NAJGORI OD SVE DJECE Komunalna poduzeća u Neumu i Kaknju prozvana zbog nerealiziranja revizorskih preporuka

JP Komunalno
JP Komunalno

Ured za reviziju institucija u Federaciji BiH u listopadu 2024. godine objavio je nalaze iz izvješća „Praćenje postupanja po preporukama iz Izvještaja o financijskoj reviziji“ za JP „Komunalno Neum“ d.o.o. Neum za 2018. godinu i JP „Vodokom“ d.o.o. Kakanj za 2019. godinu. Izvješća su pokazala da je JP „Komunalno Neum“ d.o.o. Neum u pet godina realiziralo samo 7 od 23 revizorske preporuke za otklanjanje uočenih nepravilnosti, dok je JP „Vodokom“ d.o.o. Kakanj u četiri godine realiziralo svega 8 od ukupno 20 preporuka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Niska stopa realizacije revizorskih preporuka zabrinjava jer se radi o javnim poduzećima kod kojih su uočene ozbiljne nepravilnosti s negativnim posljedicama na njihov rad i trošenje javnog novca. Ova poduzeća su od Ureda za reviziju institucija u FBiH dobila negativno mišljenje za financijska izvješća te mišljenje s rezervom za usklađenost poslovanja sa zakonskim propisima.

Za JP „Komunalno Neum“ d.o.o. Neum revizori su 2018. godine utvrdili nepravilnosti poput: neizmirenih obveza za vodne naknade u iznosu od 433.299 KM u skladu sa Zakonom o komunalnim djelatnostima niti usklađenih s Općinom Neum; neizmirenih obveza za naknade za zaštitu voda u iznosu od 105.969 KM u skladu sa Zakonom o vodama i podzakonskim aktima; neizvršenog godišnjeg popisa imovine u skladu sa Zakonom o računovodstvu i reviziji u FBiH te druge financijske i nefinancijske nepravilnosti. Također, poduzeće nije postupilo u skladu sa Zakonom o reviziji institucija u FBiH jer nije obavijestilo Ured za reviziju o poduzetim radnjama za otklanjanje uočenih nepravilnosti, čime je pokazalo nedostatak spremnosti menadžmenta na ispravljanje propusta.

Za JP „Vodokom“ d.o.o. Kakanj revizija iz 2019. godine utvrdila je kako postupci javnih nabava nisu u potpunosti provedeni u skladu sa Zakonom o javnim nabavama (kod nabave građevinskog materijala, alata i strojeva u vrijednosti od 240.000 KM te dijelova za teretna vozila i građevinske strojeve u iznosu od 135.000 KM). Nadalje, utvrđeno je da poduzeće ne raspolaže potpunom dokumentacijom o vlasništvu građevinskih objekata u vrijednosti od 6.442.131 KM. Preporuke za otklanjanje ovih nepravilnosti nisu implementirane tijekom četiri godine.

Ovakav odnos menadžmenta prema revizorskim izvješćima i preporukama dovodi u pitanje učinkovitost upravljanja resursima povjerenim tim poduzećima. S obzirom na to da su ovim poduzećima povjereni važni resursi koji osiguravaju uvjete za život i rad građana, Centri civilnih inicijativa pozivaju načelnike Neuma i Kaknja te vijećnike općinskih vijeća da preispitaju odgovornost uprava i nadzornih odbora JP „Komunalno Neum“ i JP „Vodokom“ zbog nerealiziranih preporuka. Također, pozivaju ih da se aktivno uključe u otklanjanje identificiranih nepravilnosti kako bi se osiguralo učinkovitije upravljanje javnim novcem u skladu sa zakonskim propisima.