OPTUŽENI PRIZNALI TRGOVANJE DIPLOMAMA Među njima i bivši rektor iz Mostara

Nakon što je u predmetu protiv trgovine diplomama visokoškolskih ustanova nazvanom Klaster nekolicina optuženih priznala krivnju i potpisala sporazum s Tužiteljstvom BiH, državni sud je razdvojio predmet protiv njih u odnosu na ostale.
Riječ je o Vladimiru Stojanoviću, bivšem rektoru CKM-a Mostar, Mirku Tufegdžiji, Vasi Pajiću i profesoru Vojislavu Škrbiću, javlja Oslobođenje.
Škrbićev odvjetnik Damir Alagić već se oglasio o svom branjeniku, rekavši da je on u dubokoj starosti, ali i žalosti zbog svega što se dogodilo.
Dobar znak
Vidjet ćete kada se sporazum objelodani, kod mog klijenta nema ništa posebno zanimljivo. On je bio samo posrednik, u smislu da je imao ugovor kako bi studenta uveo u ono što je najbolje za njega. Potpisali smo sporazum kako bismo to tako okončali, ali on s tim nema mnogo veze, vjerujte mi – kazao nam je Alagić.
Sociolog Vladimir Vasić smatra da je preuzimanje odgovornosti uvijek dobar znak te da bez obraza ne može biti ni kvalitetnog obrazovanja.
"Tko želi da neko društvo propadne, najbolje je da mu uništi obrazovanje. Pogledajmo to i obrnuto – obrazovanje i odgoj novih generacija mogu dovesti do bolje budućnosti. Do resocijalizacije društva može i mora doći kada akademska zajednica preuzme dio odgovornosti u smislu ozbiljnih društvenih promjena. No, zato politiku i stranačke interese treba ostaviti po strani, a prednost dati struci u važnim društvenim pitanjima. Mi jednostavno moramo vratiti dignitet visokom obrazovanju, poštovanje prema nastavničkoj i profesorskoj struci te ugled diplome. Nažalost, činjenica je da u BiH, unatoč malom broju stanovnika, postoji velik broj privatnih visokoškolskih ustanova u kojima se diplome ekspresno umnožavaju, ali ne i znanje", istaknuo je Vasić.
Ipak, prvo priznanje dogodilo se u predmetu Pero u Unsko-sanskom kantonu, gdje je tajnica visokoškolske ustanove koju su osnovali Admir Hadžipašić i Goran Lalović opisala sve nepravilnosti koje su se događale. Ovakvi su trenuci ključni tijekom suđenja, smatra Adnan Tulić, tužitelj koji je otvorio predmet Pero.
Sve je krenulo od Pera, a priznanje ljudi koji su sudjelovali u procesu prodaje diploma, ako je procedura zakonita, predstavlja neoboriv dokaz za daljnji tijek postupka – kazao nam je Tulić.
Imena
U glavnom predmetu Klaster, pred Sudom BiH, nastavlja se suđenje pravnim i fizičkim osobama od većeg značaja u ovoj aferi, a to su: Zoran Kalinić, bivši rektor na Nezavisnom sveučilištu u Banjoj Luci, Dragan Ilić, suvlasnik Visoke škole za primijenjene i pravne znanosti Prometej Banja Luka, Dragan Đuranović, bivši rektor na Sveučilištu za poslovni inženjering i menadžment Banja Luka, Denis Pračić, bivši menadžer na Visokoj školi Union Mostar i na Sveučilištu modernih znanosti Mostar, Ljubiša Todorović, angažiran u Visokoj školi Prometej Banja Luka i CKM Sveučilištu Mostar, Dragan Golijan, koji je bio profesor na Sveučilištu Victoria International University Mostar, Goran Lalović, koji je i drugooptuženi u predmetu Pero, Dušan Perić, koji je bio angažiran na NUBL-u Banja Luka, zatim Ljubinko Dobraš, Miodrag Tepić te devet spomenutih visokoškolskih ustanova ili njihovih pravnih nasljednika.