NIJE ZAOBIŠLO NI HERCEGOVINU Djevojčica iz Ljubuškog u TikTok izazovu slomila nadlakticu, šaku i ozlijedila rame

Tik tok izazov ljubuški

TikTok je u izrazito kratkom vremenskom razdoblju postao jedna od najpopularnijih društvenih mreža na svijetu, posebno za pripadnike mlađe generacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ova platforma nudi prostor za kreativnost i zabavu, ali istovremeno služi kao plodno tlo za širenje opasnih trendova koji mogu ugroziti sigurnost i zdravlje korisnika, posebice djece. Jedan od najnovijih primjera je tzv. "Superman izazov," koji se širi među učenicima osnovnih i srednjih škola u našem okruženju. 

Fenomen modernog doba s mračnom stranom

Superman izazov uključuje najmanje troje sudionika. Dvoje ih stoji jedno nasuprot drugome, držeći se za ruke u križ, dok treće dijete skače na njihove ruke. Zadatak dvoje sudionika je baciti trećeg što više u zrak, često bez razmišljanja o posljedicama. Iako ovaj izazov na prvi pogled djeluje kao zabavna igra, posljedice mogu biti itekako teške, a ponekad čak i pogubne. 

tik tok superman izazov

"Superman izazov" potekao je iz viralnih trendova na TikToku, gdje se često stvaraju fizički izazovi koji postaju popularni zbog kratkih i dinamičnih videozapisa. Iako je teško precizno odrediti gdje je točno nastao, pretpostavlja se da je ideja potekla od sličnih izazova u školskim ili neformalnim okruženjima u Sjevernoj Americi, gdje su kreatori sadržaja isprobavali različite oblike fizičkih akrobacija radi zabave.

Sadržaj se učitava...

Zbog globalne prirode TikToka, izazov se vrlo brzo proširio među korisnicima širom svijeta, uključujući Europu i zemlje Balkana. Popularnost izazova dodatno je povećana kada su poznati TikTok kreatori i influenceri počeli dijeliti svoje izvedbe izazova, što je motiviralo mlađu publiku da ga oponaša. Međutim, opasnost i ozljede koje su uslijedile skrenule su pažnju javnosti i vlasti na njegove rizike.

Split, Maglaj, Sarajevo, Ljubuški…

Da je ovaj izazov još je jedan primjer kako zabava na internetu može prerasti u ozbiljan problem, dokazuju i podaci iz našeg okruženja.

Učenik jedne splitske osnovne škole  prilikom izvođenja poduhvata umjesto da se dočeka na noge, pao je na leđa. Srećom, prošao je samo s lakšim posljedicama.

"Pao je na leđa i nabio trticu, ali kako je povraćao, boljela ga je glava i bio je blijed, sumnjali su u potres mozga, snimili ga cijelog i navodno nije ništa. Primio je i infuziju. Još uvijek sam u šoku, ali sretna što nije bilo gorih posljedica. 

U međuvremenu sam saznala od prijatelja i poznanika da je trend prisutan u školama diljem grada i okolice. Dok smo čekali u bolnici da nam pregledaju dijete, stigao je još jedan dječak iz okolice Splita koji je slomio obje ruke", ispričala je njegova majka za Dalmaciju Danas.

Ništa bolje nisu prošli niti učenici iz Sarajeva i Maglaja. Maloljetnici su završili s frakturom podlaktica i ruku, a najmanje četiri djeteta su završila u sarajevskim bolnicama nakon lošeg izvođenja ovog izazova.

Ova pomama nije zaobišla ni Hercegovinu. Uu jednoj osnovnoj školi u Ljubuškom, učenica je prilikom „slijetanja“ snažno udarila o pod.

Portalu Hercegovina.info javila se mama ozlijeđene djevojčice i poslala čak i videozapis na kome se vidi kako grupa djevojčica snima ovaj izazov na malom odmoru.

"Moja je kći, kao što vidite završila na podu. Slomljena joj je nadlaktica, šaka i ima napuknuće ramena na dva mjesta.Ovo je itekako opasno, čak i pogubno za djecu. Djeca, iako su velika oni su i dalje djeca, oni trebaju razgovor i savjete, a to neće dobiti od mobitela i tik tokera, već od mame i tate", upozorila je, dodavši da će na sreću djevojčica biti u redu, te da je naučila lekciju.

Psihologinja: Društvene mreže u velikoj mjeri utječu na psihičko zdravlje mladih ljudi

Psihologinja Marina Dugandžić dala je svoj osvrt na ovaj zabrinjavajući fenomen:

"Mladi danas odrastaju u digitalnom okruženju u kojem su društvene mreže, poput TikToka, neizbježan dio njihove svakodnevice. Nažalost, mnogi će učiniti gotovo sve kako bi pridobili lajkove i priznanje svojih vršnjaka. U toj dobi često smatraju da su neranjivi i vjeruju da im se ništa loše ne može dogoditi. Takvi trendovi, iako naizgled zabavni, mogu imati ozbiljne posljedice za njihovo tjelesno i mentalno zdravlje“, kazala je za Hercegovina.info. 

Kako nam je objasnila, društvene mreže dodatno povećavaju pritisak vršnjaka, stvarajući atmosferu u kojoj je prihvaćenost mjerena virtualnim popularnošću. Objavljujući snimke sudjelovanja u opasnim izazovima, mladi su izloženi ne samo fizičkim ozljedama već i negativnim komentarima koji mogu ostaviti dugotrajan trag na njihovo samopouzdanje i mentalno zdravlje.

„Važno je podučiti mlade vještinama samoregulacije i odgovornog ponašanja na internetu. Također, roditelji i nastavnici trebaju biti uzor i otvoreno razgovarati s djecom o ovim temama. Potrebno je djecu osnažiti da potraže pomoć kada im je potrebna i pokazati im da to nije znak slabosti, već hrabrosti. Kontrola sadržaja koji djeca konzumiraju i provođenje kvalitetnog vremena s njima ključno je za njihovu sigurnost i razvoj“, zaključila je Dugandžić. 

Reagirao i Tik Tok

Nakon brojnih ozljeda djece diljem svijeta, TikTok je reagirao na "Superman izazov" dodavanjem upozorenja na videozapise koji prikazuju ovaj trend, ističući da sadržaj može biti neprimjeren za određene korisnike zbog rizika od ozljeda.

tik tok superman izazov

Iako TikTok poduzima korake kako bi ograničio širenje opasnih sadržaja, brzina kojom se takvi trendovi šire otežava njihovo potpuno suzbijanje. Stoga je važno da roditelji i odgojitelji budu svjesni ovakvih izazova i educiraju djecu o potencijalnim rizicima.

Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.