NEZAKONITE AKTIVNOSTI Protiv sudskog policajca pokrenuta istraga

EM & AJ
Infoveza

Početkom travnja portal Infoveza objavio je istraživanje u kojem otkriva kako je sudski policajac Ramel Šorlija godinama obavljao poslove u građevini za koje nije kvalificiran, ne izdaje račune i nije ih mogao raditi bez odobrenja direktora Sudske policije Federacije BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šorlija je najmanje petero građana prevario tako da im je naplatio građevinske radove koje, ili nikada nije završio, ili ih je izveo nekvalitetno. Mnogim građanima policijska uniforma kojom se Šorlija često hvalio u razgovoru s klijentima bila je dovoljan garant. Na kraju, nekima od njih bila je prepreka da javno progovore o svom iskustvu.

Šorlija je, navodno, vlasnik tvrtke „EM i AJ“ koja pruža usluge „svih građevinskih radova“, ali je nema ni u jednom dostupnom registru gospodarskih subjekata. Na vizit karti koju je policajac Šorlija dijelio klijentima je navedeno kako je on vlasnik te tvrtke. Dokaza da tvrtka postoji nema, a ako i postoji Šorlija se onda ne trudi sakriti da radi mimo zakona. A zakon je vrlo jasan. Radnje koje Šorlija vrši u građevinskom sektoru su nespojive s pozivom koji obavlja.

U članu 74. Zakona o sudskoj policiji Federacije BiH jasno je navedeno „Službenik Sudske policije ne može obavljati dužnost ili obavljati djelatnosti koje su nespojive s njegovim službenim dužnostima“, a posebno ne može: “obavljati dodatnu djelatnost uz naknadu, osim uz odobrenje direktora.”

Šorlija nema odobrenje direktora što smo objavili i u ranijem tekstu, a sada nam je to potvrdio i direktor Sudske policije FBiH Dženad Grošo, piše Infoveza.

„Sudska policija u Federaciji Bosne i Hercegovine nema saznanja da se Ramel Šorlija bavi izvođenjem građevinskih radova“, rekao je Grošo za Infovezu. To dokazuje prethodne tvrdnje da je Šorlija nezakonito obavljao poslove kršeći pri tome ne samo Zakon o sudskoj policiji već i niz fiskalnih zakona, ali i propise koji štite prava potrošača.

U skladu s članom 74. Šorlija je mogao obavljati poslove izvan službe, ali u tom slučaju morao bi biti transparentniji i morao bi registrirati tvrtku i raditi po zakonu. No, on se direktoru Sudske policije s tim zahtjevom nikada nije obratio.

„Sudska policija u Federaciji Bosne i Hercegovine nikada nije donijela rješenje kojim se odobrava obavljanje dodatne djelatnosti imenovanom, niti je Ramel Šorlija podnosio zahtjev za navedeno“, naveo je direktor Sudske policije u FBiH u odgovorio za Infovezu.

Odvjetnica Emina Zahirović-Pintarić za Infovezu komentirajući slučaj kaže kako su aktivnosti Šorlije nezakonite.

„S obzirom na nedostatak odobrenja direktora za obavljanje dodatne djelatnosti, aktivnosti konkretnog sudskog policajca su nezakonite. Ovo nije samo pitanje administrativnog prekršaja, već i ozbiljne potencijalne povrede integriteta i vjerodostojnosti sudskog sustava. Važno je da nadležne institucije poduzmu odgovarajuće korake kako bi osigurale poštivanje zakona i integritet pravosudnog sustava“, kaže Zahirović-Pintarić.

Kao odvjetnica, dodaje Zahirović-Pintarić, smatram da je ključno poštivati zakonske propise i standarde koji reguliraju rad javnih službenika, uključujući i službenu policiju.

“Nespojivost dodatnih djelatnosti s osnovnim službenim dužnostima postoji s razlogom – kako bi se izbjegli potencijalni sukobi interesa, očuvala integritet i nepristranost pravosudnog sustava te osiguralo povjerenje javnosti. Aktivnosti sudskog policajca koje su u suprotnosti sa zakonom, a posebno bez odobrenja nadležnog organa, stvaraju ozbiljne etičke i pravne dileme“, dodaje sugovornica Infoveze.

Nužno je, pojašnjava, da nadležne institucije poduzmu odgovarajuće mjere.

„To uključuje provođenje istraga, primjenu disciplinskih mjera prema krivcima te jačanje sustava nadzora i kontrole kako bi se spriječili slični slučajevi u budućnosti. Očuvanje integriteta pravosudnog sustava ključno je za vladavinu prava i povjerenje građana u pravosudni sustav“, zaključuje Zahirović-Pintarić.

Na osnovu ranijih pisanja infoveze pokrenuta je interna istraga protiv Ramela Šorlije.