NEINFORMIRANI POSLODAVCI Za porodiljni dopust u BiH ne zna 70 posto očeva

Otac

Korištenje rodiljnog dopusta od strane očeva može donijeti mnoge koristi, ne samo za roditelje i djecu, već i za poslodavce. Stoga je potrebno da i Bosna i Hercegovina, osim izmjena zakona, provede javne politike koje će očevima olakšati ostvarivanje ovog prava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je pravo na rodiljni dopust zakonski zajamčeno za oba roditelja još od 2016. godine, do sada ga je iskoristilo samo 0,36 posto očeva u Bosni i Hercegovini. Sarajevski otvoreni centar zbog toga je pokrenuo kampanju kojom informira buduće roditelje o ovoj mogućnosti, ali i podiže svijest o važnosti očeve uloge u odgoju djeteta te pravednoj raspodjeli obveza između partnera, prenosi Akta.

Brojne koristi

Zakoni o radu na razini entiteta i Brčko distrikta omogućuju očevima korištenje rodiljnog dopusta nakon 42, odnosno 60 dana od rođenja djeteta. Ovo je razdoblje u kojem majka mora koristiti rodiljni dopust.

Međutim, istraživanje Sarajevskog otvorenog centra pod nazivom „Otac na rodiljnom dopustu“ pokazalo je da 57,8 posto očeva nije bilo upoznato s ovom zakonskom mogućnošću. Od njih, 73,4 posto izjavilo je da bi koristilo rodiljni dopust da su znali za to pravo. Istovremeno, 70 posto ispitanih očeva navelo je da ih poslodavac nije informirao o njihovim pravima vezanim uz rodiljni dopust.

Korištenje rodiljnog dopusta od strane oba roditelja donosi mnoge koristi: jačanje odnosa s partnerom, stvaranje bliskosti s djetetom, povećanje prihoda kućanstva te bolje radne performanse jer radnik koji se osjeća zadovoljno ima bolju produktivnost.

„Poslodavci su dužni informirati svoje zaposlenike o pravima vezanim uz radne odnose, uključujući rodiljni dopust. Jasno i pravovremeno informiranje smanjuje nesigurnost kod zaposlenika i omogućuje bolje planiranje dopusta, a istovremeno šalje poruku o podršci poslodavca u stvaranju pozitivne radne kulture,“ istaknula je Amina Dizdar, autorica istraživanja „Otac na rodiljnom dopustu“.

Proširivanje zaštite na očeve

Istraživanje McKinsey&Company iz 2021. godine pokazalo je da 90 posto očeva koji su koristili rodiljni dopust ima bolji odnos s partnericom i osjećaju se povezanije s djetetom. Osim toga, njihovo korištenje dopusta omogućilo je partnericama da zadrže profesionalne karijere, što je povećalo ukupne prihode kućanstva.

Očevi koji su koristili dopust također su pokazali veću motivaciju pri povratku na posao, cijeneći poslodavce koji su im omogućili brigu o djetetu. Sve ovo ukazuje na nužnost zakonskih izmjena i javnih politika koje bi omogućile očevima lakše ostvarivanje prava na rodiljni dopust.

S obzirom na to da je nedostatak informacija prepoznat kao glavni razlog zbog kojeg očevi ne koriste rodiljni dopust, ključna mjera trebala bi biti kontinuirana informativna kampanja.

„Idealno bi bilo da ovu vrstu kampanja provode institucije, kako su se obvezale kroz županijske akcijske planove za ravnopravnost spolova. Zagovaramo i izmjene zakona o radu kako bi se uvelo pravo roditeljskog dopusta za oba roditelja, dok bi rodiljni dopust bio isključivo pravo majke u trajanju od minimalno 42 dana, a očinski dopust pravo oca na najmanje 10 dana u slučaju rođenja djeteta. Trenutni zakoni, nažalost, ne priznaju pravo oca na dopust u slučaju gubitka djeteta, što također treba izmijeniti,“ naglasila je Dizdar.

Osim zakonskih izmjena, Sarajevski otvoreni centar nastavlja raditi na ovom pitanju kroz zagovaranje za dodatne mjere koje bi olakšale očevima korištenje rodiljnog dopusta.

„Praksa nam je pokazala da postoje brojne nejasnoće u vezi s ostvarivanjem ovog prava, što je često rezultiralo uskraćivanjem očevima prava na naknadu za rodiljni dopust. Zbog toga bi nadležna ministarstva, u suradnji s općinskim službama i centrima za socijalnu skrb, trebala usvojiti jedinstvene procedure koje bi spriječile kršenje Zakona o ravnopravnosti spolova u BiH,“ zaključuju iz Sarajevskog otvorenog centra.