ONI ĆE SANKCIONIRATI Inspekcija poziva građane da prijavljuju cijene

Trgovina
Canva

Koliko je Federalna uprava za inspekcijske poslove izrekla kazni trgovačkim lancima zbog nepridržavanja istaknutih cijena – ne znamo. Iako su ih mediji pozvali na odgovor, nisu se oglasili. Da ne bude zabune – prekršaja ima, samo ne znamo imena. Znaju ih pojedini građani. Zato inspekcija poziva njih na reakciju. Građani trebaju prijaviti nepravilnosti, a inspekcija će ih sankcionirati. No, hoće li se to svidjeti trgovcima?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cijene u trgovačkim lancima uglavnom su u skladu sa zakonom. Na terenu je prisutan tek neznatan broj trgovina koje ne poštuju propise, poručuju iz Federalne uprave za inspekcijske poslove. Broj izvršenih kontrola i izrečenih kazni ne otkrivaju, već građane pozivaju da prijave uočene nepravilnosti, Federalna.

„Na terenu su zabilježene određene nepravilnosti koje se najviše odnose na nepridržavanje istaknute cijene i u krajnjem slučaju na neisticanje cijene. Nepravilnosti su zabilježene u manjem broju slučajeva, dok je ostatak poslovanja bio u skladu sa zakonom“, kazao je Anto Džalto, glavni federalni tržišni inspektor po ovlaštenju.

Dok građani bojkotom pokušavaju natjerati trgovačke lance da snize cijene barem osnovnih životnih namirnica, trgovci iznose svoju računicu. Kažu da su marže u BiH najmanje u regiji te da je zaključavanje cijena neizvjesna opcija.

„Pokušat ćemo prilagoditi koncept. Teško da će to biti projekt sličan 'Zaključanim cijenama' u smislu da zaključamo cijenu, već ćemo se orijentirati na najpovoljniju cijenu za određeni vremenski period, jer nijedan proizvođač ne može jamčiti da će ostati pri svojoj nabavnoj cijeni na dulji rok“, istaknuo je Nihad Imširović, član Upravnog odbora Udruge poslodavaca FBiH.

Visinu marži, dakle, inspekcije ne kontroliraju. Najvažnije je da se poštuje Zakon o unutarnjoj trgovini, koji trgovcima omogućuje slobodno formiranje cijena. Fokus rada Federalne inspekcije, navode, jest borba protiv rada na crno i fiskalna politika, odnosno izdavanje računa. Kada je riječ o radu na crno, Uprava za inspekcijske poslove, pojašnjava ravnateljica Ivana Prvulović, kontrolira samo ona poduzeća u kojima država ima većinski udio, dok su privatne tvrtke prepuštene kantonalnim inspekcijama.

Na pitanje raste li broj radnika na crno i dostavljaju li kantonalne inspekcije podatke Federalnoj upravi, odgovor je negativan:

„Naši inspektori rada gotovo nikad ne nailaze na takve slučajeve, jer kontroliraju isključivo gospodarska društva od interesa za Federaciju, odnosno ona u kojima privatni kapital ima manji udio.“

Na pitanje imaju li federalni inspektori saznanja da je nakon odluke o povećanju minimalne plaće došlo do otpuštanja radnika i zapošljavanja na istoj poziciji, ali na crno, iz Federalne uprave za inspekcijske poslove navode da takve prijave prosljeđuju kantonalnim uredima i da će relevantni podaci biti dostupni tek krajem godine.