prije nekoliko godina bio optužen za prepisivanje čitavih stranica iz djela drugih autora.

Kako je tada otkrio portal Hercegovina.info, u knjizi "Javno komuniciranje – pravo i etika", čiji su autori Zoran Tomić, Slavica Juka, Marko Sapunar i Marinko Jurilj, ustanovljeno je da su glavni dijelovi na stranicama 140-143 prepisani iz knjige "Etika informisanja" autora Daniela Cornua, i to bez navođenja izvora. Također, otkriveno je prepisivanje iz drugih djela, što je dokumentirano u pojedinim fusnotama.

Ostaje za vidjeti hoće li i kakvo izvješće o utrošku 10.000 KM rektor Tomić poslati predsjedateljici Vijeća ministara BiH te hoće li se kupljeni softver koristiti i za provjeru znanstvenih radova zaposlenika Sveučilišta u Mostaru.

Tomića, koji je na poziciji rektora Sveučilišta u Mostaru od 2017. godine sada uz plagijate stišću i nedavno formirani sindikati zaposlenih na ovome sveučilištu, koji su uvjerljivo najslabije plaćeni u odnosu na svoje kolege sa ostalih javnih sveučilišta u BiH.

Tomić se iz problema pokušao izvući najbolje što zna, uspostavljanjem nagrade rektorsko žezlo koje je  dodijelio Draganu Čoviću, čime je još jednom postao predmet izrugivanja čitave akademske zajednice.

Tekuća rezerva institucija BiH

Ove je godine tekuća rezerva institucija BiH iznosila 4,2 milijuna KM. Članovi Predsjedništva BiH, Parlamentarna skupština i Vijeće ministara BiH, kao i rukovoditelji tih državnih institucija, nisu se libili koristiti navedena "interventna sredstva" prema vlastitom nahođenju, pravdajući to diskrecijskim pravom.