ODLUKA USKORO NA STOLU Vijeću ministara stigao sporazum o boravku NATO trupa u BiH

Na stolu Vijeća ministara BiH, kako doznaje Fokus.ba, uskoro će se naći odluka kojom se regulira izvršavanje NATO operacija u našoj državi. Preciznije, uspostavlja se stručni tim koji će biti odgovoran za primjenu Memoranduma potpisanog još 2017. godine, a on podrazumijeva pružanje podrške BiH pri izvršavanju operacija i vježbi.
Stručni tim će se, zanimljivo, sastojati od predstavnika isključivo državnih institucija, državnih ministarstava, policijskih agencija, Uprave za neizravno oporezivanje te OSA-e.
Vrhovno zapovjedništvo za Europu
U obrazloženju ove odluke stoji da je Vijeće ministara BiH 2017. godine usvojilo Memorandum o razumijevanju između NATO-ova Vrhovnog zapovjedništva savezničkih snaga za Europu i Savezničkog zapovjedništva za transformaciju.
"Osnovni postulat predmetnih međunarodnih akata jest da strane trupe ulaze i borave na teritoriju suverene države isključivo na osnovi poziva i odobrenja iste, te međunarodnog prava. Boravak stranih trupa proizvodi mnoge pravne i praktične situacije koje je potrebno regulirati u interesu kako Bosne i Hercegovine, tako i država koje šalju svoje trupe na teritorij drugih država", stoji u obrazloženju odluke.
Nadalje, ističe se, boravak PfP i NATO trupa u BiH po odredbama predmetnog Memoranduma ima financijsko-ekonomske prednosti za tržište BiH s obzirom na to da se potpora zemlje domaćina ogleda u opskrbi trupa robom i uslugama s domaćeg tržišta.
Iako Memorandum predviđa da se navedena nabava i ostala plaćanja oslobađaju plaćanja poreza, carina i ostalih pristojbi, Memorandum predviđa da, ukoliko to nije moguće u određenom razdoblju ili slučaju, PfP i NATO trupama neće biti naplaćivani veći porezi, carine i pristojbe nego što se naplaćuju Oružanim snagama BiH.
PfP i NATO
"Memorandum takvim odredbama demonstrira fleksibilnost u postupanju, te ostavlja zemljama domaćinima vrijeme da prilagode svoje propise. Povoljniji uvjeti za održavanje PfP i NATO aktivnosti u Bosni i Hercegovini doprinose domaćem tržištu, kao i ugledu Bosne i Hercegovine kao zemlje domaćina. Imajući u vidu navedene činjenice, kao i višestruke prednosti u području diplomatskih odnosa, razmjene obuke i znanja s partnerskim zemljama, potpore domaćem gospodarstvu i uslužnim djelatnostima te unaprjeđenja lokacija Oružanih snaga BiH, neupitna je svrhovitost osiguranja optimalnog provođenja Memoranduma u BiH", navodi se u odluci.
"S obzirom na sudjelovanje svih institucija BiH te sustav međusobne razmjene podataka i koordinacije, osigurava se maksimalna transparentnost i usklađeno djelovanje po svim pitanjima vezanim za Memorandum, a samim time i za sva pitanja ulaska, boravka i odlaska PfP i NATO trupa u Bosni i Hercegovini. Primjena identične metodologije kao i za provođenje PfP SOFA sporazuma ratificiranog 2008. godine osigurava povjerenje u proces s obzirom na to da na isti nije bilo nikakvih primjedbi tijekom njegove višegodišnje primjene u Bosni i Hercegovini", navodi se u ovom dokumentu.