OZEMPIC Popularni lijek za mršavljenje dostupan na recept i u BiH, poznata cijena jedne doze

Ozempic

Ozempic, jedan od najtraženijih lijekova za dijabetes i mršavljenje, sada se nalazi na listi A lijekova u Sarajevskoj županiji, s potpunim pokrićem troškova od strane Zavoda za zdravstveno osiguranje. Dok globalno tržište lijekova poput Ozempica bilježi značajan rast, njegovo uvođenje u BiH otvara nova pitanja o nuspojavama, dostupnosti i regulaciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ozempic besplatan za pacijente s dijabetesom tipa 2

Nakon usvajanja nove Odluke o listama lijekova u Sarajevskoj županiji, pacijenti s dijabetesom tipa 2 sada mogu dobiti Ozempic uz pokriće Zavoda za zdravstveno osiguranje.

Kako su za Bloomberg Adriju potvrdili iz Zavoda, terapija Ozempicom može započeti isključivo na preporuku endokrinologa ili internista dijabetologa s Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS), a pacijenti moraju ispuniti stroge kriterije za nastavak liječenja.

Prije nego što pacijent dobije Ozempic na teret osiguranja, mora:

slijediti dijetu,
imati redovnu tjelesnu aktivnost,
proći šestomjesečni tretman bez lijeka.

Nakon šest mjeseci terapije, nastavak liječenja moguć je samo ako pacijent:

smanji HbA1c za najmanje 0,5 posto,
izgubi najmanje pet posto tjelesne mase.

Kontinuirana terapija provodit će se samo uz redovite kontrole specijalista, pri čemu nalaz ne smije biti stariji od šest mjeseci.

Prema Zavodu za zdravstveno osiguranje Sarajevske županije, cijena Ozempica na listi lijekova iznosi 148,81 KM + PDV.

"Maloprodajna cijena, kada pacijenti kupuju lijek, regulirana je drugim aktima, što omogućuje veću fleksibilnost u formiranju cijena, zbog čega one mogu varirati među ljekarnama", navode iz Zavoda.

Trend korištenja Ozempica za mršavljenje bez medicinskih indikacija

Debljina je jedan od najčešćih zdravstvenih problema, a donedavno su medicinske opcije za sigurno i učinkovito mršavljenje bile ograničene. Nova generacija lijekova, među kojima je i Ozempic, omogućila je sigurniji gubitak kilograma, ali istovremeno donijela farmaceutskim kompanijama milijarde dolara prihoda.

Sličan tržišni fenomen dogodio se 1998. godine s Viagrom, kada je lijek namijenjen liječenju srčanih problema postao popularan za tretiranje erektilne disfunkcije.

Od 2023. godine, dolaskom Ozempica na bh. tržište, bilježi se porast interesa među osobama koje žele smršavjeti, iako nemaju dijabetes. Građani su masovno pokušavali dobiti recept od liječnika isključivo zbog viška kilograma, što je izazvalo zabrinutost među zdravstvenim stručnjacima.

Taj je trend postao još izraženiji nakon što su mediji u SAD-u masovno izvještavali o njegovim učincima na mršavljenje, što je dodatno povećalo potražnju.

Upozorenja zdravstvenih institucija

Zbog sve većeg broja zahtjeva za nabavku Ozempica bez medicinskih indikacija, Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH izdala je javno upozorenje.

U njemu je naglašeno da Ozempic treba koristiti isključivo pod nadzorom liječnika i samo za liječenje dijabetesa tipa 2.

Također je upozoreno na opasnost od kupnje lijeka iz neovlaštenih izvora, budući da su u inozemstvu zabilježeni slučajevi hospitalizacija zbog upotrebe falsificiranog Ozempica. Građani su pozvani da lijek nabavljaju isključivo u ovlaštenim ljekarnama i zdravstvenim ustanovama.

Nestašice lijeka na tržištu BiH

Iako ne postoje točni podaci o količinama uvezenog Ozempica u BiH, izvještaji iz 2023. godine sugeriraju da je potražnja za ovim lijekom naglo porasla, što je u određenim razdobljima dovodilo do nestašica u ljekarnama.

S obzirom na to da Ozempic sada postaje dostupan besplatno pacijentima s dijabetesom tipa 2, ostaje pitanje hoće li to dodatno utjecati na stabilnost opskrbe tržišta i spriječiti zloupotrebe u njegovoj primjeni.