NAKON POPLAVA Iz Grabovičkog jezera izvučeno više smeća nego cijele prošle godine
Već tjednima traje čišćenje područja Grabovičkog jezera od nakupljenog smeća nakon razornih poplava. Količine su neprocjenjive, ali uz specijalizirane njemačke strojeve procjene su da će za 10 dana prostor biti čist. Zatim slijede drugi problemi - pomor ribe i odlaganje ogromnih količina otpada.
Grabovičko jezero do prije nekoliko dana bilo je u potpunosti prekriveno smećem. Brana u Grabovici zatrpana je smećem, a količinu je teško procijeniti zbog dubine. Poznato je jedino da su u dva dana ovdje prikupili više smeća nego tijekom cijele 2023. godine. U Salakovcu je razina smeća bila oko 15 cm, dok su u Grabovici strojevi izvlačili otpad s dubine od metar i pol. Vikendom volontiraju volonteri, a radnim danima radnici Hidroelektrane Grabovica i firma iz Kaknja rade na raščišćavanju.
Čišćenje jezera u Grabovici traje više od mjesec dana. Stroj HE Jablanica pomiče smeće prema brani, dok drugi stroj smeće vadi, a kasnije se ono razvrstava i odlaže, javlja N1.
Jugovina često vraća smeće natrag prema brani, a jedini način za sakupljanje smeća je kada se približi brani. Ipak, uz najavu Ministarstva turizma i okoliša Hercegovačko-neretvanske županije, uskoro bi trebala stići posebna namjenska mašina iz Njemačke, pa se procjenjuje da će Grabovičko jezero biti čisto kroz desetak dana. No, problem predstavlja i nedostatak prostora za odlaganje ove količine otpada.
"Najveći problem sada je s odlagalištem, kao i u cijeloj Jablanici - gdje odložiti sav ovaj otpad. Organizirali smo ekipe da vade plastiku i voze je dalje, a nadamo se da je ostatak biorazgradiv", istaknuo je Nijaz Begić, direktor HE Jablanica, Grabovica, Salakovac.
Ovo područje je i ribolovna zona, poznata po endemskim vrstama potočne neretvanske pastrve, mekousne pastrve i glavatice. Tek nakon raščišćavanja bit će poznato je li smeće uzrokovalo pomor ribe.
"Budući da je dublje, vizualno nismo mogli utvrditi je li bilo pomora ribe, ali nismo pronašli mrtve jedinke," rekao je tajnik USR Glavatica Admir Šehić.
Šehić je siguran da štete ima. No, ono što dodatno zabrinjava ribolovce iz Jablanice je potpuno promijenjena topografija rijeke Doljanke. Odroni i smeće doveli su do toga da od 4. listopada nije primijećena niti jedna riba, a nema ni riblje hrane.
"Ovo je bilo glavno mrijestilište, a sada je vrijeme kada je riba trebala izaći na mrijest. Najavljene kiše kroz nekoliko dana mogle bi potaknuti ribu iz Grabovičkog jezera da uđe u rijeku Doljanku, a vidimo sami kakva je sada rijeka Doljanka", dodao je Šehić.
To bi moglo dovesti do toga da se ribe ne uspiju vratiti u jezero, a postoji strah od gubitka i onih riba koje su preživjele, iako je za studeni najavljeno novo poribljavanje. Uskoro se očekuje procjena stručnjaka i nova procjena ribljeg fonda Jablanice, koji će nakon ove nesreće biti potpuno promijenjen. Za razliku od Grabovičkog jezera, procjena potrebnog vremena za čišćenje obala Doljanke nije moguća.
"Fizički je potrebno prići rijeci i ručno prikupiti otpad, nema načina da strojevi uđu u korito rijeke," rekao je Edin Salihagić, potpredsjednik Udruženja za Doljanku.
Zbog toga su sada upućeni pozivi da se svi uključe u raščišćavanje ovog područja. Korito rijeke potpuno je izmijenjeno, pristup strojevima onemogućen, a smeća ima napretek, jer se gradska deponija urušila i srušila na ovo područje. Smeće iz Jablanice sada se nalazi na obalama pritoke Neretve, a dodatni problem predstavlja činjenica da je na deponiju nezakonito bio odlagan i životinjski otpad.
"Jedan odron izazvao je bujicu koja je odnijela dio deponije. Sada se deponija sanira i sav će se taj otpad vratiti na istu deponiju, što je pomalo kontradiktorno," dodao je Salihagić.
U prikupljanju smeća i čišćenju sudjeluje mnogo ljudi, ali pitanje gdje odložiti nakupljeni otpad ostaje, jer prostora ponestaje. Brojni problemi tek će se otkrivati kako sanacija bude odmicala, no ono što svi sada žele jest da se smeće ukloni s ovih područja. Zbog toga se poziva volontere da i ovog vikenda pomognu u sakupljanju otpada na Grabovičkom jezeru, a posebno na obalama rijeke Doljanke, gdje nikakva mehanizacija ne može doprijeti.