Neće se povećavati starosna granica za odlazak u mirovinu
Glavne izmjene
Strategija reforme mirovinskog sustava koja je usvojena na zadnjoj sjednici Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH temelj je za izmjenu seta zakona koji vode k reformi kompliciranog mirovinskog sustava u ovom entitetu.
Glavna izmjena odnosi se na uvođenje bodovnog sustava koji bi na pravedniji način tretirao obračun mirovina s obzirom da su sadašnji umirovljenici stavljeni u isti rang bez obzira na visinu zarade koju su tijekom radnog vijeka ostvarivali. Također, važan segment cjelokupne reforme jest pooštravanje kriterija kada su u pitanju prava na invalidsku i obiteljsku mirovinu, te smanjivanje invalidskih mirovina za polovicu jer trenutačno u cjelokupnom broju mirovina invalidske mirovine imaju udio s oko 20 posto, što nije slučaj niti u jednoj normalnoj državi.
Kada je u pitanju bodovni sustav, važno je kazati kako će se nakon provedene reforme za jednu godinu staža dobivati jedan bod koji bi se na kraju množio s vrijednošću prosječnog boda. Kao mogući pravac reforme spominje se i uvođenje adekvatnih stopa doprinosa za takozvani beneficirani radni staž, te uračunavanje posebnog staža u dvostrukom trajanju samo u slučaju kad je on nužan za ostvarivanje prava iz mirovinskog i invalidskog osiguranja.
Dva stupa
Federalni ministar rada i socijalne politike Vjekoslav Čamber govoreći o strategiji kaže kako bi se budući mirovinski sustav trebalo modelirati u dva stupa - obvezno mirovinsko i invalidsko osiguranje (stup I), te dobrovoljno, individualno umirovljenje osiguranje (stup II). Prvi stup obuhvaća mirovine koje ovise o zaradi ili visini uplaćenih doprinosa, a koje su osnova mirovinskog sustava. U ovom stupu je predviđeno da minimalnu mirovinu kao pravo treba zadržati u modelu kakav je i danas poznat u vidu minimalne mirovine, koja ima funkciju zaštite od ekstremnog siromaštva. Ovakvom mirovinom, stoji u strategiji, bile bi pokrivene samo osobe koje ispunjavaju uvjete po trenutačnim zakonskim rješenjima, a to znači da imaju najmanje 20 godina ostvarenog mirovinskog staža i 65 godina života. Ovu vrstu zaštite imali bi i korisnici invalidske i obiteljske mirovine.
Poseban dio prvog segmenta obuhvaća osobe koje su uvedene u pravo pod povoljnijim uvjetima u odnosu na opće propise mirovinskog i invalidskog osiguranja, po različitim osnovama i svrstavaju se u takozvane povoljnije mirovine.
Drugi stup mirovinskog osiguranja je dobrovoljan i spada u individualno mirovinsko osiguranje koje funkcionira na kapitaliziranom principu dugoročne štednje. Na kraju valja kazati i to kako ciljevi iz strategije i reforma mirovinskog sustava nisu lagan posao jer će se morati izmijeniti brojni zakoni i donijeti deseci novih odluka, što znači da bi cjelokupna reforma mogla biti gotova za desetak godina.
Dnevni list