OBJAŠNJENJE BEZ RAZUMNOG OPRAVDANJA Ministar Tadić o spornim stipendijama koje je dao studentima Sveučilišta u Mostaru

Ante Tadić, ministar prosvjete u Vladi HBŽ

Ministarstvo prosvjete u Hercegbosanskoj županiji nedavno je provelo javni poziv studentima za dodjelu ''stipendije deficitarnih zanimanja'', čija visina nije niti malo zanemariva, odgovara pripadajućoj novčanoj vrijednosti godišnje školarine. No, jedan od uvjeta bio je da su se za nju mogli prijaviti samo redovni studenti Sveučilišta u Mostaru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovakvom odlukom Ministarstvo je ograničilo stipendije samo za studente Sveučilišta u Mostaru, što je izazvalo pitanje moguće diskriminacije prema svim studentima s područja ove županije koji studiraju na drugim sveučilištima.

Negiranje diskriminacije: Dali smo i drugima

Resorni ministar Ante Tadić, upoznavajući nas s činjenicom da je jedna od njegovih nadležnosti i pitanje unapređenje visokog obrazovanja, negirao je postojanje ikakve diskriminacije u ovom pozivu. Objasnio je kako je razlog za odabir samo mostarskog sveučilišta bio to što je Vlada HBŽ jedna od o njezinih osnivača.

''Uzimajući u obzir kako je Hercegbosanska županija, odnosno Skupština Hercegbosanske županije jedan od osnivača Sveučilišta u Mostaru kao javne visokoškolske ustanove, jasan je razlog zašto je unutar ovog poziva jedan od uvjeta upravo studiranje na Sveučilištu u Mostaru'', pojasnio je ministar za Hercegovina.info.

Istaknuo je kako ovo ministarstvo ''nikoga ne dovodi u diskriminacijski položaj''. Te uzimajući u obzir prvenstveno pozitivne financijske prilike iz županijskog proračuna ministar navodi kako su sredstva omogućava studentima i koji ne studiraju na Sveučilištu u Mostaru iz ove županije.

Kazao je kako je njegovo ministarstvo u srpnju ove godine dodijelilo stipendije studentima na temelju 4 kategorije: uspješnim studentima koji su prvi put upisali prvu godinu studija – brucošima, uspješnim studentima ostalih godina studija, studentima slabijeg imovnog stanja i studentima s invaliditetom.

Sudeći prema proračunu Vlade Hercegbosanske županije, velika je razlika u izdvojenim sredstvima za stipendije deficitarnih fakulteta i ostalih stipendija. Kako stoji, u 2025. godini u Proračunu za stipendije deficitarnih fakulteta Vlada izdvaja 120 tisuća KM, dok za ostale stipendije daje tek 50 tisuća KM.

Stipendije su za studente, a ne visokoškolske ustanove

Ombudsmani za ljudska prava Bosne i Hercegovine pak stava su da su stipendije za studente, a ne visokoškolske ustanove. Smatraju da je riječ o sredstvima za stipendije iz županijskog proračuna i ''ista bi trebala biti dostupna svim potencijalnim stipendistima koji ispunjavaju te uvjete, bez obzira koju visokoškolsku ustanovu pohađaju, pod uvjetom da je akreditirana''.

''Činjenica da je Vlada HBŽ jedna od osnivača Sveučilišta u Mostaru ne bi trebala biti odlučujući čimbenik za ovakvo uvjetovanje, imajući u vidu da je stipendija novčana potpora za bilo koji vid obrazovanja ili usavršavanja i kao takva namijenjena je studentima, a ne visokoškolskoj ustanovi'', kazali su Ombudsmani za Hercegovine.info.

Ima li u pozivu objektivnog i razumnog opravdanja?

Iako ministar Tadić smatra da u ovome nema nikakve diskriminacije podsjećamo ga na Članak 14., Europske konvencije o ljudskim pravima koji  glasi da ''različito postupanje je diskriminacijsko ako nema objektivnog i razumnog opravdanje, odnosno, ako ne teži legitimnom cilju ili ako ne postoji razuman odnos razmjernosti između upotrijebljenih sredstava i cilja koji se želi ostvariti''.

Diskriminacija sukladno Članku 2. Zakona o zabrani diskriminacije smatra se ''svako različito postupanje, uključujući svako isključivanje, ograničavanje ili davanje prednosti bilo kojoj osobi ili grupi osoba na osnovi stvarnih ili pretpostavljenih osobnih svojstava''.

Ona direktna podrazumijeva ''svako razlikovanje, isključivanje, ograničavanje ili davanje prednosti bilo kojoj osobi ili grupi osoba koje se temelji na stvarnim ili pretpostavljenim osobnim svojstvima, a koje nema objektivno i razumno opravdanje ili legitiman cilj''.

Indirektna diskriminacija podrazumijeva ''postavljanje uvjeta, kriterija ili postupaka koji su naizgled neutralni, ali stavljaju određene osobe ili grupe osoba u nepovoljniji položaj u odnosu na druge osobe''.

Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.