MORALI MIJENJATI PRAVILNIK Grad Mostar skrivao je od građana informacije o nekretninama, sada to više ne smije raditi

Bošća Ćavar Mario Kordić

Bivša gradska vijećnica, Boška Ćavar dokazala je kako su Grad Mostar i gradonačelnik Mario Kordić po pitanju Pravilnika o evidenciji gradskih nekretnina skrivali podatke koji su građanima morali biti javno dostupni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, u članu 5. ovoga pravilnika ranije je stajalo:

"Evidencija nije javni registar. Podaci iz Evidencije smatraju se poslovnom tajnom i mogu se dostaviti javnim organima, odnosno fizičkim i pravnim licima (u daljem tekstu: 'Treća lica'), samo u zakonom propisanim slučajevima ili po nalogu suda."

Pravilnik Mostar

Boška Ćavar podnijela je žalbu instituciji Ombudsmana za ljudska prava BiH jer je smatrala da spomenute odredbe Pravilnika o evidenciji nekretnina nisu usklađene sa Zakonom o slobodi pristupa informacijama u Federaciji Bosne i Hercegovine.

Nije odgovarao na upite Ombudsmana

Iz institucije Ombudsmana u svome odgovoru Ćavar napisali su kako su se gradonačelniku bez uspjeha obraćali u više navrata, no on se nije izjašnjavao.

"Članom 5. Zakona o slobodi pristupa informacijama u Federaciji Bosne i Hercegovine, propisano je da će tražena informacija biti utvrđena izuzetkom od priopćavanja na osnovu ocjene svakog pojedinačnog slučaja, što znači da javni organ ne može proizvoljno da utvrđuje što se to smatra poslovnom tajnom, te koje informacije trebaju biti izuzete od priopćavanja. S tim u vezi, član 9. Zakona o slobodi pristupa informacijama u Federaciji Bosne i Hercegovine propisuje da nadležni javni organ priopćava traženu informaciju ako je to opravdano javnim interesom."

Dalje navode kako se provodeći postupak istraživanja, Ombudsmen Bosne i Hercegovine u dva navrata obraćao gradonačelniku, i to po zahtjevu za izjašnjenje od dana 15.08.2024. godine, kao i po urgenciji na zahtjev od dana 18.09.2024. godine, no "odgovorna strana nije dostavila traženo izjašnjenje ni po jednom od upućenih mu zahtjeva, onemogućivši na taj način Ombudsmena Bosne i Hercegovine u efikasnom načinu vođenja postupka istraživanja", stoji u informaciji iz ureda Ombudsmana.

Pravilnik Mostar

Reagirao tek nakon urgencije

Na osnovu navedenog, ombudsmeni za ljudska prava Bosne i Hercegovine, u skladu sa ovlastima iz člana 32. Zakona o ombudsmenu za ljudska prava Bosne i Hercegovine, dali su preporuku Kordiću da "odmah po dobivanju ove preporuke uspostavi suradnju sa Ombudsmenom Bosne i Hercegovine u skladu sa članom 25. Zakona o ombudsmenu za ljudska prava Bosne i Hercegovine i dostavi traženo izjašnjenje, te da u roku od 30 dana računajući od dana prijema preporuke obavijesti Ombudsmena Bosne i Hercegovine o poduzetim mjerama u vezi sa dostavljenom preporukom, te dostavi relevantne dokaze o postupanju po istoj.

Nedugo nakon pritiska ureda Ombudsmana, Kordić ipak priznaje da je spornim Članom 5. Grad Mostar kršio zakon, te ga mijenja i objavljuje u Službenom glasniku, i on sada glasi:

"U Pravilniku o evidenciji nekretnina („Službeni glasnik Grada Mostara“ broj 31/23) član 5. mijenja se i glasi: „Član 5.(1) Određeni podaci iz Evidencije dostupni su javnosti u skladu odredbama Zakona o slobodi pristupa informacijama u Federaciji Bosne i Hercegovine („Službeni glasnik Federacije Bosne i Hercegovine“ broj:32/01 i 48/11).“

Pravilnik Mostar

Boška Ćavar nakon izmjene napisala je "Član 5 je izmjenjen, sada možete pitati što želite i dobiti odgovor u skladu sa zakonom. Imovina grada je imovina građana pa bi bilo dobro da vlast to upamti!"

Uredništvo Hercegovina.info čestita Ćavar na ovoj pobjedi i nada se kako će Grad Mostar uvesti više transparentnosti i kada su u pitanju uvidi u Urbanističke suglasnosti koje također skrivaju od javnosti, tvrdeći da štite komercijalni interes treće strane i malo više brige povedu o interesu stanovnika Mostara.

Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.