NASILJE U OBITELJI Sve ga je više nad ženama, ali sve više prijavljuju i muškarci
U Trebinju je započela šesnaestodnevna kampanja prevencije nasilja nad ženama, a na sastanku povodom početka kampanje prisustvovali su predstavnici Policijske uprave Trebinje, Centra za socijalni rad Trebinje i Udruženja „Ženski centar“, također iz Trebinja.
Ljiljana Čičković, predsjednica Udruženja „Ženski centar“, istaknula je kako je tema obiteljskog nasilja, s naglaskom na nasilje nad ženama, koje je najrašireniji oblik obiteljskog nasilja, tema o kojoj se treba više razgovarati kako bi se žrtve ohrabrile da progovore o svojim problemima i prijave ih nadležnim službama. Upozorila je na povećan broj femicida i podsjetila da je u proteklih 12 mjeseci na području BiH zabilježeno isto toliko slučajeva femicida.
„Ovog puta fokus stavljamo na femicid, pa tako 10. prosinca u 11 sati planiramo održati ulični performans kako bismo ukazali na ovaj problem. Naime, 12 žena je ubijeno od prošlog listopada, kada se u Gradačcu dogodilo ono strašno ubojstvo koje je emitirano uživo na jednoj društvenoj mreži. Uistinu se pitamo što još treba da se dogodi kako bi se posvetila veća pažnja ovim događajima i poduzeo niz mjera, ne samo represivnih nego i preventivnih, kako bi se pridonijelo suzbijanju femicida i, naravno, nasilja u obitelji. Naša organizacija je napravila presjek zaključno s listopadom i zabilježili smo otprilike 5% više intervencija nego prethodne godine. Nažalost, uočava se povećanje razine nasilja primijenjenog na žrtvama. Ono što se prije završavalo šamarom sada završava s teškim ozljedama, pa čak i smrtnim ishodom,“ izjavila je Čičković za Hercegovina.info.
Cijela zajednica mora se uključiti u borbu protiv nasilja nad ženama, smatra Ljiljana Čičković.
„Cijelo društvo treba preuzeti aktivniju ulogu u suzbijanju obiteljskog nasilja, a ne samo institucije koje imaju najveću odgovornost. Tijekom deset mjeseci ove godine javilo nam se 40 žena i djevojaka te 3 muškarca iz cijele BiH. Kada govorimo o intervencijama, razvrstavamo ih prema vrstama podrške. Pružamo psihosocijalnu podršku, grupnu samopomoć, organiziramo institut osoba od povjerenja te podršku žrtvama kroz posredovanje za zaposlenje. To su različiti oblici koje smatramo i klasificiramo kao intervencije prema žrtvama. I dalje se oko 60% prijavljenih žrtava odlučuje za daljnju prijavu nasilja,“ navodi Ljiljana Čičković.
Dodala je kako sve veći broj žena koje su tek stupile u brak prijavljuju nasilje, što je novitet u prijavljivanju, jer su ranije žrtve često mjesecima, pa i godinama, trpjele nasilje prije nego bi ga prijavile.
„Bilježimo porast prijava obiteljskog nasilja kod mladih bračnih parova u ranoj fazi braka, što ranije nije bio slučaj. Obično su se žrtve, prije nego što bi prijavile, godinama suočavale s nasiljem i tek nakon odlaska od nasilnika odlučivale za prijavu. U tom kontekstu, mislim da su institucije, posebno Policija, napravile iskorak u stjecanju povjerenja žrtava za prijavu nasilja. Međutim, to još uvijek nije dovoljno,“ tvrdi Čičković.
Istaknula je kako praksa pokazuje da nasilnici često ne budu adekvatno kažnjeni za obiteljsko nasilje i pozvala tužiteljstva da u suradnji sa sudovima kvalitetnije pripreme predmete vezane uz obiteljsko nasilje kako bi nasilnici dobili strože kazne, čime bi žrtve bile dugoročno zaštićene.
„Stječe se dojam da u pravosuđu postoji neki uski kanal, iz nekog razloga, bilo da je riječ o lošijoj sudskoj praksi ili nečem drugom. No, svakako smatram da bi se trebalo raditi u tom pravcu kako bi se pridonijelo adekvatnijoj zaštiti žrtava obiteljskog nasilja,“ zaključila je Ljiljana Čičković u razgovoru za Hercegovina.info povodom početka kampanje prevencije nasilja nad ženama.
Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.