NJEMAČKA KRIZA PRIJETI BiH Uvoz raste, ali budućnost izvoza neizvjesna

Uvoz izvoz luka kontejneri
Ilustracija

Uvoz u Bosnu i Hercegovinu tijekom prošle godine premašio je iznos od 30 milijardi KM, pokazuju podaci Uprave za neizravno oporezivanje BiH (UNO BiH).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako pokazuju ovi podaci, uvoz je tijekom cijele prošle godine iznosio 30,43 milijarde KM, dok je izvoz u istom razdoblju bio oko 16,61 milijardu KM, prenose Nezavisne novine.

U usporedbi s 2023. godinom, uvoz je veći, dok je izvoz manji.

Tako je tijekom 2023. godine uvoz iznosio 29,95 milijardi KM, dok je izvoz bio 17,05 milijardi KM.

Što se tiče prošle godine, najviše se izvozilo u Hrvatsku, i to za 2,62 milijarde KM, u Njemačku za 2,49 milijardi KM, Srbiju za 1,85 milijardi KM, Austriju za 1,63 milijarde KM te Sloveniju za 1,45 milijardi KM.

Najviše se uvozilo iz Hrvatske za 5,87 milijardi KM, Srbije za 4,03 milijarde KM, Njemačke za 2,65 milijardi KM, Slovenije za 2,53 milijarde KM te Italije za 2,26 milijardi KM.

Uvezeno je mineralnih goriva, ulja i proizvoda njihove destilacije te bitumenskih tvari i mineralnih voskova u vrijednosti od čak 3,66 milijardi KM.

Slijedi uvoz nuklearnih reaktora, kotlova, strojeva te aparata i mehaničkih uređaja i njihovih dijelova u vrijednosti od 2,72 milijarde KM te vozila, osim tračničkih vozila, kao i njihovih dijelova i pribora, za 2,47 milijardi KM.

S druge strane, tijekom prošle godine najviše se izvozilo električnih strojeva i opreme te njihovih dijelova, aparata za snimanje ili reprodukciju zvuka, televizijskih aparata za snimanje ili reprodukciju slike i zvuka te njihovih dijelova i pribora, u ukupnoj vrijednosti od 1,53 milijarde KM.

Dalje se najviše izvozilo nuklearnih reaktora, kotlova, strojeva te aparata i mehaničkih uređaja i njihovih dijelova za 1,37 milijardi KM, zatim namještaja, madraca, opreme za krevete i sličnih proizvoda (madraci, jastuci i slični punjeni proizvodi), svjetiljki i drugih rasvjetnih tijela koja nisu spomenuta niti uključena na drugom mjestu, osvijetljenih znakova, osvijetljenih pločica s imenima ili slično, kao i montažnih zgrada, u ukupnoj vrijednosti od 1,18 milijardi KM.

Ekonomist Admir Čavalić rekao je za Nezavisne novine da, nažalost, zbog međunarodnih okolnosti teško možemo očekivati oporavak izvoza.

"Ove godine čak možemo očekivati stagnaciju ili pad izvoza, prije svega zbog stanja njemačkog gospodarstva. Pratimo podatke iz prosinca prošle godine, ali i sada u siječnju, i situacija se ne popravlja, ni ekonomski ni politički, u Njemačkoj. To nije dobro za BiH, ali ni za druge članice Europske unije. Ovakvo stanje umanjuje naše izvozne potencijale. Oko 70 posto naše vanjskotrgovinske razmjene vezano je uz gospodarstvo EU, čiji je centar Njemačka. To stvara dozu pesimizma. Uz to, postoje i druge negativne ekonomske okolnosti u kontekstu zakona i uredbi unutar same Bosne i Hercegovine", objasnio je Čavalić.