OTVORENO PISMO Sindikat Jandrokoviću pisao o poražavajuće malim plaćama i neriješenom financiranju Sveučilišta
U otvorenom pismu upućenom predsjedniku Hrvatskog sabora, Gordanu Jandrokoviću, Sindikat Sveučilišta u Mostaru izrazio je zabrinutost zbog neriješenog financiranja institucije i niskih plaća akademskog osoblja.
U pismu, koje dolazi nakon Jandrokovićeva nedavnog posjeta Sveučilištu upozoravaju kako model koji počiva na entuzijazmu zaposlenika ne može dugoročno osigurati konkurentnost Sveučilišta u regiji.
Poražavajuće niske plaće
''Ponosni smo što ste sa Sveučilišta u Mostaru otišli impresionirani našim postignućima. Uspjeh je nedvojbeno respektabilan te Sveučilište u Mostaru može u obrazovnim i znanstvenim programima i postignućima nastavnog osoblja konkurirati visokorazvijenim sveučilištima. Ono što uspjeh Sveučilišta čini još većim u odnosu na druga sveučilišta jest entuzijazam i ustrajnost svih nas koji doprinosimo ovim impresivnim rezultatima. Međutim model koji počiva samo na entuzijazmu teško može dugoročno osigurati pozicioniranje Sveučilišta u Mostaru kao vodeće visokoobrazovne institucije u regiji. Tu strategiju, na žalost, ne prati održiv model financiranja Sveučilišta, kao ni afirmacija akademskog statusa, jer su plaće ponižavajuće niske. Preciznije rečeno, ispod su razine prosječne plaće u FBiH, što je poražavajuća činjenica za cjelokupnu zajednicu'', naveli su.
Sindikat je u pismu naveo poražavajuće podatke o visini plaća zaposlenika Sveučilišta u Mostaru. Početna plaća asistenta iznosi ispod 900 KM (460 eura), dok plaće docenata i redovitih profesora variraju između 1300 KM (670 eura) i 1800 KM (920 eura). Ove brojke, navode, znatno su niže u usporedbi s plaćama na drugim sveučilištima u Bosni i Hercegovini.
''Da su plaće zaposlenika Sveučilišta u Mostaru zaprepašćujuće male, pokazuju sljedeći podatci. Primjerice, osnovna plaća redovitog profesora na Univerzitetu u Sarajevu je oko 3450 KM (oko 1760 eura), izvanrednog 3160 KM (oko 1615 eura) i docenta 2930 KM (oko 1500 eura). Na Univerzitetu u Tuzli osnovna plaća redovitog profesora iznosi 3528 KM (oko 1800 eura), izvanrednog 3255 KM (oko 1660 eura), a docenta 2950 KM (oko 1510 eura). Veće plaće od nastavnog osoblja na Sveučilištu u Mostaru imaju i nastavnici na Univerzitetu u Bihaću. Osnovna plaća redovitog profesora u Bihaću je 2695 KM (oko 1380 eura), izvanrednog 2560 KM (oko 1310 eura) i docenta 2465 KM (oko 1260 eura)'', istaknuli su.
Neriješeno financiranje Sveučilišta
Sindikat tvrdi da ovako niske plaće obezvrjeđuju znanstveni rad i negativno utječu na daljnji razvoj institucije. Glavni problem, prema pismu, leži u neriješenom financiranju Sveučilišta.
''Za razliku od drugih javnih sveučilišta u BiH, Sveučilište u Mostaru nema transparentan i stabilan izvor financiranja iz proračuna, što stvara dodatni pritisak na zaposlenike i studente. Visoke školarine, koje su posljedica ovakvog sustava, predstavljaju oblik socijalne diskriminacije prema studentima i njihovim obiteljima. Zbog toga Vam skrećemo pozornost na neodrživost postojećeg modela financiranja Sveučilišta, iz kojeg proizlazi i naša zabrinutost za njegovu budućnost. Zapravo, temeljni problem koji opterećuje funkcioniranje Sveučilišta predstavlja njegovo neriješeno financiranje iz proračuna, kao što se financiraju sva druga javna Sveučilišta u BIH. Drugim riječima, Sveučilište nema transparentan, a ni stabilan izvor financiranja, što rezultira ponižavajućim materijalnim statusom nastavnog i sveučilišnog kadra, kao i socijalno diskriminatorskim sustavom studiranja u vidu visokih školarina'', istaknuli su u pismu.
Iz Sindikata apeliraju na Jandrokovića da podrži napore za poboljšanje uvjeta rada i stabilizaciju financijskog modela Sveučilišta.
'Uzimajući u obzir snažnu i stalnu podršku koju Vlada Republike Hrvatske pruža Sveučilištu, svjesna važnosti koju ono ima za hrvatski narod u BiH, Sindikat vjeruje da ćete ubuduće pri određivanju odnosa prema Sveučilištu uzeti u obzir i ove činjenice'' naveli su iz Sindikata.