'NISTE SVJESNI U ŠTO SE UPUŠTATE' Svjedok upozorio tužiteljicu koja vodi istragu protiv Ćuluma

Armin Ćulum
Raport

Prije nekoliko dana, Sud Bosne i Hercegovine produžio je pritvor za još tri mjeseca Arminu Ćulumu, zvanom Boki, njegovom sinu Alenu Leonu Ćulumu, te Justinu Dargelu, Danilu Željku Kataniću i Endrini Tankošić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oni su uhićeni u listopadu prošle godine zbog više kaznenih djela koja se odnose na organizirani kriminal, poticanje na prostituciju i trgovinu ljudima.

Kompleksna istraga

Portal Raport imao je uvid u Rješenje Suda BiH o produljenju pritvora ovoj skupini, iz kojeg se vidi da je ovo jedna od najkompleksnijih i najsloženijih istraga Tužiteljstva BiH.

Istraga obuhvaća ne samo uhićene već i veći broj osumnjičenih osoba koje su, kao pripadnici međunarodno organizirane kriminalne skupine, djelovali na području BiH i zemalja Europske unije.

Kako se navodi u dokumentu Suda BiH, na posljednjem ročištu za određivanje pritvora izneseni su novi detalji o kaznenim djelima koja se ovoj skupini stavljaju na teret, kao i obrazloženja zašto bi puštanjem Ćuluma i ostalih na slobodu istraga bila ugrožena.

Portal Raport već je ranije pisao o monstruoznim i nasilnim metodama kojima su žene i djevojke, među kojima su mnoge bile i maloljetne, prisiljavane na prostituciju.

Istraga koju vodi Tužiteljstvo BiH otkriva i nove detalje koji su jednako mučni i teško je pojmiti do kojih su sve granica kriminalne skupine spremne ići kako bi se nelegalno domogle novca.

Do sada su saslušani određeni svjedoci, a u nadolazećem razdoblju očekuju se nova svjedočenja. Prema svemu sudeći, slijede i nova uhićenja u okviru ovog slučaja.

Svjedok: Tužiteljstvo BiH nije svjesno u što se upustilo

Podsjećamo, Tužiteljstvo BiH tereti uhićene da su na izrazito nehumane i okrutne načine seksualno iskorištavali žene i djevojke te organizirali pružanje seksualnih usluga na području Bosne i Hercegovine, Njemačke, Austrije i Švicarske.

U međuvremenu, istraga protiv Armina Ćuluma proširena je i na trgovinu drogom.

"Iz dostavljenog izvještaja proizlazi da je osumnjičeni kupio jedan kilogram opojne droge kokain za iznos od 38.000 eura, koji je za njega preuzeo jedan od članova skupine.

Ročište Arminu Ćulumu i ostalima

Organizirao je transport opojnih droga – kokaina, marihuane i drugih vrsta – na način da je nabavljao drogu kako u BiH, tako i u inozemstvu, te ju dalje prodavao u BiH ili prevozio i distribuirao na teritoriju zemalja EU, Srbije i Crne Gore", stoji u Rješenju Suda BiH.

Optužnica protiv Sade Đuguma

U vezi s ovim slučajem, Tužiteljstvo BiH je 30. prosinca prošle godine podignulo optužnicu i protiv Sade Đuguma, kojeg tereti za organiziranje međunarodne prostitucije i krijumčarenje droge.

Pred županijskim Sudom u Mostaru, Đugum je u ožujku 2024. osuđen na 13 godina zatvora za organizirani kriminal, ali je Vrhovni sud Federacije BiH poništio tu presudu i vratio predmet na ponovljeno suđenje pred županijskim Sudom u Mostaru.

Sado Đugum

Inače, na ročištu Ćulumu i ostalima rečeno je da je Đugum ranije pobjegao iz Njemačke u BiH kako bi izbjegao istragu u toj zemlji.

Bajkerska organizacija

Za sve osumnjičene tvrdi se da su članovi organizirane kriminalne skupine koja djeluje kroz bajkersku organizaciju United Tribuns Forever (UTF), čiji je osnivač Armin Ćulum, zvani Boki. U Rješenju Suda BiH navodi se da se ova organizacija u svijetu smatra jednom od najpoznatijih i najopasnijih moto skupina.

Operativne informacije ukazuju na to da su braća Armin i Nermin Ćulum vlasnici više bordela u inozemstvu, kao i stanova u kojima se pružaju seksualne usluge.

U Rješenju Suda BiH stoji da je postupajuća tužiteljica istaknula kako postoji veliki broj svjedoka koji su dali svoj iskaz, pri čemu su neki od njih izjavili da "Tužiteljstvo nije svjesno u što se upustilo".

"Članova ove skupine ima na tisuće diljem Europe i vrlo je izgledno da bi se, puštanjem na slobodu, osumnjičeni nastavili baviti kaznenim djelima. Zbog toga tužiteljica smatra da ne postoje blaže mjere kojima bi se omogućio neometan tijek daljnjeg postupka".

Iz dokaza također proizlazi da je kriminalna skupina okupljena oko Armina Ćuluma kriminalne poslove vezane uz prostituciju, ilegalnu trgovinu narkoticima, ucjene, zelenaštvo i financijske malverzacije provodila kroz UTF, ne samo u Njemačkoj, Švicarskoj i Austriji, već i u BiH.

