NAROD ČASTI Elektroprivreda HZ-HB kupuje još dvije limuzine u vrijednosti od 78.000 KM bez PDV-a
“Elektroprivreda Hrvatske zajednice Herceg-Bosne” (EP HZHB) pokrenula je natječaj za nabavku dva putnička vozila u ukupnoj vrijednosti od 78.600,00 KM bez PDV-a, dok su u isto vrijeme raspisana još tri natječaja za nabavku vozila za potrebe ove tvrtke.
“Elektroprivreda” nabavlja dvije putničke limuzine srednje klase u vrijednosti od 78.600,00 konvertibilnih maraka (KM), crne metalik boje, dok od ostale opreme, između ostalog, vozila trebaju posjedovati radiouređaj, tvornički s ekranom osjetljivim na dodir, minimalno šest zvučnika s bluetooth konekcijom za telefon, elektronsku blokadu motora, kao i multifunkcionalni kožni upravljač.
Damjan Ožegović iz Transparency Internationala u Bosni i Hercegovini (TI BiH) kaže kako djeluje da je “Elektroprivreda HZHB-a” odlučila obnoviti cijeli vozni park tijekom pandemije koronavirusa, s obzirom da ovo nije njihova prva nabavka ove godine.
“Budući da kupuju vrlo skupe limuzine, otkud im tolika potreba u ovako kratkom razdoblju za tolikom količinom vozila? Vozila se održavaju, vozila se mogu popravljati, a ne da se kupuju samo najskuplja i da ih se toliko skuplja u tom jednom javnom poduzeću”, kaže Ožegović za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH).
BIRN BiH je ranije pisao o nabavkama ove tvrtke, ali i o nabavci za kupovinu putničkog vozila, limuzine u vrijednosti od 133.500 maraka bez PDV-a, što je najvrednija nabavka automobila raspisana ove godine.
Podaci Baze službenih automobila pokazuju da je ova tvrtka prije pet godina kupila Audi A6 za 130.000 KM, 2018. godine tri Passata od po 70.000 KM, a u voznom parku imaju još niz putničkih automobila. Tijekom 2020. godine tvrtka je, između ostalog, kupila putničko vozilo od 44.000 KM, kao i osam drugih vozila za gotovo 300.000 KM. “Elektroprivreda HZHB-a” je javna tvrtka u većinskom vlasništvu Federacije BiH.
“Elektroprivreda” je u isto vrijeme, dok nabavlja dvije limuzine, raspisala još tri natječaja bez poreza na dodatnu vrijednost, gdje nabavlja dva dostavna vozila u vrijednosti od 65.300,00 KM, jedno terensko teretno vozilo – oblika karoserije pick-up u vrijednosti od 58.000,00 KM, te jedno kombi vozilo od 40.000,00 KM.
Kako za BIRN BiH objašnjava Marija Buntić, rukovoditeljica Sektora korporativnih komunikacija, navedena vozila nabavljaju se za potrebe OJ-a “Proizvodnja električne energije”.
“Nabavka se provodi sukladno Planu nabava za tekuću godinu, koji je sastavni dio Plana poslovanja Društva, sukladno predviđenim procedurama, odobrenog od strane Skupštine Društva”, kaže Buntić, dodajući da će se predmetna vozila koristiti za svakodnevno obavljanje poslova iz djelokruga rada OJ-a “Proizvodnja električne energije”.
Slobodan Golubović, urednik portala Pratimotendere.ba, kaže da je evidentno da je ovaj ugovorni organ “u cjelogodišnjem shoppingu” kad su u pitanju automobili, dok kada se radi o prethodnim nabavkama, na osnovu tehničkih specifikacija mogu se utvrditi koji modeli automobila se žele nabaviti.
“Isti slučaj je i sa posljednje četiri nabavke, ‘Elektroprivreda HZHB-a’ uporno krši član 54. stav 9. Zakona o javnim nabavkama, u kome je jasno navedeno da se u tehničkoj specifikaciji ne smije uputiti na određenog proizvođača, na porijeklo ili na poseban postupak, na marke, patente, tipove ili određeno porijeklo, ako bi se time pogodovalo ili isključili određeni privredni subjekti ili određeni proizvodi”, kaže Golubović.
Kako kaže, ne treba zanemariti i to da je u većini slučajeva nabavke automobila ovog ugovornog organa “dostavljena samo jedna ponuda od strane tvrtke ‘M.R.M. export-import’ iz Ljubuškog”.
Prema podacima Baze službenih automobila – u kojoj BIRN BiH monitorira sve nabavke u vezi sa automobilima – institucije i javne tvrtke su tijekom 2020. godine potrošile gotovo pet milijuna maraka na kupovinu 150 službenih putničkih vozila, najveći dio nakon početka pandemije, o čemu je BIRN BiH ranije pisao.
Institucije i javne ustanove ili tvrtke u BiH, prema podacima Baze, godišnje potroše oko 50 milijuna maraka za nabavku novih službenih automobila, uključujući i vozila hitne pomoći, vatrogasna vozila, ali i limuzine, na koje se troši petina godišnjih izdvajanja. U Bazi se trenutno nalaze podaci o više od 11.000 službenih vozila u voznim parkovima institucija i javnih tvrtki.