OPASNO ZA DISANJE Sarajevo je danas glavni grad s najzagađenijim zrakom na svijetu, evo kako stoji Mostar
Sarajevo je večeras dospjelo na vrh popisa glavnih gradova s najvećim zagađenjem zraka na svijetu a on je na mrežnoj stranici AirQualitu označen opasnim po zdravlje ljudi.
Sarajevo je zajedno s indijskim New Delhijem bilo u tzv. smeđoj zoni koja označuje maksimalno zagađenje zraka.
Švicarska stranica koja prikuplja podatke iz mjernih postaja diljem svijeta naznačila je kako je koncentracija čestica prašine u Sarajevu PM 2,5 koje su najopasnije po zdravlje pluća bila 284 mikrograma po prostornom metru što je gotovo 57 puta više od razine koju toleriraju standardi Svjetske zdravstvene organizacije.
Vlasti pozvale ljude da što manje vremena provode na otvorenom
Županijske vlasti u Sarajevu proglasile su upozorenje stanovnicima glavnog grada BiH pozivajući ih da što manje vremena provode na otvorenom prostoru.
Sarajevo već desetljećima muči problem onečišćenog zraka u zimskim mjesecima što je prouzročeno njegovim položajem u kotlini, ali i prevelikim brojem automobila te uporabom krutih goriva pri zagrijavanju kućanstava.
Kakvo je stanje s ostalim gradovima u BiH
Što se ostatka BiH tiče, najčistiji je zrak u Bihaću i na Ivan Sedlu. Dok je u Sarajevu indeks zagađenja 350, u Zenici je 179, u Banjoj Luci 159, a u Mostaru prihvatljivih 127. Ipak i za Mostar je stavljeno upozorenje zbog koncentracije PM10 koje iznosi 65.
Oboljeli od bolesti organa za disanje i srca, zatim stari, trudnice i djeca trebali bi smanjiti produžena ili veća naprezanja tijekom boravka vani. Svi ostali trebali bi ograničiti produžena ili veća naprezanja tijekom boravka vani, poruka je Eko akcije.
Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.