Armin Ćulum

Također, organizacija i djelovanje, kao i pravila ponašanja članova UTF-a, bili su pod strogom kontrolom Armina Ćuluma. Svi članovi bili su rangirani, a organizaciju karakterizira visoka razina tajnosti kako bi se spriječilo otkrivanje od strane policije.

Zapisnik iz Njemačke

U Rješenju Suda BiH spominje se i zapisnik njemačkog Pokrajinskog kriminalističkog ureda Baden-Württemberga iz siječnja 2017., u kojem se navodi i ova kriminalna skupina.

"Proizlazi da je Sado Đugum predsjednik ogranka UTF-a 'Sjeverna Rajna Vestfalija' te da su se okupljanja grupe održavala u Sanskom Mostu. U upravi UTF-a bili su, među ostalima, Armin Ćulum zvani Boki, i Nermin Ćulum, kao osnivač grupe. Također, iz zapisnika proizlazi da su Sado i drugi članovi grupe imali djevojke koje su se bavile prostitucijom i morale predati sav zarađeni novac. Osumnjičeni su ih nazivali 'svojim djevojkama'".

Ako bi neka djevojka htjela prestati biti seksualno iskorištavana, od nje bi se zahtijevala "otkupnina" od 6.000 do 10.000 eura, koju većina njih nije mogla platiti.

U Rješenju Suda BiH stoji da su djevojke iz BiH koje su se bavile prostitucijom uglavnom boravile u kući u vlasništvu Sade Đuguma u Njemačkoj.

Jedna od njih bila je zadužena za kreiranje internetskih profila djevojaka i rezervaciju hotelskih soba.

Djevojke su dobivale instrukcije putem poruka na telefonu o tome kako se ponašati prema "klijentima", što raditi i koliko naplatiti, budući da su se usluge različito tarifirale.

Djevojka jedva preživjela

Djevojke su za noć zarađivale od nekoliko stotina do nekoliko tisuća eura, ali ništa nisu smjele zadržati za sebe – sav novac predavale su Sadi Đugumu, koji je zatim sredstva slao Bokiju u Sanski Most.

"Djevojke koje bi odbile 'klijente' bile bi brutalno pretučene do te mjere da nisu mogle raditi mjesecima. Nisu smjele tražiti liječničku pomoć u bolnici, a jedino što bi dobile bila bi zdjela juhe i smještaj u kući.

Braća Ćulum

Jedna od djevojaka bila je brutalno pretučena i izbodena nožem, te je pukom srećom preživjela".

Tužiteljstvo je pretražilo elektroničke uređaje osumnjičenih i Sudu BiH dostavilo čak deset DVD-ova sa snimljenim dokazima.

Tankošić krijumčarila novac u spolnom organu

Odvjetnici Endrine Tankošić pokušali su dokazati da je ona bila u emotivnoj vezi s Arminom Ćulumom te da ne pripada organiziranoj kriminalnoj skupini, zbog čega su tražili njezino puštanje iz pritvora.

Međutim, Sud BiH dobio je dokaze, uključujući iskaze svjedoka, da je Tankošić u listopadu prošle godine, prije nego što je uhićena, u svom spolnom organu krijumčarila 10.000 eura u BiH za Armina Ćuluma.

"Osumnjičena je prije uhićenja u BiH unijela 10.000 eura skrivajući novac u vagini. Nakon što je pretrpjela zdravstvene komplikacije, zajedno s osumnjičenim je zatražila liječničku pomoć, a nakon uspješne intervencije, novac je osobno preuzeo Armin Ćulum".

Postoje dokazi da se Tankošić u Njemačkoj bavila prostitucijom.

Tetovaža guštera kao "propusnica" na granici

Kako je portal Raport ranije pisao, žene su kao simbol odanosti kriminalnoj skupini dobivale tetovaže koje su označavale pripadnost određenim članovima. Tako su postojale "Bokijeve žene", "Nerminove žene" i "Sadine žene".

Najbliže suradnice dobivale su pravo na tetoviranje geko guštera, koji je bio simbol pripadnosti skupini.

Otkriveno je da je tetovaža guštera omogućavala nesmetan prelazak preko određenih graničnih prijelaza u BiH čak i bez dokumenata.

Lažna sestra Viky i kriminalna mreža

Na posljednjem ročištu otkriveno je i da je Justin Dargel tijekom pritvora zatražio da mu se omogući telefonska komunikacija s osobom po imenu Viktoria Karolyi, tvrdeći da mu je sestra – što nije točno.

"Postoji osnovana sumnja da se radi o ženi označenoj kao 'Viky', a tek treba utvrditi ima li status osumnjičene ili svjedokinje. Osumnjičeni je tvrdio da mu je to sestra, no prema prikupljenim dokazima Tužiteljstva, ta tvrdnja nije istinita".

Sud BiH uvažio je navode Tužiteljstva da bi osumnjičeni, ako budu pušteni na slobodu, mogli pobjeći, utjecati na svjedoke i ugroziti istragu.

Dvojno državljanstvo i međunarodna tjeralica

Alen Leon Ćulum i Danilo Željko Katanić posjeduju dvojno državljanstvo BiH i Njemačke, Justin Dargel njemačko državljanstvo, a Endrina Tankošić hrvatsko državljanstvo.

Postoje i iskazi da je Armin Ćulum pokušao podmititi svjedoke nudeći im "350.000 razloga da ne svjedoče".

Također, za Arminom Ćulumom njemačke pravosudne vlasti izdale su međunarodnu tjeralicu.