Momčilo Krajišnik: Ja sam ratni zločinac!
Krajišnik je nakon izlaska iz aviona novinarima kazao da je pod dojmom i da mu se čini 'kao da sanja i da je došao s onog svijeta'.
'Vi ne znate kakva je ova država. Čuvajte je, branite je... Bolje nema na svijetu', rekao je Krajišnik dodajući da jedva čeka da vidi svoje unuke.
Nije precizno odgovorio na novinarsko pitanje hoće li se ponovno baviti politikom, ističući da će to Bog odlučiti.
Najavio je da će se večeras obratiti građanima RS-a i cijele BiH na Palama.
'Ne znam zašto je doček organiziran, ja sam ipak ratni zločinac. Tek u revizionom postupku moram dokazati istinu', ocijenio je Krajišnik.
Krajišnik će helikopterom Helikopterskog servisa RS-a iz Banje Luke biti prebačen na Pale gdje mu je Općinski odbor Srpske demokratske stranke (SDS) priredio svečani doček.
Krajišnik bi oko 19.30 sati trebao stići na gradski aerodrom na Palama, gdje se već okupilo više stotina građana bosanskohercegovačkog entiteta RS-a.
Prisutni na dočeku Krajišnika na Palama nose transparente: 'Krajišnik sin srpskog naroda', 'Stop haškom teroru', 'Dobro došao'...
Radiotelevizija RS-a je pripremila poseban program povodom puštanja Krajišnika na slobodu. Sudionici krajnje afirmativno govore o politici Momčila Krajišnika i srpskog vodstva tijekom agresije na BiH.
Momčilo Krajišnik uhapšen je 3. travnja 2000. godine u Sarajevu, a na prvom ročištu izjasnio se da se ne osjeća krivim po svim točkama optužnice.
On je 27. rujna 2006. godine osuđen na 27 godina zatvora za progon, istrebljenje, ubojstva, deportaciju, nehumane činove kao zločin protiv čovječnosti.
Krajišnik je pronađen krivim za sudjelovanje u združenom zločinačkom pothvatu trajnog uklanjanja Bošnjaka i Hrvata te drugog nesrpskog stanovništva sa šireg područja Bosne i Hercegovine kroz počinjenje kriminalnih djela.
No 17. ožujka 2009. godine Apelaciono vijeće smanjilo je Krajišnikovu kaznu na 20 godina zatvora, a 7. rujna 2009. godine Krajišnik je prebačen u Veliku Britaniju da služi ostatak kazne. Od transfera u Veliku Britaniju, Krajišnik je podnosio zahtjeve za prijevremeno puštanje na slobodu u srpnju 2010. godine, srpnju 2011. i studenom 2012, no sva tri su bila odbijena.