NALOGODAVCI NIKAD NISU OTKRIVENI Danas se navršava 26 godina od smrti Joze Leutara

Danas se navršava 26 godina od atentata na Jozu Leutara, tadašnjeg zamjenika federalnog ministra unutarnjih poslova Federacije Bosne i Hercegovine, koji je teško ranjen u jutarnjim satima 16. ožujka 1999. godine u Sarajevu, kada je pod njegovim službenim vozilom, marke Volkswagen Golf, aktivirana eksplozivna naprava. Leutar je zadobio teške ozljede od kojih je preminuo 28. ožujka 1999. godine.
Unatoč višegodišnjoj istrazi i velikom interesu javnosti, atentat na jednog od najviših dužnosnika sigurnosnog aparata u zemlji i danas ostaje nerazjašnjen. Počinitelji i nalogodavci nikada nisu identificirani ni privedeni pravdi, a slučaj je s vremenom postao simbol neučinkovitosti i politizacije pravosudnog sustava u BiH.
Leutar, rodom iz Livna, bio je cijenjen policijski profesionalac, koji je karijeru započeo kao prometni policajac, a zatim napredovao do načelnika kriminalističke policije. Tijekom rata obnašao je dužnosti unutar Ministarstva unutarnjih poslova Herceg-Bosne, a nakon potpisivanja Daytonskog sporazuma bio je ključni akter u reformi i integraciji policijskih struktura u Federaciji BiH.
Ubojstvo Joze Leutara duboko je potreslo javnost, a tadašnja istraga završila je bez konkretnih rezultata. Optužbe su u jednom trenutku bile podignute protiv nekoliko bivših pripadnika HVO-a, uključujući i generala Ivana Andabaka, no svi su oslobođeni zbog nedostatka dokaza.
Godine 2021., Ustavni sud BiH donio je presudu kojom je utvrđeno da je obitelji Leutar prekršeno pravo na učinkovitu istragu. Sud je naložio Tužiteljstvu BiH da obnovi i intenzivira istragu, no ni četiri godine nakon te odluke – značajni pomaci nisu zabilježeni.
"Prošlo je više od četvrt stoljeća, a mi i dalje ne znamo tko je i zašto ubio mog brata", izjavio je ranije Anto Leutar, brat pokojnog Joze, u jednom od rijetkih medijskih istupa. "Naša obitelj ne traži osvetu, nego istinu i pravdu."
Jozo Leutar pokopan je u rodnom Livnu, a njegovo ubojstvo ostaje jedno od najtežih političkih atentata u poslijeratnoj Bosni i Hercegovini. Brojne teorije kruže i danas – od političkih obračuna do djelovanja organiziranog kriminala – no službeni odgovor institucija ni nakon 26 godina nije stigao.