MOSTAR SE POKRENUO Projekt vrijedan 1,9 milijuna eura donio obnovljene prostore i jače civilno društvo

Završna konferencija višegodišnjeg projekta „Mostar – Prostori koji pokreću“ održana je danas u Mostaru pod simboličnim nazivom „Kako smo pokrenuli Mostar?“, gdje su predstavljeni ključni rezultati, pozitivni pomaci u zajednici i planovi za održivost postignutih promjena.
Projekt, koji se provodio u okviru šire inicijative Europske unije za jačanje socijalne kohezije u BiH, imao je za cilj aktivaciju građana i revitalizaciju zapuštenih javnih prostora u Mostaru, grada koji je desetljećima bio simbol podjela, ali i potencijala za zajedničku obnovu.
Projektni menadžer Vladimir Ćorić istaknuo je vidljive rezultate na terenu: ''Brojne investicije kroz ovaj projekt ostale su u ovom gradu. Sve što je urađeno je vidljivo – od obnove 12 institucija i nevladinih organizacija, revitalizacije 5 javnih prostora, do potpore za 32 nevladine organizacije i njihove aktivnosti koje su direktno mijenjale živote naših građana i građanki''.
Jedan od važnijih segmenata konferencije bilo je predstavljanje istraživanja o socijalnoj koheziji, koje je provedeno među građanima Mostara kako bi se procijenio učinak projekta na međusobno povjerenje, suradnju i osjećaj pripadnosti zajednici. Rezultati pokazuju da su zajedničke aktivnosti u obnovljenim prostorima pridonijele većem osjećaju sigurnosti, otvorenosti i međugradskom dijalogu, osobito među mladima.
Posebnu pažnju privukla je panel-diskusija "Prostori koje smo pokrenuli", gdje su predstavnici lokalnih organizacija, umjetničke scene i građanskih inicijativa govorili o konkretnim primjerima kako su obnovljeni prostori – od nekada zapuštenih zgrada i dvorišta do kulturnih centara i igrališta – postali središta okupljanja, kreativnosti i suradnje.
Projekt „Mostar – Prostori koji pokreću“ implementirali su People in Need, OKC Abrašević, NEŠTO VIŠE, Local Democracy Agency Mostar, Mostar Rock School i drugi partneri, uz snažnu podršku Delegacije Europske unije u BiH.
Vrijednost projekta iznosila je više od 1,9 milijuna eura, a njegovi rezultati vidljivi su diljem Mostara – od Stoca Mahale, Cernice, Zalik, pa sve do središta grada. Osim fizičke obnove prostora, projekt je omogućio jačanje organizacija civilnog društva, podržao brojne edukativne i umjetničke inicijative te doprinio boljoj komunikaciji između građana i institucija.
Konferencija je završena zahvalom svim sudionicima i partnerima, uz poruku da su „prostor i zajednica uvijek u pokretu kada ih ljudi pokrenu“.