VIDEO  Mostarska deponija predlaže povećanje cijene odlaganja otpada, traži se način da građani što manje osjete poskupljenja

Uborak gradsko vijeće

Na sjednici Gradskog vijeća Mostara vođena je žustra rasprava o Nacrtu Odluke o izmjeni cijene prihvata, obrade i deponiranja miješanog komunalnog otpada, koja bi mogla značajno utjecati na građane i komunalna poduzeća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema nacrtu, predložena nova cijena zbrinjavanja otpada na deponiji Uborak iznosit će 94,29 KM po toni, dok se do 1. travnja 2025. godine zadržava trenutna cijena od 34,25 KM. To znači da bi nakon tog datuma došlo do povećanja od gotovo 300%, što je izazvalo niz reakcija među vijećnicima.

Nacrt deponija

Na kraju rasprave, Nacrt odluke je prihvaćen uz jednog suzdržanog vijećnika, ali uz zahtjev da se dostave dodatni podaci i održi tematska sjednica kako bi se prijedlog poboljšao.

Sadržaj se učitava...

"Građani će snositi trošak, treba nam detaljna revizija korisnika"

Vijećnik Damir Šunjić (HDZ) naglasio je da bi predloženi model povećanja cijena u potpunosti pao na teret građana i upozorio na mogući ogroman skok cijena prikupljanja otpada po kućanstvu.

"Ako sada imamo cijenu deponiranja od 34 KM, a prikupljanje otpada po članu obitelji iznosi 2,5 KM, povećanje cijene na 94 KM moglo bi značiti da će građani plaćati više od 10 KM po članu, što je neprihvatljivo."

Nacrt deponija

Nacrt deponija

Predložio je i temeljitu reviziju korisnika, budući da prema podacima 27.000 - 28.000 domaćinstava koristi uslugu, ali u čak 12.000 njih prijavljena je samo jedna osoba.

"Postavlja se pitanje jesu li ti podaci točni i tko zapravo snosi teret. Kada povećamo cijene, oni koji redovito plaćaju opet će biti jedini koji snose trošak. Moramo pronaći model kako uključiti sve korisnike u sustav i spriječiti one koji se ‘švercaju’."

Na prijedlog Kluba HDZ-a, dogovoreno je da direktor deponije hitno dostavi detaljne ulazne podatke koji su korišteni za izradu kalkulacije cijene prihvata otpada.

Silvio Bubalo: "Poskupljenje je neminovno, ali ne smije biti drastično"

Vijećnik Silvio Bubalo (HRS) složio se da će do poskupljenja doći, ali je naglasio da mora biti razumno i postupno.

"Može doći do povećanja za marku, marku i pol, ali ne u ovolikom iznosu. Moramo odrediti koliko je realno i prihvatljivo. Cijene su rasle posljednjih 17 godina, ali trebamo pronaći način da zaštitimo građane."

Smatra da bi ključno rješenje bilo precizno utvrđivanje broja korisnika koji plaćaju uslugu.

"Najveći problem je što nemamo realan broj ljudi koji plaćaju. Trebamo pronaći način kako doći do točnih podataka u suradnji s ostalim komunalnim poduzećima i institucijama. Ako ih identificiramo, doći ćemo do više novca i manjih cijena za građane."

Vijećnik Slaven Bevanda (HRS) otvorio je pitanje ekonomičnosti poslovanja deponije, pitajući je li 49 zaposlenih opravdano za obradu 28.000 tona otpada godišnje.

"Pitam hipotetski – koliko je potrebno zaposlenih po toni otpada? Trebamo razmisliti o tome je li ovaj broj radnika ekonomski opravdan."

Također je predložio da se razmotri opcija da deponija postane dio JP Komunalno kako bi se racionalizirali troškovi.

"Svaka subvencija dolazi iz proračuna, što znači da je to novac građana. Ako ovo pitanje nismo tretirali 18 godina, sada moramo pažljivo analizirati sve troškove."

Predsjednik vijeća, Đani Rahimić podsjetio je da trenutni kapacitet sortirnice iznosi 30.000 tona otpada godišnje, što je važno za planiranje budućeg gospodarenja otpadom.

Zaključeno je i da će se održati tematska sjednica odbora kako bi se dodatno analizirali troškovi i mogućnosti optimizacije poslovanja.

Marko Novak: "Kalkulacija troškova nije precizna, treba realan model"

Vijećnik Marko Novak izrazio je sumnju u točnost kalkulacije troškova, navodeći da računica od 2,3 milijuna KM podijeljena s količinom otpada (28.000 tona godišnje) ne odgovara predloženim cijenama.

"Da bismo smanjili cijenu koju komunalna poduzeća plaćaju deponiji, moramo ili smanjiti troškove deponije ili povećati količinu otpada koji se prikuplja."

Dodao je da bi Mostar mogao ponovno razmotriti opciju regionalne deponije, čime bi se kapacitet povećao na 45.000 tona godišnje, a cijene deponiranja bile bi niže.

Direktor deponije Mirhad Grebović odgovorio je na kritike vijećnika vezane uz kalkulaciju cijena, istaknuvši da je problem u kapacitetu deponije i ograničenim mogućnostima prihvata otpada.

"Deponija i s trenutnim količinama otpada ima problema s prostorom. Nismo u mogućnosti prihvatiti dodatne količine otpada izvan Mostara."

Deponija ima 49 zaposlenih

Također je naglasio da trenutni broj zaposlenih na deponiji nije višak, već neophodan za obradu otpada.

"Najveći broj od 49 zaposlenih radi direktno s otpadom. Oni su zaduženi za razdvajanje i reciklažu otpada, što je ključni proces za održivo upravljanje otpadom."Grebović je također naglasio da je jedan od najvećih problema nedostatak pravosnažne okolišne dozvole, što ograničava mogućnosti daljnjeg razvoja deponije.

"Plan prilagodbe deponije tek je nedavno dobio sudski pečat pravosnažnosti. Iako smo po tom planu sve odradili, čekamo pravosnažnu okolišnu dozvolu i dok je ne dobijemo, naše mogućnosti su ograničene."

Pojasnio je i da bi mogućnost povećanja količine otpada mogla utjecati na smanjenje cijene, ali da to trenutačno nije moguće.

"Prihvat veće količine otpada mogao bi omogućiti korekciju cijene dovoza otpada, ali u ovom trenutku, zbog ograničenog kapaciteta, nismo u mogućnosti primati otpad izvan Mostara."

Usvajanjem ove Odluke automatski bi bila stavljena van snage stara Odluka iz 2008. godine, što znači da više ne bi vrijedila trenutna cijena od 34,25 KM.

Zaključeno je da će prijedlog Odluke biti doraden i ponovno raspravljen na sljedećoj sjednici Gradskog vijeća, kada će se usvajati i proračun. Očekuje se i mogućnost subvencija kako bi se teret povećanja cijena rasteretio s građana.

Hoće li Mostarci u narednim mjesecima plaćati skuplji odvoz otpada, ovisit će o daljnjim raspravama, detaljnim analizama i konačnom prijedlogu gradske uprave.

Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.