NA SEMINARE IŠLI I VOZAČI Institucije BiH potrošile stotine tisuća maraka na razna usavršavanja zaposlenih

Croatia Airlanes Zračna luka Mostar
Ilustracija/Fena

Samo 22 institucije Bosne i Hercegovine su u posljednje tri godine potrošile više od 626.000 KM na razne edukacije i stručna usavršavanja svojih zaposlenih u inozemstvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uzimajući u obzir da na razini BiH postoji više od 70 institucija, može se očekivati da je ukupan iznos potrošen na inozemna usavršavanja znatno veći, piše Faktor.

Naime, tabele s imenima zaposlenih, iznosima koji su od 2022. do 2024. godine plaćeni za seminare i obuke u inozemstvu, temama tih edukacija i mjestima održavanja, od institucija BiH zatražene su kroz zastupničko pitanje Saše Magazinovića. Odgovori tek počinju pristizati.

Zanimljivo je da su na edukacije u pojedinim institucijama išli i vozači, ali i savjetnici ministara koji su na toj poziciji jednako dugo kao i ministri te koje ministar imenuje bez konkursa.

Tijekom posljednje tri godine odlazilo se u Zagreb, Beograd, Dubrovnik, Bašku Vodu, Opatiju, Beč, Ankaru, Bruxelles, Tiranu, Baku, Bilbao, Budimpeštu, Pariz, Sofiju, Rim, Solun, Maltu, SAD... U prosjeku su seminari trajali tri dana, no bilo je i jednodnevnih, kao i studijskih posjeta u trajanju od sedam dana.

Među prvim odgovorima stigao je onaj Komisije za koncesije BiH, koja gotovo i ne radi, a za koju je Sud Bosne i Hercegovine početkom prošle godine donio presudu da nije legalno izabrana. Komisija je za razne edukacije u inozemstvu u tri godine potrošila nešto više od 10.000 KM. Na edukaciju su išli članovi Komisije te stručni savjetnici, uglavnom isti ljudi. Usavršavali su se u područjima liderstva, financijskog poslovanja i javnih nabava.

Najviše novca za inozemne edukacije do sada je potrošio Nezavisni operator sustava u BiH – više od 178.600 KM u tri godine. Na obuke i usavršavanja poslali su ukupno 132 zaposlenika. Između ostalog, iz NOS-a su išli na Atenski forum, Scada obuku, savjetovanje o elektrodistributivnim mrežama Srbije s regionalnim sudjelovanjem, trening za javne nabave te stalnu obuku dispečera.

Visoko sudsko i tužiteljsko vijeće BiH potrošilo je više od 19.000 KM za tri godine. Primjerice, 2023. godine na dvodnevni seminar o upravljanju voznim parkom upućen je vozač-kurir, a 2024. godine na seminar o timskom radu, liderstvu i emocionalnoj inteligenciji išao je asistent šefa kabineta. Na isti seminar u Dubrovniku išli su i predstavnici Agencije za državnu službu BiH.

Konkurencijsko vijeće BiH slalo je svoje članove i stručne savjetnike na forume, studijske posjete, radionicu o konkurenciji i državnoj pomoći te seminar o detekciji namještanja ponuda u javnim nabavama. Za to su potrošili oko 27.000 KM.

Pojedini zaposlenici Državne regulatorne komisije za električnu energiju išli su na usavršavanja i do tri puta godišnje. Među temama seminara bile su tržište i tarife, unaprjeđenje žena lidera u energetici, rodna ravnopravnost i socijalna uključenost. DERK je za sve edukacije u inozemstvu u tri godine potrošio više od 27.000 KM.

Predstavnici Ureda za razmatranje žalbi putovali su u Dubrovnik i Beograd kako bi se educirali o izmjenama i dopunama Zakona o javnim nabavama.

Zaposlenici Agencije za statistiku BiH educirali su se o suvremenim interpersonalnim vještinama, dok je blagajnik FIPA-e išao na seminar o blagajničkom poslovanju u Bašku Vodu. Više od 50 zaposlenika Agencije za zaštitu osobnih podataka u BiH prošlo je razne edukacije u tri godine, za što je ukupno potrošeno više od 30.000 KM.

Ministarstvo civilnih poslova BiH, na čijem je čelu Dubravka Bošnjak, izdvojilo je ukupno 27.716 KM za edukacije u inozemstvu tijekom tri godine. Teme su uključivale unaprjeđenje primjene Zakona o financijskoj kontroli i seminar o socijalnim vještinama.

Primjerice, 2023. godine vozač-kurir iz Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH, kojim upravlja Sevlid Hurtić, zajedno s dvoje kolega koji rade kao referenti, sudjelovao je na trodnevnoj edukaciji o uredskom i arhivskom poslovanju u Baškoj Vodi. Savjetnica ministra Anita Hodžić također je bila na istoj edukaciji. Ovo ministarstvo je u tri godine na usavršavanja u inozemstvu potrošilo više od 37.000 KM.

Bivša savjetnica ministra vanjskih poslova BiH Elmedina Konakovića, Mirela Bubalo, također je pohađala inozemne edukacije, uključujući ljetnu školu za mlade diplomate. Zaposlenici ovog ministarstva išli su u Egipat na tečaj "Razvoj diplomatskih vještina" te u Haag na kurs za mlade diplomate. MVP je u tri godine za edukacije, obuke i usavršavanja u inozemstvu potrošio više od 26.500 KM.

Sekretarijat Parlamentarne skupštine BiH potrošio je 21.247 KM na edukacije 39 zaposlenika tijekom tri godine. Među seminarima bila je i radionica o slobodi vjere i uvjerenja na Zapadnom Balkanu.

Zasad jedino Ustavni sud Bosne i Hercegovine i Fond za povratak nisu imali nikakve troškove za inozemne edukacije svojih zaposlenih.